Тревога за жизнената среда заради конкурсите по Закона за обществените поръчки
Тревога за съдбата на архитектурното творчество и готовност да се преборят с бариерите пред професията в името на високото качество на архитектурно-градоустройствените качества на жизнената среда в България изразява ръководството на съюза на архитектите. На специална пресконференция на девети февруари то представи мнението си по повод четири конкурса, инициирани, подготвени и проведени от държавни институции – за националната комплексна устройствена схема, за вторичния градски център на бул. "Цариградско шосе", за пленарната зала на парламента и за националната спортна зала.
"Те бяха обявени съгласно текстове в Закона за обществените поръчки, различни от постановките за архитектурните конкурси, залегнали в световната професионална практика", написа в специална декларация управителният съвет на САБ. Архитектурните конкурси трябва да осигурят откритост и демократичност в името на публичния интерес, което не е уредено в действащата в момента нормативна уредба след отмяната на наредбата за конкурсите от 1972 през 2000 г., обясниха арх. Лило Попов, арх. Тодор Булев, арх. Светлозара Шаханова и арх. Долорес Попова от името на съюзната организация. Те недоумяват защо подготвената от Камарата на архитектите наредба за конкурсите в устройственото планиране и инвестиционното проектиране, в чийто чл. 94 се третира материята на архитектурните конкурси, вече две години не се разглежда и приема от държавата. В декларацията си САБ настоява Министерството на регионалното развитие и благоустройството да се ангажира ясно с регулацията на архитектурната дейност.
Според арх. Лило Попов при журиране на паметници на културата в конкурс на съюза на художниците по друг закон са били дадени много по-богати възможности за проектиране пред участниците. "Архитектурата е и изкуство", което по Закона за обществените поръчки трудно може да се отчете, защото трябва да се прави разлика между архитектурен конкурс и търг, подчерта арх. Добрина Желева, председател на комисията по образование и информация.
"Когато идват световни имена като Норман Фостър и Заха Хадид, техните проекти се представят в галериите за изкуство", обясни арх. Желева. Критериите, свързани с големи обороти – над 200 - 300 хил. лв., и големите банкови гаранции, поставят бариери не само пред младите генерации. В конкурса за голямата спортна зала до плувния басейн "Червено знаме" за 18 дни е трябвало да се подготви тръжната документация, вкл. кофражни и арматурни планове, и да се докаже опит чрез проектиране на поне два спортни обекта при добре известния факт, че в България инвестиции в спорт почти липсват, обясни арх. Лило Попов.
САБ обявява интердисциплинарен уъркшоп за студенти, млади архитекти и други желаещи за идеи за вторичния градски център в комплекса "Св. Кирик и Юлита", защото територията е с изключителна значимост. Ще бъде организирана и публична дискусия във виртуалното пространство с широк достъп на граждани и колеги по отношение на задачата, градоустройствената проблематика и съдържанието на застрояването. Председателят Спиридон Ганев няма да участва в журирането на конкурса за т. нар. правителствен център, декларира също САБ.