Експертите на BalREc: От 2016 г. сме във възходящ строително-инвестиционен цикъл
Имат ли строителният сектор и пазарът на труда достатъчно капацитет за да посрещне търсенето през следващата година?
Експанзията на българската икономика ще продължи до 4 години с растеж 3-4% от БВП, а най-високата точка ще бъде достигната през 2019 г. Инвестициите в строителството на нови жилища ще продължат да се ускоряват до 2021 г. на нива до 5% от БВП. Пикът на усвояването на средствата от ЕС ще бъде 2023 г. Главният икономист на "Уникредит Булбанк" Кристофор Павлов представи своя анализ и икономическа прогноза по време на водещия форум за недвижими имоти BalREc 2018.
За четвърта поредна година България отчита растеж над 3.6%, над своя потенциал. Роля за това имат три фактора - все още не е достигнато т. нар. естествено ниво на безработица от около 4.5%, която в момента е около 5% и намалява с очаквания за още година и половина период на силен ръст на броя на работните места. Вторият фактор е силното нарастване на строителството на жилища от 2016 г. насам с принос от 2.7% от БВП за 2017 г. Броят на новите разрешителни за строителство нараства непрекъснато. Според експертите от началото на 2016 г. вече е в сила нов строително-инвестиционен цикъл с продължителност поне 5-6 години с очаквания да бъдат достигнати обеми на приноса в БВП над 4%. Имат ли строителният сектор и пазарът на труда достатъчно капацитет за да посрещне търсенето през следващата година? Третият фактор е навлизането на икономиката в късната фаза на усвояване на средствата от ЕС, когато традиционно се усвояват по-големият процент от средствата за периода.
Промяната на фискалната политика също ще окаже своята роля - по-високите разходи за заплати на правителството и значителни обеми на инвестиции над 5% с финансиране от бюджетен дефицит от 0.5% при очакван излишък от 0.5% за 2018 г. Външната среда ще бъде все по-малко благоприятна - ЕЦБ изтегля монетарни стимули, САЩ нормализират лихвената си политика и води търговски войни, забавят се темповете на износа.
Цените на имотите в много държави вече са достигнали пиковите си нива отпреди десетина години. В градове като София и по-големите близо две трети от жилищата са надценени с до 40% предвид нивото на доходите, но сме далеч от нивата през 2008 г., когато надценяването е било между 40 и 60%. Има малък риск от спад на цените на недвижимите имоти в зависимост от ръста на доходите, като трябва да бъде избегнат модела Boom-and-Bust. Избягването на риска от жилищен балон ще доведе до по-голямо търсене, по-устойчив пазар и печалби за банките. Да избегнем прегряване икономиката през пазара на жилищните имоти, защото всички сме в една лодка, отправи своя експертен съвет главният икономист на Уникредит Булбанк Кристофор Павлов.