До края на януари в ЮНЕСКО подават документите на Епископската базилика и късноантичните мозайки на Филипопол



До края на януари в Централата на ЮНЕСКО ще бъде подаден формулярът, с който Епископската базилика и късноантичните мозайки на Филипопол кандидатстват като сериен обект за вписване в Листата на световното културно и природно наследство на международната организация. Фондация "Америка за България" заедно с Община Пловдив, Министерство на културата и НИНКН са подготвили необходимите документи за предложението.
Епископската базилика и късноантичните мозайки на Филипопол вече са вписани като сериен обект в Българската индикативна листа и в момента се очаква официално решение, с което документацията да бъде изпратена в ЮНЕСКО, за да може предложението да бъде разгледано от експертите към Центъра за световно културно наследство през тази календарна година, съобщи арх. Николай Трайков от Фондация "Америка за България". Той поясни, че по кандидатурата активно работи екип, включващ арх. Милена Крачанова - проектант, доц. Елена Кантарева - реставратор, археолозите Жени Танкова и Мина Босапчиева, както и екипът на Фондация "Америка за България".
Очаква се на годишното заседание на Центъра за световно културно наследство през юли да бъде обявено дали кандидатурата минава на следващия етап. Ако това се случи, Мозаечното наследство на Филипопол официално ще стане кандидат за вписване като световно културно наследство. След това започва същинската работа по номинацията, която ще включва по-широк екип от експерти, включително доказани международни имена в тази област. Реалистичният срок за подаване официално на номинирания обект е през януари 2020 г.
Дотогава предстои активна работа по изготвянето на обосновка и доказателствен материал за изключителната културна значимост, и универсална стойност на обекта, както и неговата цялост и автентичност. Ще се изработи и задълбочен сравнителен анализ с подобни вече вписани обекти по света от същия период. Епископската базилика на Филипопол е най-големият раннохристиянски храм от IV-VI в., открит на територията на България, и един от най-големите на Балканския полуостров. Обекти с подобни мащаби има единствено в Константинопол, днешен Истанбул и в последната столица на Римската империя – Равена.
Задълбочено представяне на обекта ще е във фокуса на международна научна конференция през тази пролет в Пловдив. На форума, организиран от Фондация "Америка за България" и община Пловдив, са поканени експерти в сферата на културно-историческото наследство от цял свят. Епископската базилика на Филилопол е комплексен обект и за да бъде разбран в пълнотата си ще е нужно много време и усилия на български и международни специалисти от различни области, посочи арх. Николай Трайков.
Припомняме, че през ноември миналата година в централата на ЮНЕСКО в Париж, пред многобройна аудитория България представи Епископската базилика и мозайките от римската епоха във Филипопол – истински шедьовър на късноантичното изкуство. Кметът на Пловдив инж. Иван Тотев, министърът на културата Боил Банов, президентът на фондация "Америка за България" Нанси Шилър и заместник-министърът на туризма Ирена Георгиева подчертаха в приветствията си желанието на страната ни да покаже на света в пълния му блясък това изключително наследство.
Проект "Консервация, реставрация, експониране и изграждане на защитно покритие на Епископска базилика на Филипопол" е сред основните приоритети на Пловдив за "Европейска столица на културата през 2019 г. Фондация "Америка за България" и община Пловдив си партнират успешно в разработването и реализирането на проекта.
С приключването на археологическата работа на обекта през юни 2017 г. специалистите разкриха над 2000 кв. м подови полихромни мозайки. Сред най-забележителните открития са изображения на над 70 вида птици, два мозаечни пода, създадени в различни периоди, множество колони и капители от вътрешността на сграда и от красивия й двор.
През пролетта на 2018 г. ще стартира същинската работа по експониране на мозайките и разкритата археология в двуетажна сграда, разположена в пространството пред католическия храм Свети Лудвиг. Планира се цялостна рехабилитация на градската територия около Понеделник пазар като естествено продължение на главната пешеходна зона на Пловдив.
Историческа справка
Епископската базилика на Филипопол е най-голямата раннохристиянска църква в страната, която заема централно място в съвременен Пловдив. Историята на мястото й обхваща поне 12 века. Открита при разкопките монета на император Лициний (308-324) дава основание на хипотезата, че базиликата е сред първите, построени в Римската империя след легализирането на християнството през 313 г. Размерите, украсата и централното разположение на църквата в близост до форума на античния град свидетелстват за голямата и влиятелна християнска общност във Филипопол. Базиликата е широка 36 м, дълга над 90 м и е с впечатляваща архитектура – централен и два странични кораба, апсида, нартекс (преддверие) и атриум (открит двор) с колонади. Вътрешността била украсена с колони с капители с християнски символи, стенописи и пищни мозаечни подове. Мозайките са най-добре запазената част от сградата. Правени са на три етапа, образуват два пласта и имат обща площ от 2000 кв. м.