Столична община очаква 46 млн. лв. неизпълнение на приходите

Близо 46 милиона лева е очакваното неизпълнение на приходната част на бюджета на Столичната община, каза в началото на дискусията в рамките на днешния "Ден на диалога" временно изпълняващият длъжността кмет на София Минко Герджиков.
Дискусията се организира по инициатива на Националното сдружение на общините в България като алтернатива за запознаване на законодателната власт с проблемите на местната.
По думите на Герджиков, през следващата година по-ограничени ще бъдат постъпленията в бюджета на Столичната община от данъка върху възмездните сделки и таксата за строителните разрешителни заради ограничените строителни проекти, които се реализират в момента.
Герджиков посочи, че трябва да се мисли и за законодателни промени за отчуждителните процедури, които се извършват от общината, за реализирането на инфраструктурни проекти, тъй като в момента тяхната стойност е еквивалентна на стойността на самия проект.
По думите на Герджиков, между 3 и 5 октомври в столицата ще пристигнат представители на Европейската инвестиционна банка, с които ще бъдат обсъдени последните заеми, които взема София за реализирането на големите инфраструктурни проекти при строителството на метрото.
Според Герджиков трябва да се мисли и за промени в Закона за местни данъци и такси и Закона за данък върху общия доход.
Секретарят на Националното сдружение на общините в България Гинка Чавдарова посочи, че сред законодателните промени, които предлагат от сдружението, са данък върху поземлената собственост и горите, който да бъде само за неизползваемата земя и гори; данък върху стопанската дейност, чиято данъчна база да е броят на заетите лица.
От НСОРБ предлагат и общински данък върху доходите на физическите и юридическите лица. Според тях по този начин може да стане възможно сегашната ставка от 10 процента ад се разпределя по пет процента за общините и за държавния бюджет.
От НСОРБ искат и пътен данък, чиято данъчна база да бъдат видът и тежестта на МПС-то. При въвеждането му трябва да бъдат или намалени, или отменени винетките, както и да бъдат намалени или да отпаднат държавните трансфери за общинските пътища.
НСОРБ иска и еднократен данък за нова инфраструктура, който да бъде използван за изграждането на инфраструктурата около новостроящи се обекти. Според сдружението, подобряването на рамката на сега съществуващите местни данъци трябва да става с разширяване на определените в Закона за местни данъци и такси диапазони на размера на данъка върху недвижимите имоти, ограничаване списъка на лицата, освободени от заплащане на данък върху недвижими имоти, осигуряване на реално действие на данъка върху наследствата и предприемане на мерки за повишаване събираемостта на местните данъци.