Новите хоризонти пред Real Estate сектора в Европа 2025

Вижте статията в брой 1/2025 на списание ГРАДЪТ
По-голямо доверие в бизнеса и очаквани печалби – това са част от прогнозите, които анализатори дават в областта на недвижимите имоти през 2025 г.
Анализаторите остават с позитивна перспектива, макар и с елемент на предпазливост в очакванията си. Фокусът се поставя върху устойчивостта и растежа на цифровата инфраструктура в Европа. Но конфликтите в световен мащаб в съчетание с повишените регулации и разходи за строителство продължават да будят безпокойство.
Европейските лидери в Real Estate сектора намират известна утеха в по-благоприятната лихвена среда в сравнение с предходните години. Настроенията остават обаче засенчени от крехкия икономически растеж, особено в Германия, и нарастващата геополитическа несигурност.
Геополитиката заема основно място в последното издание на Emerging Trends in Real Estate Europe – редовното изследване на PwC и ULI. Индустрията разглежда потенциалното въздействие на изборите на местно и на международно ниво, както и конфликтите в Украйна и Близкия изток. Ето защо по всичко личи, че говорим за предпазлив оптимизъм.
На европейския пазар съществува и повтаряща се загриженост относно регулации, строителни разходи и достъп до финансиране, открояващи се като предизвикателства, които секторът следи.
Отделните сегменти продължават да се адаптират към въздействието на структурните промени. Налице са признаци, че купувачите и предлагащите площи се приближават до постигане на съгласие относно цените при офисите и в Retail индустрията.
В условията на спокоен инвестиционен пазар логистиката, складовите площи и различните форми на жилищни имоти се представят добре отново с фокус върху устойчивостта.
Дори и в тези сектори някои инвеститори са предпазливи относно цените вследствие на оптимистичните очаквания за растеж.
Недвижимите имоти са доказали своето предимство пред други класове активи поради по-голяма достъпност като капитал, както и по-висока доходност в сравнение с предходни години. А размерът на пазара и ликвидността са ключови фактори. Локацията също е незаменим елемент за един добре позициониран европейски пазар. В полезрението на анализаторите остават Лондон и Париж. Мадрид също демонстрира предимствата на големите градове заради качеството на живот, което предлага испанската столица.
Практичността на мениджърите обаче няма да остане неоценена. В резултат алтернативните европейски сектори продължават да се развиват. 2025 г. ще е период, в който ще бъде поставен по-голям акцент върху интеграцията на оперативните бизнеси и активите. Тази промяна се допълва към екологичната, социалната и управленската (ESG) програма на индустрията, която остава основен фокус за сектора. Вниманието ще е насочено в области като дата центрове, нова енергийна инфраструктура, студентски общежития, складови съоръжения, центрове за асистиран живот, жилища за отдаване под наем и др.
Въпросът за финансовия капацитет при пазара на недвижимите имоти стои в основата на анализаторските прогнози. Така например очакванията за разходите и изискванията за набирането на капитал по отношение на прехода към нулево нетно потребление са ключови за финансирането на реални проекти през следващите пет години.
Освен познатите компоненти на пазара в момента в полезрението на анализаторите са и три нововъзникващи тенденции в областта на недвижимите имоти.
AI gets real
AI среща пазара и това е безспорен факт. Броят на участниците в индустрията, които боравят с изкуствен интелект, нараства все повече. А по-голямата част от тях очакват AI да окаже известно или голямо въздействие върху всички области на недвижимите имоти в близко бъдеще.
Секторът в Европа смята, че изкуственият интелект ще бъде използван в прогнозирането и анализа на пазарите и сделките.
Навлизането на чатботовете и виртуалните асистенти като ChatGPT през последните няколко години оказа значителен ефект за пазара. За повечето компании за недвижими имоти, които използват ИИ днес, опитът е положителен. Основно се изразява в разработване на вътрешни проекти, насочени главно към опростяване и оптимизиране на ключови бизнес процеси.
Интересно е и приложението при наемния пазар. Анализатори смятат, че AI постига добри резултати по отношение на предвиждането на това кога наемателят ще напусне, защо хората наемат или защо избират един имот пред друг.
И все пак наред с нарастващата дигитализация на недвижимите имоти има и такива, които поставят под въпрос ефекта от изкуствения интелект.
Съществуват мнения, че Европа малко изостава във възприемането на новите технологии. Другото предизвикателство в това отношение е свързано с цифровите рискове и най-вече с въпросите на киберсигурността.
ESG - слонът в стаята
ESG се смяташе за основен фактор, влияещ върху дейностите в сектора на недвижимите имоти през миналата година. Но тази година виждаме голямо влияние по отношение и на променящите се клиентски изисквания и финансовото здраве на компаниите. Кое е различното?
Част от индустрията изпитва затруднения да поставя екологичните проблеми на първо място, когато възвръщаемостта на инвестициите е по-трудна за постигане, а печалбите на бизнеса са под натиск. Липсата на яснота около все по-строгите изисквания за ESG е проблем, като някои участници поставят под въпрос стойността на действието сега, отбелязвайки: „Това, което се счита за устойчиво днес, може да бъде много различно след 20 години.“
ESG очевидно остава приоритет за индустрията. Настроенията на този етап отразяват нуждата от яснота и последователност в изискванията за ESG, с все по-голям акцент върху съгласуването на целите за устойчивост с дългосрочните инвестиционни стратегии.
Засилената чувствителност към терминологията, географските различия относно неговото значение и видимото пренареждане на приоритетите влияят на възприетата му централна роля в индустрията. Въпреки това в рамките на европейските имоти собствениците на сгради заявяват, че законодателството на ЕС поддържа въпросите за устойчивостта като приоритет. Има обаче нюанси в интерпретацията и прилагането на ESG.
Оперативни възможности
Високите лихвени проценти през последните две години и тяхното въздействие върху обемите на транзакции и оценките разкриват редица оперативни възможности в сектора с възможност за създаване на стойност, особено в сегменти като студентски общежития, хотелиерство и логистика. Инвеститорите все повече се ориентират към напълно интегрирани платформи за управление на недвижими имоти, за да постигнат двойна производителност както в управлението на активите, така и в тяхната експлоатация.
Сегментът изисква специфична експертиза и ясно разбиране на структурните тенденции. Съгласуването на оперативните стратегии с тенденции като електронната търговия, демографските промени и дигитализацията е от ключово значение за дългосрочен успех. Това се вижда ясно в значителните инвестиции и активност по сливания и придобивания в центрове за данни, подхранвани от нарастващото търсене на дигитална инфраструктура.
Перспективите за инвестициите в сектора на недвижимите имоти се очаква да останат разнообразни и вероятно ще се развиват заедно с новите тенденции в сектора. Нарастващото търсене на технологии и енергийна инфраструктура остава ключова област за инвеститорите. С това 2025 г. се очаква да бъде интересна и динамична за пазара на недвижими имоти с разнообразен микс от фактори, които формират тенденциите и моментната картина за сектора.