Предизвикателство е недостигът на качествени логистични проекти

През първата половина на 2014 г. пазарът на индустриални и логистични площи в София се увеличи с 2% и към момента достига нива от 737,300 кв.м. Това е най-ниският ръст на предлагането в сегмента от последните 5 години. Лекото увеличение не се дължи на
наличието на нови логистични площи, а е резултат от освобождаването и предлагането на пазара на такива, използвани до момента от техните собственици, коментира Верка Петкова, мениджър логистични и индустриални площи в полугодишния анализ на Colliers International на пазара на индустриални площи.
Инвеститорите продължават да бъдат предпазливи по отношение на строежа на нови проекти за отдаване под наем. Водещи в предлагането се очаква да останат изгражданите обекти за
собствено ползване или строителството по поръчка при вече сключен договор с наемател.
През първата половина на 2014 г. международната логистична компания Gebruder Weiss започна строеж на нова база в Елин Пелин с 9,200 кв.м. В същия район, швейцарската група Trisa планира да изнесе част от производствената си дейност в България върху 27,000 кв.м. в индустриален парк Sofia East.
Компанията Lidl обяви намерението си да построи втория си логистичен център в страната.
Производството на части за автомобилната индустрия продължи да се развива - в Плевен започна строителството на фабрика за кабелно оборудване на Nexans Autoelectric на площ от 5,300 кв.м.
В района на Пловдив, Liebherr разшири своя завод с нов логистичен център в с. Бенковски с допълнителни 35,916 кв.м. АББ откри четвъртия си завод в България и втори в индустриална зона Раковски, като модерната производствена база разполага с 16,000 кв.м. площ.
През юни 2014 г. канадската фирма SNC Lavalin започна реконструкцията и реновацията на цинковия завод в Кърджали, на мястото на фалиралия ОЦК.