Страните от Централна и Източна Европа губят привлекателност за чужди инвестиции

Развиващите се икономики получават над половината от глобалните ПЧИ през 2013 г. според изследването EY 2014 European attractiveness survey. Тази тенденция стартира през 2012 г., когато тази група държави получават по-голям дял от развитите държави. Изследването EY 2014 European attractiveness, което разглежда страните от ЦИЕ, Русия, Украйна и Турция, сравнява данните от преди кризата и от последните години, като разглежда изключително проектите за преки чуждестранни инвестиции без портфолио инвестици, сливания и придобивания, както и със специално проведено допитване на мениджъри на 840 подбрани международни компании. Изместването на баланса от развитите към развиващите се държави, което е видно още от 2012 г. и продължава като тенденция през 2013 г., когато развиващите се икономики привличат повече от половината от глобалните ПЧИ.
Икономическата криза има за резултат някои
промени в инвестиционната привлекателност на развиващите се икономики в Европа:
* ПЧИ проектите в ЦИЕ са намалели с 12% за последните пет години
* Турция се явява сериозен играч за привличане на ПЧИ
* Големите градове в развиващите се европейски икономики са привлекателни само за 17% от участниците в проучването.
Поради голямата си експозиция в европейските държави, крехкия банков сектор и сериозна зависимост от потребителско кредитиране след кризата броят на ПЧИ проекти в Централна и Източна Европа намалява с 12% в сравнение с 19% в Западна Европа за периода 2009 - 2013 г. в сравнение с 2004 - 2008. Тенденцията е особено видна при новосъздадените работни места, които са намалели с 30% в ЦИЕ в сравнение с 13% в Западна Европа.
Кризата атакува слабостите на икономическата база на страните от ЦИЕ, които зависеха много сериозно от потреблението и своята банкова система. Между 2004 и 2008 г. около 75% от ПЧИ проектите в региона бяха с произход от самия континент. В резултат на това при настъпването на кризата проектите значително намаляха и достигнаха рекордно ниско ниво през 2009 г.
ЦИЕ носи белезите на кризата
С разпространението на кризата и свързаните с нея негативни последици в региона ПЧИ се забавиха в някои държави като Полша, Чехия, Унгария, Словакия, Румъния и България.
С 22% спад в ПЧИ проектите Полша загуби водещите си позиции за сметка на Русия и отстъпи на пето място по новосъздадени работни места в резултат на ПЧИ проекти. Това беше изненада предвид факта, че до 2013 г. Полша беше единствената страна членка, която регистрираше положителен растеж. Друга ключова икономика в региона - Чехия, премина през забележителен спад от 37% на ПЧИ за 2009 - 2013 г., но въпреки това и двете държави все още остават двете топ дестинации в региона. За целия регион е характерно, че подобрение на ситуацията се очаква в резултат на регулаторни реформи и други правителствени инициативи за подобряване на бизнес средата с цел устойчив растеж.
Турция - все по-добри резултати
Турция, Русия и Сърбия са предпочитани дестинации за ПЧИ в региона поради големия си пазарен потенциал, квалифицирана работна сила и подобрени условия за бизнес.
Между 2009 и 2013 г. проектите в Турция нарастват като брой със 129% и позиционират страната на трето място по този показател след Германия и Великобританиая и на десето като атрактивност в Европа. Турция е ясно изразено изключение от общия спад на европейските страни. Страната не е сред топ 15-те ПЧИ дестинации в Европа до кризата, а сега вече е в челната десетка. Със забележителния си пазарен потенциал, добре подготвена работна сила и подобряващи се условия за бизнес може да се очакват нови проекти в този район в близко бъдеще. Положителният тренд се съпровожда и от 162% ръст в новите работни места за периода. Със старт на 98 нови проекта 2013 г. е особено успешна. Турция се очертава и новата гореща точка в Европа за големи производствени инвестиции и привлича сериозни инвестиции в автомобилостроенето. Германия и САЩ остават най-големите инвеститори в страната съответно с 16% и 24%.
Мястото на Русия
Русия привлича 114 ПЧИ проекти през 2013 г. - макар и с 11% по-малко от предходната година, тя е с водеща позиция сред неевропейските дестинации за ПЧИ проекти, след като през 2012 г. бе на второ място след Полша. Сред проектите водеща роля имат автомобилната и тежката индустрия - химически продукти, голямо транспортно оборудване. Очакванията са геополитическото напрежение да се отрази върху тенденцията.
Нарастващ интерес от инвеститорите от BRIC
През 2013 г. инвестициите от страните от BRIC достигат абсолютен максимум с 313 проекта, които създават 16 900 работни места. Китай е водещият инвеститор от държави от групата BRIC със 153 ПЧИ проекти и 7000 нови работни места. Следва Индия със 103 проекта, основно в секторите технологии и автомобилостроене.
Инвестиционните дейности включват:
- инвестиции на зелено
- сливания и придобивания
- създаване на централи или развойни центрове.
Източноевропейските градове изостават
Подобно на тенденцията при държавите атрактивността на градовете в Източна Европа спада и при проучванията само 17% от анкетираните посочват източноевропейските градове като атрактивни в сравнение с 82% за западноевропейски градове и 19% за градове в Югоизточна Европа. Инвеститорите посочват на първо място Лондон, Париж, Берлин, Франкфурт и Мюнхен като пет предпочитани града за инвестиции в Европа. Москва се измества от осмо на десето място, Прага и Варшава - до 12-а и 14-а позиция.
Европа - предизвикателствата на реиндустриализацията
Европа - 380 млрд. евро по-малко инвестиции от 2008 г. насам, намаляваща роля на индустриалните инвестиции в БВП, безработица на неприемливо високи нива. Възстановяването на растежа и просперитета изисква силен фокус върху индустриалната конкурентоспособност. Ето защо ЕК фокусира усилията върху "Европейски индустриален ренесанс" с цел достигане на дела на промишлената продукция до 20% до 2020 г. Промишлеността все още създава над 80% от износа на ЕС. Предизвикателствата са различни: намаляло търсене на вътрешния пазар, променлива бизнес среда, ниски нива на иновации и инвестиции, по-високи цени на енергия в сравнение с конкурентните държави, по-труден достъп до суровини и до капитали. |
Акценти - 3955 ПЧИ проекти през 2013 г. - абсолютен максимум - 166 343 работни места, създадени чрез ПЧИ, което е с 2% по-малко от 2012 г. - Топ 3 - Великобритания, Германия и Франция продължават да водят като топ дестинации за инвестиции в Европа с повече от 50% от ПЧИ - Спад - незападноевропейските държави регистрират спад на обема ПЧИ проекти с изключение на Турция - Софтуер - софтуерната индустрия изпреварва бизнес услугите и аутсорсинга и става водещ сектор в Европа - 29% от създадените от ПЧИ проекти работни места са в автомобилния сектор въпреки трудностите за исторически европейските производители - BRIC инвестициите достигат исторически най-високи нива с подчертано предпочитание към Германия и Великобритания като входна точка |