10 млн. лв. са инвестициите в Центъра за съвременно изкуство и библиотека в Бургас
Проектът е включен като добра практика в проучване на ЕИБ за финансовите инструменти в ЕС
„Интерактивната библиотека в Бургас е един от първите изпълнени общински проекти за подобряване на културната инфраструктура в България, реализирани с комбинирано финансиране”, заяви зам.-министърът на регионалното развитие и благоустройството и ръководител на ОПРР 2014-2020 г. Нина Стоименова при посещението си на Центъра за съвременно изкуство и библиотека в Бургас. Проектът „Реконструкция и преустройство на съществуваща сграда в културно-образователен център (музей) за съвременно изкуство и библиотека“ на община Бургас е включен като добра практика в проучване на звеното за финансови инструменти - Fi-compass към ЕИБ. Това е един от първите общински проекти за подобряване на културната инфраструктура в България с безвъзмездна финансова помощ по ОПРР и финансов инструмент – Фонд за градско развитие–Юг. За него е създаден специален филм, който ще се разпространява в страните от ЕС.
В новия Център за съвременно изкуство и библиотека на площ от над 6 хил. кв. м са обособени зони за деца, подрастващи и възрастни с баланс върху възможностите за образование, култура, изкуство, игра и отмора, с помещения за експозиционни площи, детски отдел и интерактивна зала, зала за образователни курсове и зона за детско творчество, с ново обзавеждане и оборудване. Новата сграда впечатлява със стъклен корпус от северната част на комплекса, на чиято фасада са изрисувани стотици думи, свързани с образованието, културата, книгите и човешкия ум, предложени от жителите на Бургас. Функционално са обособени две зони: отворена, която включва подходящи големи зали за специфичните форми на съвременно изкуство, и зона за библиотека с необходимите помещения за предлагане на съвременна форма на услугата. Приемната зона – фоайе е пространствено обвързана с полуоткрития двор, пригоден за прояви на открито. В двора на центъра е изградена и съвременна детска площадка за деца от 3 до 12 години с места за отдих и отмора, както и закрит паркинг.
Проектът е част от Интегрирания план за градско възстановяване и развитие на Бургас в Зона за въздействие с висока обществена значимост. Общото финансиране е 9.94 млн. лв., от които 59% от Фонд за устойчиви градове - 5 964 811 лв., по ОПРР - 3 646 100 лв., и участие на община Бургас.