София 7-ма в света по градско планиране

София e на 90-о място в класацията на престижното бизнес училище IESE Business School в Испания в новия годишен индекс за най-добре развиващи се градове Cities in Motion Index (ICIM). Градското планиране е най-добрият показател на София, най-лоши са показателите, свързани с човешки капитал, икономика, транспорт. Проучването обхваща 135 града в 55 страни. Резултатите са получени на база 50 индикатора в 10 различни области като управление, градско планиране, технологии, околна среда, международен достъп, социална интеграция, мобилност и транспорт, човешки капитал и способност за привличане на кадри, икономика.
Класацията на IESE Business School е оглавена от Токио. Градът се отличава с впечатляваща публична администрация, технологии и способност да привлича таланти от целия свят. В челната десетка попадат Лондон, Ню Йорк, Цюрих, Париж, Женева, Базер, Осака, Сеул и Осло.
В топ 20 има 10 европейски града, 6 американски и 3 азиатски. На 11-о място е Филаделфия, следван от Лос Анджелис, Далас, Копенхаген, Айндховен, Амстердам, Сидни, Стокхолм, Чикаго и Балтимор.
Сред 135-те града най-силен прогрес отчита Барселона, който от 63 място се изкачва на 51. Прага заема 65 място, Будапеща - 74, Варшава - 76, Любляна - 86, Атина - 89.
Десетте показателя на индекса Cities in Motion CIM дава добра цялостна картина на градовете и тяхното развитие и дават основание за
някои изводи:
- Няма универсален модел за успех - градовете, които водят класацията, не са еднакви, а приоритизират различни направления. Затова първата стъпка към по-добър град е управленците да определят какъв град искат да имат и в кои отношения са нужни подобрения
- Не е достатъчно да бъдеш добър в едно отношение
- Моделът е холистичен и отделните елементи са взаимосвързани - например моделът "Мобилност и транспорт" оказва влияние върху "Околна среда"
- Няма идеален град - много е трудно да се постигнат най-добрите резултати във всички направления, и дори първите имат слабости - например Токио, Лондон и Ню Йорк имат да правят много по отношение на "Социална кохезия"
- Прегледът по години показва - промените стават бавно и за повече от една година
- Индексът ICIM може да се използва като аналитичен и планов инструмент
- Всички градове на практика отразяват своята държава и националния контекст
Токио
Начело на класацията през 2013 г., градът е на първо място в раздели "Човешки капитал" и "Публично управление", но изостава в "Социална кохезия" поради въздействието на земетресението във Фукушима и цунами.
Лондон
Отлични резултати в "Международен авторитет" и "Технологии", изостава в "Публично управление" и "Социална кохезия".
Ню Йорк
Най-важният икономически център в света и заедно с Токио с най-добри резултати по показателите "Човешки капитал" и "Икономика".
Париж
Най-популярната туристическа дестинация в света с над 40 млн. чужди туристи годишно, с отлични резултати в "Международен авторитет", "Технологии" и "Мобилност и транспорт".
Цюрих
Финансов мотор на Швейцария, изпъква в "Околна среда", "Мобилност и транспорт".
Сеул
Глобален град, седалище на Samsung, LG Group, Hyundai и Kia Motors.
Барселона
Най-добре представеният испански град, но едва на 51-во място в общото класиране, пред Мадрид в "Технологии", "Социална кохезия", "Международен авторитет" и "Мобилност и транспорт".
Рим
Италианската столица е на 54-то място - една от най-важните туристически дестинации в света, отлични резултати в "Международен авторитет", "Пространствено планиране" и "Околна среда".
Рига
Най-големият град на Прибалтика изпреварва Цюрих, Женева и Базел, Стокхолм и Гьотеборг по показатели като "Околна среда".