До края на 2017 г. завършват дейностите по Водния цикъл на Враца в рамките на града


До края на 2017 г. ще приключат дейностите по Водния цикъл на Враца в рамките на града, съобщи Мария Попова, зам.-кмет по устройство на територията, строителство и обществени поръчки в Община Враца.
Проектът за изграждане на интегрирания воден цикъл на Враца попада в категорията на "големите" и е одобрен с решение на Европейската комисия от 17 декември 2009 г. Първоначалната му стойност е 136 373 288 лв., а размерът на безвъзмездната финансова помощ - близо 124 млн. лв
Поради сериозно забавяне в предишния програмен период, Интегрираният воден проект на Враца не приключи в срока за допустимост на разходите (януари 2016 г.) Спасителният вариант беше проектът да бъде фазиран, т.е. изпълнението и въвеждането в експлоатация на мощностите да се реализира в новия програмен период. На 5 август 2016 г. Европейската комисия даде зелена светлина за довършване на водния цикъл на града. Чрез подписване на договора за втората фаза в края на октомври 2016 г. на обща стойност около 88 млн. лв., проектът за Воден цикъл на Враца е обезпечен финансово до 2020 г., посочи зам.-кметът Мария Попова.
Проектът включва няколко етапа на изпълнение. По отношение на градската част има две линейни части и това са Етап 1 и Етап 2. Успоредно с двата етапа се изпълнява и пречиствателната станция. Четвъртият етап е реконструкция и доизграждане на довеждаща инфраструктура, която включва 33,3 км. довеждащ водопровод, разположен на територията на две области и 4 общини.
По договора за реконструкция на Пречиствателната станция за отпадъчни води, финансовото изпълнение е било 48 %. Изпълнител е "ВМВ"ДЗЗД ("Водстрой 98"АД, Масе Арътма Системлери Иншаат Санаи ве Тиджарет и "Велдер Инженеринг" ООД). Тази година, по представен график, предстои до 30 юни да завърши изграждането на ПСОВ и тя да бъде пусната в експлоатация.
Договорът за реконструкция на градската ВиК мрежа – Етап 1, е изпълнен на 73 % от канализацията, и 83 % от водопроводната мрежа. Изпълнител е "Воден Цикъл 2011" ДЗЗД с партньори "Водстрой 98" АД, "Интегрирани пътни мрежи" АД и "Дар 55" ЕООД. Към момента изпълнението на СМР е 99%.
Мария Попова посочи, че договорите с изпълнителите на линейната част – етап 1 и ПСОВ продължават изпълнението на СМР в режим на неустойка, като е наложен максимален предварителен размер. Продължен е и договорът с надзора - "КОНСУЛГАЛ БГ ПАРТНЪРС".
Договорът за реконструкция на градската ВиК мрежа - Етап 2, е изпълнен на 67 % от канализацията и 77 % от водопровода. Впоследствие се установява, че 25 % от дейностите на Етап 2 са некачествено изпълнени и негодни за експлоатация. В края на миналата година, през ноември месец, Община Враца започна да води процедура по съставяне на акт 10 и по прекратяване на договора с изпълнителя на Етап 2 "Понсстройинженериг" АД. " От наша страна всички компромиси и преговори бяха изчерпани, а диалогът-приключил. Пуснахме уведомление за прекратяване и няколко месеца обследвахме участъците, които "Понсстройинженериг" АД е завършил и е започнал, за да установим фактическото състояние на обекта.", каза още зам.-кметът. Междувременно "Понсстройинженериг" АД изпадна в тежко финансово състояние и акциите на дружеството са придобити от Българска банка за развитие. Назначен е депозитар, който към настоящия момент е управител по закона за особените залози. Цялата собственост на фирмата и всичките договори, заложени в Българската банка се управляват от нея. "Това ни провокира да се опитаме, за пореден път да завършим максимално бързо водния цикъл и да започнем преговори за споразумение за продължаване на работата по Етап 2.", посочи Попова. На 10 април, т.г., се подписа споразумение между Община Враца и настоящия управител по закона за особените залози на "Понсстройинженеринг" АД, за продължаване на работата и в него са фиксирани конкретни дати за завършване на видовете дейности. Изпълнителят трябва да започне работа по проекта на 9 май. В приложенията към споразумението са включени завършване на участъците, които засягат асфалтиране на улици, възложени от Агенция "Пътна инфраструктура", отстраняване на некачествени работи, стартиране на незапочнати участъци, както и изключително важната част - завършване на участъците, които се засичат с дейностите на Етап 1. Именно това, възпрепятства приключването на 100% на Етап 1.
Относно довеждащия водопровод Мария Попова обясни, че вече има одобрен ПУП за неговата реконструкция и изграждане. Водят се поетапно отчуждителни процедури за учредяване сервитута на трасето и се предвижда през тази година да се издаде разрешение за строеж . За реконструкцията на довеждащия водопровод са платени авансово 11 млн. лв., с ДДС , като тези пари не са обезпечени с валидни банкови гаранции, тъй като голяма част от гаранцията е във фалиралата вече банка КТБ, а друга малка част са в друга финансова институция. Многократно Община Враца е изпращала покани до изпълнителите - Консорциум "МС-ТЕХНО-ХИДРО" за подновяване на банковите си гаранции, но реакция от тяхна страна няма. "По случая сме подали сигнал до прокуратурата и тече разследване. Въпреки всичко това, Община Враца използва всички законови процедури, да не се възпрепятства изпълнението и на тази част от проекта.", обясни Попова.