В жк "Младост" ще се строи. Референдумът на Иванчева засега не мина




Строителството в столичния жк "Младост" засега няма да бъде спирано.
На инфарктно и изпълнено с напрежение съвместно заседание днес две комисии в Столичния общински съвет - по устройство на територията и по опазване на околната среда - излязоха с отрицателно становище относно произвеждането на местен референдум по предложение на Инициативния комитет "За зелен Младост", чийто председател е новият кмет на района Десислава Иванчева.
Нещо повече - постоянните комисии препоръчаха на общинския съвет да отхвърли предложението с мотива, че въпросите на референдума са незаконосъобразни.
А те са:
1. Подкрепяте ли да се приемат изменения в Общия устройствен план и Подробните устройствени планове на "Младост 1", "Младост 1А", "Младост 2", "Младост 3" и "Младост 4", които да не позволят ново застрояване на съществуващите зелени площи, междублокови пространства, терени с разположени съоръжения за игра на деца, паркинги и погранични на парковете териториии?
2. Подкрепяте ли да се обяви мораториум върху издаването на разрешения за строеж и започващо строителство в район "Младост" на Столична община, област София-град, до промяна на Общия устройствен план и Подробните устройствени планове на "Младост 1", "Младост 1А", "Младост 2", "Младост 3" и "Младост 4"?
"Комисията намира тези въпроси за незаконосъобразни със следните мотиви: не може с местен референдум да се решават въпроси, които са уредени в закон, в случая в Закона за устройство на територията и Закона за устройство и застрояването на Столична община. Приемането на тези решения с референдум би било в разрез с принципите на правовата държава". Това каза по време на заседанието Силвия Христова, председател на постоянната комисия по устройство на територията, архитектура, достъпна среда и жилищна политика (така е пълното й наименование).
Предложените точки от "За зелен Младост" противоречат и на разпоредби от Закона за устройство на територията. В нормативната уредба се казва, че промени в предвидено застрояване, за което има издадено разрешение за строеж, е допустимо само със съгласие на възложителя.
Общинарите обясниха на Десислава Иванчева, която присъстваше в залата заедно с други представители на инициативния комитет, че в закона не съществува дефиниция за междублоково пространство, не е ясно и какво се има предвид в израза "погранични паркови територии".
И друг пропуск - гражданите ще бъдат поставени в заблуждение колко време ще продължи мораториумът.
Главният архитект на София Здравко Здравков обясни, че налагането на мораториум би довело до искове на обща стойност 240 млн. лв. от страна на ощетени собственици. Сметките са правени при допускане за 430 000 кв. м нереализирано застрояване по плановете. Още 25 млн. лв. щели да са нужни за изкупуване на частни имоти, които са предвидени за озеленяване.
По думите на Здравков жк "Младост" не е презастроен. Главният архитект съобщи, че е застроена 21% от площта в комплекса. "В "Дружба" този процент е 18%, в центъра на София - 45%, а в центъра на Париж - 66%", добави той.
Мораториумът би спрял и изграждането на общински обекти, вкл. детски градини и училища, се казва в становище от кмета на София Йорданка Фандъкова.
Кметът на "Младост" Десислава Иванчева направи няколко изказвания, с които искрено забавляваше общинските съветници.
"Проблемът с презастрояването не е само на "Младост", но и на другите квартали и градове. Ще дам пример с един аквариум с рибки - когато им се смалява жизнената среда, те откачат. Това е научно доказано. Да, господа инвеститори и строители, изпадаме в състояние на нервност и стрес", така Иванчева се обърна към присъстващите в залата.
До обсъждането в общинските комисии се стигна, след като Инициативният комитет "За зелен Младост" събра над 14 000 подписа. От тях валидни се оказали 8822, бе съобщено на заседанието.