Спрели предприятия вадят складове на наемния пазар
Предлагането на складове под наем е нараснало със свиването на износа и промишленото производство, оказвайки натиск върху заетостта и наемите, показва проучване на консултантската фирма за имоти MBL.
"Кризата удари първо производителите и много фабрики намалиха или прекратиха работата си. Италианският текстилен производител "Миролио" затвори фабриката си за щамповане на платове в гр. Елин Пелин и отдава обекта под наем (над 25 хил. кв.м. складови и производствени площи)", пише Христо Асенов, директор "Земя и индустриални площи" във фирмата, която е български партньор на глобалния консултант CB Richard Ellis, в анализ на пазара.
Освен тексилния сектор са пострадали и производителите на строителни материали, които "също преживяха рязък спад в поръчките и се наложи да съкращават мощности." В опит да оптимизират разходите си някои се опитват да преотдават собствени площи, коментира Асенов.
Резултатът е, че незаетостта в най-големия пазар – София, сега е повече от три пъти по-висока от регистрираната в началото на 2009 г. - нараснала е от 15 хил. на 65 хил. кв.м, или от 1% на 3.6 на сто от наличностите.
В този период бяха завършени проекти като логистичния център в бизнес парка "София еърпорт център" (отличен с награда в конкурса "Сграда на годината" в съответната категория) и "Логистика Юнивърсъл" на входа на София от магистрала "Тракия".
MBL отчита, че наличните съвременни складови площи в София (многофункционални халета) са се увеличили с 22% до 1.83 млн. кв.м, докато усвояването им е паднало5 на сто до 280 хил. кв.м.
Ръстът в предлагането е натиснал надолу и наемите, които са потънали от 5.5-6 евро на кв.м до 4.75-5 евро на кв.м на месец в края на годината.
Наемите на индустриалните площи исторически са сравнително високи заради вялото предлагане за разлика от пазар като офисния, където те паднаха с около 30% от пиковите си равнища в средата на 2008 г., след като търсенето започна да се свива.