Зелена трансформация и инфраструктура за бизнес - предизвикателства в градска среда

Какви са добрите модели и практики при развитието на градските територии и създаването на жизнена и функционална градска среда? Публичен и частен сектор и финансови инструменти и институции търсят решения на дългосрочните проблеми на българските общини чрез устойчиви и добре планирани инвестиции за по-благоприятни условия за живот, бизнес, социална и културна активност и добавяне на стойност към градската среда. Развитие на нови градски зони, регенерация на съществуващите и мащабни сградни и инфраструктурни проекти - това са някои от отговорите на комплексните нужди на жителите на градовете. Urban Development Forum 2021, организиран от Градът Медиа Груп в стратегическо партньорство с Европейската инвестиционна банка, се проведе на 29 ноември 2021 г. в хотел Hyatt Regency Sofia. Форумът е платформа на градските лидери, водещи инвеститори, проектанти, експерти и други участници в мащабни публични и частни проекти в българските градове.
„EIB в подкрепа на устойчивото градско развитие 2021: градовете, климатът, глобалните предизвикателства и зелената трансформация“ e тeмaтa нa oтĸpивaщoтo yчacтиe нa вицeпpeзидeнтa нa EИБ Лилянa Πaвлoвa, c ĸoятo cтapтиpa фopyмът. Специално пpoyчвaнe ĸoнcтaтиpa, чe ĸoмпaнии в европейски peгиoни нa cближaвaнe изпитвaт зaтpyднeния пpи нaмиpaнe нa финaнcиpaнe и затова EИБ пpeдocтaвя пo-гoлямa пoдĸpeпa и финaнcoви инcтpyмeнти като пpoгpaмaтa ІnvеѕtЕU и Mexaнизмa зa cпpaвeдлив пpexoд. Липсата на средства, бюрокрация, несигурност при регулациите, недостатъчни умения и капацитет за изпълнение на проектите - това са някои от затрудненията пред общините в анкетата на ЕИБ. Добър пример е един от последните проекти, финансирани от банката в България, е заем за 60 млн. лв. евро за устойчива градска мобилност в София.
B oтĸpивaщaтa сесия участва инж. Дaниeл Πaнoв, пpeдceдaтeл нa УC, HCOPБ, с темата „Общините пред прага на нов модел за развитие". Интегрираният подход за регионално развитие налага необходимост от интегрално мислене. Развитието изисква по-тясна координация на публични политики. Необходимо е взаимодействие на ниво регион: познаване на спецификата на сродните структури/общини, умение за анализ на общите интереси и формиране на общности за съвместни решения; готовност за действие в рамките на общи процеси/проекти и ориентиране на тези действия към реален ефект. Общо 23.17 млрд. евро са средствата от различни източници на финансиране през новия програмен период - 10 млрд. евро за политики за сближаване средства през новия програмен период - оперативни програми, ТГС, фонд за справедлив преход, 7 млрд. евро за развитието на земеделието и селските райони, 6.13 млрд. евро по механизма за възстановяване и устойчивост, подчерта инж. Панов.
В панел 1 "Градовете и зеленият преход – капиталови програми, финансови инструменти и модели за устойчива градска трансформация" участва Дончо Барбалов, зам.-кмет по направление “Финанси и здравеопазване", Столична община. Плавна трансформация на старите промишлени зони в светлината на предложението за изменение на ОУП на града от 2019 г. коментира арх. Димитър Ахрянов, главен архитект на община Пловдив. Развитието на проектите в Стара Загора представи Георги Симеонов, директор „Инвестиции и европейски програми“, Стара Загора.
Какъв е подходът при реализация на приоритетите и политиките на Европейската инвестиционна банка в България коментира Теодор Радонов, ръководител на офиса на ЕИБ в София.
ФОНД ФЛАГ е създаден през 2007 г. като финансов инструмент на държавната политика за регионално развитие за подкрепа на българските общини и публичните предприятия за модернизация, разширяване на общинската инфраструктура, предоставяне на публични услуги и създаване на устойчиви местни общности. До момента са отпуснати 1300 кредита на стойност 2 млрд. лв. за реализацията на инфраструктурни проекти за над 7.2 млрд. лв. Дейността на ФЛАГ, фондовете за градско развитие и на инвестиционната и координационна платформа с участието на ЕИБ представи Надя Данкинова, изпълнителен директор.
Как продуктите на "Земелрок Щайн унд Дизайн" могат да съдействат за повишаване на комфорта на градската среда коментира Ралица Каменова, продуктов мениджър в Semmelrock Stein und Design, част от Wienerberger Group.
Кои са активните инвестиционни на София, какъв е процесът на приоритизиране и подбор на най-подходящите градски проекти и на какъв етап е създаването на плана за интегрирано развитие на Столична община презентира Миглена Герасимова, урбанист и социолог, Софияплан.
Преди втората сесия на форума двама архитекти от практики в чужбина - арх. Галина Тачиева, DPZ CoDESIGN, базирана в Маями, САЩ, и aрх. Сотирис Цулос, ръководител на офиса на RMJM в Дубай, коментираха актуалните тенденции при градското планиране - компактен град или urban sprawl, мобилност и време за транспорт в съвременния град, гъвкавост и урбанистични грешки от миналото.
Дискусионният панел "Urban Talks 2021 – градоустройствени концепции и взаимодействие между публичен и частен сектор за по-добра градска среда" с модератор Нурхан Реджеб, урбанист, Place.make, е с фокус върху начините за преодоляване на градските дефицити и генериране на потенциал чрез интегриран подход при реализацията на инвестиционни проекти.
Предимствата на компактния град дискутира главният архитект на столицата Здравко Здравков. Как бившите индустриални зони да станат атрактивни за инвестиции - НПЗ Средец с големи индустриални терени, НПЗ Къро и развитие на потенциала с разклонението на метролиния 3, НПЗ Хладилника и липсата на терени за социална инфрастуктура, НПЗ Слатина и предстоящото развитие на метрото, атрактивните територии около гара Разпределителна с едноличен собственик НКЖИ. Успешното градско развитие може да се осъществи с оптимизация на мултифункционалния микс за избягване на паразитните придвижвания. За осигуряване на качествена градска инфраструктура и планирането на такава са необходими финансов анализ и сериозна необходимост от отчуждаване. Градската среда може да се реализира чрез публични мероприятия и плановете не трябва да остават само на хартия. Трябва да се намерят механизми за финансиране на публичната инфраструктура, подчерта арх. Здравков, а градоустройственото планиране освен от законови промени има нужда от далновидност. Като добър пример за успешно сътрудничество и градска интервенция арх. Здравков коментира изработването на общия утройствен план на територията на землището на Горубляне с необходимата социална инфраструктура за сметка на 25% от имотите, реализиран без нито едно възражение.
Децентрализацията на правата и отговорностите към местната власт и добрият диалог частен - публичен сектор могат да улеснят и ускорят инвестициите в градовете. Предизвикателствата в развитието на район Панчарево и район Витоша представиха Николай Гюров, кмет на район Панчарево, арх.Румен Несторов, главен архитект на район Панчарево, и инж. Теодор Петков, кмет на район Витоша.
Инвестициите с частни средства в пътна и инженерна инфраструктура и благоустрояване коментираха Атанас Гаров, управляващ партньор, Garitage Investment Management, и Адина Уелш, изпълнителен директор, RPHI. Големите инвеститори имат нужда от административна помощ и съдействие за ускоряване и решаване на конкретните казуси, а създаването на социална инфраструктура има за доказан резултат по-добра възвръщаемост за инвестицията. Оптимизацията на административните процедури, за което отдавна призовават инвеститорите, реално съдейства за ускоряването на частните проекти.
При диалог между частните инвеститор и администрацията е възможно намиране на разумен компромис. Инвестиционният интерес закономерно се насочва към районите и администрацията, които осигуряват подкрепа, изтъкна арх. Цветан Петров, управител, Иво Петров - Архитекти.
Пълната програма на Urban Development Forum 2021: www.udf.bg