Подготвя се забрана за строежа на ВЕИ върху плодородни земи
Използването на плодородни земи (тези от 1 до 4 категория) за изграждане на вятърни и соларни паркове ще бъде забранено, предвижда проект за промени в Закона за земеделските земи. Текстът е готов и ще се съгласува с министерствата на екологията и на икономиката.
Промените в закона са част от искания от екоминистерството мораториум върху строителството на възобновяеми енергийни източници (ВЕИ), докато се приеме план за развитието им до 2020 г.
Причината е бумът на инвестиционни намерения за строеж на вятърни паркове и фотоволтаични инсталации, които в определени райони на страната вече надхвърлят възможностите на съответната територия.
По данни на агроведомството до момента са натрупани над 700 преписки за промяна на статута на земеделската земя заради проекти за ветропаркове.
"Искаме пълна справка какви площи в България са превърнати в терени за ВЕИ-та", каза пред "Дневник" зам.-министърът на околната среда Евдокия Манева. До септември само в района на Калиакра са одобрени около 700 вятърни проекта, а за година в Североизточна България те са 800. Над 900 са малките водни централи в зоните на "Натура" по данни на екоминистерството.
По късно днес, по време на работен обяд с членовете на Германо-българската индустриално-търговска камара министърът на икономиката и енергетиката Трайчо Трайков заяви, че няма да има мораториум върху бъдещите инвестиции във възобновяеми енергийни източници.
В Министерството на икономиката смятаме, че подобни проекти не трябва да се замразяват, а просто трябва да се въведе по-рестриктивен режим при одобряването на някои от исканията, каза той в отговор на въпрос на представител на германската фирма "Енвишън енерджи", която възнамерява да изгради втория по горемина вятърен парк в страната край Кюстендил.
Подробности четете във вестник "Дневник".