Пазарът на жилища - нови изисквания на купувачите, нови подходи от инвеститорите
Близо 70% от новите купувачи използват ипотечно кредитиране
По време на Панел 3 от конференцията BalREc 2018, наложила се като най-влиятелната публична платформа за дискусия в сектор недвижими имоти, бяха обхванати темите, свързани с текущото състояние на жилищните площи, какво определя търсенето на пазара и купувачите, както и успешните проекти и моделите на управление. Свобода Коджаманова - мениджър жилищни площи в Colliers International, беше модератор на панела. |
Администрацията да съдейства за инфраструктурата на мащабни проекти
Когато някой прави сериозни инвестиции в мащабен проект очакванията към общината са за съдействие с инфраструктура. Проектът ни ще се развива на етапи като се ориентираме спрямо пазара. Разчитаме, че името и средата ще ни позволят да продаваме. В София няма ясни критерии за луксозен имот - дори такива на цени от 500 хил. евро далеч не са луксозни. Имотите на цени от 150 хил. евро имат голям пазар. Ние строим нормални имоти и осигуряваме една приятна среда за живеене, която изисква поддръжка и контрол, което се случва чрез заплащане. Преди време клиентите не харесваха таксите за поддръжка и управление на комплексите, но сега ги оценяват. Независимо от модела за управление на комплексите с ограничен достъп трябва да се намери оптимален вариант за разходи и качество на живот, изтъкна Румен Величков, търговски директор на Residential Park Lozen.
Човекът е в центъра на новите строителни проекти
Новите строителни проекти вече се подчиняват на концептуален модел, поставящ човека в своя център. Социалният аспект на търсенето и предлагането на жилища има все по-голямо значение, както и осигуряването на комфорт на хора с различни възрастови и социални нива. Това включва градската среда и общинската инфраструктура, към която инвеститорите и строителните предприемачи трябва да имат все по-голяма ангажираност. В западната зона на Варна вече се наблюдават активни инвестиции в жилища от сравнително добро ниско и средно ниво, с цени вариращи от 650-750 евро на кв.м. Другото ниво предлагани жилища – градски апартаменти в периферния център – вървят по 1400-1500 евро кв.м. Пример за това е квартал "Чайка". Крайградските затворени и полузатворени комплекси предлагат цени от по 1000-1100 евро кв. м. Пазарът на жилищни имоти в София е концентриран по южната дъга на околовръстния път или така наречената "Витошка яка". Северната и западната част на София към момента, а и вероятно поне в следващите няколко десетилетия, нямат подобна перспектива за развитие. Инвеститорите са там, където е концентрацията на бизнес, тъй като водещ фактор е движението на човешките потоци към работните им места. Водеща тенденция в новите инвестиционни проекти е нуждата от съвременни концепции: осигуряване на здравословна среда на живот, пестене на природни ресурси и ефективното им използване, коментира инж. Пламен Андреев, управител на Planex invest.
Времето е най-важният фактор при всеки строителен предприемач
Зоните за инвестиране са тези, където има свободна земя - северна София и източната част. Тези терени и територии са перспективни, а когато започнат да се развиват, ще се генерира и интерес от страна на купувачите. Предприемачите са принудени да инвестират, където е налице някаква използваема инфраструктура. Няма как един предприемач да закупи дадена земя и да се надява, че в инвестиционната програма на общината е предвидено изграждането на канализация, но след 15 г. При всеки предприемач най-важното в строително-инвестиционния процес не са парите, а времето. Срокът на изпълнение на проектите е от съществено знчение. Един от най-важните аспекти на комплексите от затворен тип е сигурността в бъдещото градоустройство, а другият са правилата, отбеляза Ивайло Мишев, управител на инвестиционната дивизия към Arco Real Estate.
Новият купувач - млади семейства със стабилни доходи
За да наречем един имот луксозен, той трябва да притежава съчетание от фактори като локация, околни пространства и др. В България няма голяма разлика между средния и високия луксозен клас. Някои продукти са наречени луксозни, поради факта, че са им поставени високи цени. Наблюдава се малко по-голямо предлагане от търсенето във високия клас имоти. Около 70% от хората купуват за лично потребление - това са млади семейства със стабилни доходи - 60-70 % използват ипотечно кредитиране. Останалите 30% купуват за отдаване под наем. Активното купуване е предизвикано от появата на един качествен продукт, съответстващ на вижданията на клиентите. Комплексите от затворен тип трябва да отговарят на много ясно обозначени условия и единствено инвеститора може да осигурява поддръжката в този комплекс, се казва в закона. Инвеститорите започнаха да не ламтят за огромна печалба от последващата поддръжка, а по-скоро определят една балансирана цена на тези такси, подчерта Константин Бобчев - управител на Smart Consultants.
Пазарът се определя от сделките, а не от икономистите
Някои райони в София се подготвят да станат модерни, поради наличието на предприемачи, които да инвестират в развитието им. Южната част на града е доста актуална - за съжаление много от кварталите се презастроиха и вече нямат нищо общо с лукса – само името им е останало луксозно. Купувачите се промениха, дефиницията за лукс също. Да притежаваш имот, който включва в себе си всички фактори, не само местоположението, може да се нарече лукс, но всичко това е строго индивидуално. За мен местоположението е водещо, а след това е зобилкалящата среда.Опитвам се да бъда една крачка напред и да знам какво ще се строи в близост. Това ми позволява да опиша цялата бъдеща картина, предлагайки жилище на потенциален клиент. Инвеститорите и продавачите на жилищни имоти трябва да бъдат честни с клиентите си. Пазара определя дали нещо е надценено или подценено. Съществуват проекти, които изглеждат надценени, но това не означава, че няма да намерят съответния купувач. Пазара в момента се диктува от купувачите, които искат да се релокират, каза Богомил Николов, управител в БГ РЕИ, Гора.
В София няма ясно разграничаване между имотите от средния и високия сегмент
Пазарът в Румъния е със забавен темп, но процесите там са много по-различни от тези в България. Наблюдава се увеличение на цените в Прага и Варшава - достигат до 3 - 4 хил евро за кв.м. Законодателните промени и данъкът върху добавената стойност (ДДС) е разликата между пазарите, а това води и до растежа на цените там. Идентичният начин на продажда на имоти в Полша и София няма да реализира по-голяма продуктивност, защото пазарите са различни. В София няма ясно разграничаване между средния и високия сегмент на имотите, както в другите страни. Затвореният комплекс създава една общност, защото клиентите искат да са сред хора като тях. Държим да се спазват правилата, но съществува проблем с плащането на таксите за поддръжка на сградите. Неплащането на таксите е незаконно – това е част от задължеията на живущите. Българският пазар е доста малък и трябва да видим какво ще се случи с Brexit и Италия, която е прекалено голяма, за да фалира. Банките в момента нямат негативни очаквания. Нужно е да проследим бъдещото развитие в отношенията между САЩ и Китай, а всичко това ще окаже влияние. Очаквам сигурност през 2019 - 2020 г., коментира Орен Барной, директор на Nova City Group
Луксозният имот е усещане
Всеки един пазар има потребление и търсене - не можем да сравняваме един луксозен имот в България с такъв в Ню Йорк. Луксозният имот не е само средата и архитектурата, той е усещането да живееш в него. Необходимо е да мислим за хората и да им осигуряваме продукт, който е на добра цена, т.е. на ниската цена да предложим нещо повече. Между София и Пловдив няма разлика в потреблението и търсенето, а по-скоро в продукта и ценовия диапазон. В София пазара рамкира стойности между 900 и 1400 евро, докато в Пловдив те са между 450 и 950 евро, с изключение на някои от обектите. До тази година, в Пловдив се търсеше ниският клас апартаменти – предимно с една спалня. Подходът за покупка на имущество с цел инвестиция се промени, а в рамките на една година се покачи търсенето на средния сегмент апартаменти. Градът се развива много успешно в туризма и производството, което може да привлече нови жители и семейства. Ценовият диапазон на апартаментите е с 40% по-нисък от този в столицата, което е предпоставка за млади хора и семейства да закупят второ жилище в Пловдив, който е като един малък квартал на Берлин, изтъкна арх. Радко Тодоров от RT Consult.
Засиленото търсене на жилищни имоти ще продължи
Наблюдава се 30% ръст в запитванията за луксозни имоти през второто тримесечие на 2018 г., което показва, че пазарът е много "жив" и активен, въпреки притесненията за забавяне на темпа. Първият основен критерий за луксозен имот е локацията. Съществува засилен интерес към имотите в София - по "Витошка яка", в централните и южни райони, над Околовръстното – Симеоново, Бояна, Драгалевци, новите квартали – Малинова долина, "Кръстова вада" и "Манастирски ливади". Цените на апартаментите в средния клас вървят от 150 до 350 хил. евро, а за къщи от 300 хил. евро нагоре. Търсят се апартаменти около и над 100 квадрата. Новият купувач е във възрастовата категория 35-40 г. - образовани млади хора на добри позиции, изключително добре информирани и разполагащи с 20% от цялото финансиране. Те са рационалните купувачи и не са толкова емоционални. Гледат на покупката на жилище като на инвестиция - много добре пресмятат потенциалната възвръщаемост на имота и държат да е бързо ликвиден. Инвеститорите изкараха на пазара продукт, който се харесва. Те се съобразиха с новите тенденции и изискванията на купувачите. Очаква се ръст на сделките с парцели – има интерес към урегулирани парцели както в София, така и над околовръстното. През следващата година на пазара ще излязат много нови площи, а това ще доведе до спад в цените, но няма да е единственият фактор. Преди време купувачите неодобряваха таксите за поддръжка и управление на комплексите. Новите клиенти търсят тези договори, защото не купуват само градинки, площадки и охрана, а си купуват среда от съмишленици, които искат да плащат, за да живеят в същата среда, коментира Бистра Харизанова, старши консултант към Unique Estates.