Макроикономическият потенциал е в структурните реформи

Икономиката още носи белезите на петгодишната рецесия, затова усилията ни са насочени към засилване на инвестиционната активност. Държим на приемствеността по отношение на монетарния режим и валутния борд, а държавата има роля като регулатор за ограничаване на административните тежести. Пресичане на контрабандните канали и отклоняването от плащане на ДДС, бързо възстановяване на ДДС, намаляване на неразплатените задължения на министерствата към бизнеса - това са някои от икономическите приоритети на правителството, каза премиерът Пламен Орешарски при откриване на 15-ото издание на Българския икономически форум с 490 участници от 12 държави
Първи пакет от законови промени с
облекчения в 24 режима
е вече в Народното събрание, втори пакет с 83 режима е приет от Министерския съвет, подготвя се трети пакет с изменения на още 100 режима. Сред основните проблеми пред външните инвеститори са политическият риск и проблемите с правоохранителната система.
Законът за публично-частното партньорство не е лош, но такива засега няма, обсъждаме по-прагматични подходи в сектори като автомобилна индустрия, иновации, инфраструктура.
Пазарът сам определя и вече е определил кои са приоритетните области - те се развиват активно през последните години, генерират растеж и износ. Не съм привърженик на кабинетното определяне на приоритети и налагане на модели, заяви премиерът Орешарски.
Сред основните проблеми зам.-министърът на икономиката Красин Димитров открои междуфирмената задлъжнялост, възстановяването на ДДС. Българският износ ще бъде финансиран предекспортно от Българската банка за развитие, но за съжаление той се характеризира с ниско и средно технологично ниво. Сред другите мерки за индустрията са реиндустриализацията и подкрепата за технологичното обновление на фирмите. Двайсет милиона лева са предвидени в бюджет 2014 за иновации. Държавата ще подпомага активно и туризма, който в момента формира 15% от БВП.
България се измества на 58-ма от 66-та позиция
в класацията на Световната банка Doing Business не поради собствен напредък, а по-скоро поради промяна на положението на другите държави, а инвеститорите идват често с предварителни негативни нагласи, заяви директорът на Българската агенция за инвестиции Светослав Младенов.
Екип от Световната банка, ЕБВР и Университета в Букурещ са подготвили проектозакон за публично-частно партньорство, който вече е внесен в румънския парламент и очаква обсъждане и гласуване, на който се възлагат големи надежди, съобщи г-жа Гендже, съветник на румънския министър на инфраструктурата. Изграждането на социални жилища в Румъния е улеснено чрез облекчение на ДДС от 5%, даде пример Гендже.
От юни 2012 г. в Унгария има нов Кодекс на труда, който благоприятства работодателите, корпоративният данък в страната е между 10 и 19%, коментира Тибор Небет, търговски аташе от посолството в София.
Християн Илиевски, зам.-директор на Агенция за чуждестранни инвестиции, представи улесненията за инвеститорите в Македония, на които се предлагат индустриални зони с напълно готова инфраструктура и нулев корпоративен данък.
Преодоляване на пречките пред бизнеса и привличане на чуждите инвестиции бяха във фокуса на дискусия с участието на представители от икономическите министерства, търговски камари и агенции за насърчаване на износа от балканските държави.
246 млн. евро е инвестирала ЕБВР в България за 2012 г.,
фокусът на дейността на банката е насочен към частния сектор, а едно евро традиционно предизвиква инвестиции на три евро.
Прогнозите за икономическото развитие на страните от Централна и Източна Европа се занижават според публикувания наскоро регионален икономически преглед на банката. В предстоящия за публикуване пореден "Доклад на прехода", издаван от ЕБВР, се обръща внимание на буксуването на пазарните реформи на много места в региона. Макроикономическият потенциал е в структурните реформи, обобщи Славова. Банката подготвя нов подход към подпомагането на малките и средните предприятия, за които досега е отпускано финансиране под формата на кредитни линии. През 2014 г. започва новата тригодишна стратегия на ЕБВР за България.
Потенциалът на възобновяемата електроенергия от водни източници все още не се използва в достатъчна степен, изтъкна Пламен Дилков, изп. директор на PVB - България. Той даде пример с реализираните от компанията обекти - девет мини-ВЕЦ по река Искър край Своге на стойност 115 млн. евро под формата на ПЧП с финансиране от ЕБВР и "Уникредит".