Предизвикателства при изграждане на логистични и индустриални обекти
Building Innovation Forum Series 2017: Индустриално строителство и инвестиции, 28 февруари 2017, Sofia Event Center
Панел 3 "Тенденции и иновации в проектирането и строителството на логистични центрове, big box и промишлени сгради" - архитектурно-конструктивни предизвикателства – добри практики, съвременни решения за пожарна безопасност, осветление и енергийна ефективност, енергийна ефективност и съвременни сградни технологии при логистичните центрове и big box сградите.
Проекта за архитектурно решение на магазините "Практикер" в България представиха арх. Валери Иванов и арх. Калоян Колев от архитектурно бюро "Атек ВБ" като започнаха с цитата от Мийс ван дер Рое: "Формата не е цел на архитектурата, а резултат". Отговорът на въпроса - какъв е резултатът от проектирането на биг бокс сградите е - икономичност, знаковост на образа, рационалност на експлоатацията. Но за тяхното проектиране са необходими особени умения за да бъдат оптимални за ползване.
В презентацията бяха разгледани основните аспекти на създаване и функциониране на такъв тип обекти - машини за търговия с изключително рационално решение, многофункционалност, лесна ориентация при ползване, целесъобразност на високо ниво за предлагане на търговска услуга. От градоустройствена гледна точка подобни сгради имат своето значение за градската тъкан - те генерират значим пешеходен и автомобилен поток като в същото време обогатяват градската структура и определено променят средата.
Разгледани бяха различните системи на такъв тип сгради - конструктивни, инсталационни, осветителни системи, противопожарна безопасност. Конструкцията е сглобяема с големи междуосия - голям куб в центъра на море от асфалт. Най-често са използвани стоманобетонни колони и метална конструкция със сериозна огнезащита. От особено значение са евакуацията, разделянето на магазина на отделни части, отдимяването, гъстотата на разполагане на стелажите определя използването на специален тип спринклерна система.
През 2014 г. новият български собственик на магазините "Практикер" обявява конкурс за нова визия, спечелен от "Атек ВД". Въвеждат се характерни нови елементи. Започва процес на преустройство на съществуващи магазини и изграждане на нови съобразно новата концепция. Проектирането започва от комплексно разглеждане на състоянието на имота, релеф, растителност. Магазините са разделени на три основни зони - сектор градина, основна търговска зона, складова зона, всяка със специфични изисквания.
Особеностите на логистичната база JYSK в Индустриална зона "Божурище" коментира арх. Милен Стайков от архитектурно бюро NAB Architects. В момента проектът е в процес на съгласуване с очаквания разрешението за строеж да бъде получено през април т.г. Глобалната компания има над 2400 магазина в цял свят със седем глобални логистични центъра в Германия. Най-голям за Източна Европа ще бъде логистичният център в Божурище, а изборът на оптимална точка за дистрибуция е направен след задълбочен анализ с оглед на сухоземния транспорт. Теренът е с площ 303 хил. кв. м в центъра на индустриалната зона. Зоната ще има около 200 док места с обслужване на около 200 камиона за 24 часа. За сравнение - националният стадион "Васил Левски" може да се нанесе седем пъти в площадката на логистичния център на компанията.
Високите складове са с 42 м височина, те са два в комплекса и имат специфични изисквания във всички отношения За такъв тип проекти няма абсолютно никакъв опит в България. Много сложна е стратегията за пожарна безопасност. В зоната ще има над 100 хил. спринклерни глави, а във високите складове - на всеки ред от палетите има спринклерна инсталация. За сгради с вътрешна височина над 40 м няма специфични нормативи в България, затова се използват немски стандарти като VdS.
Съвсем малко усилия са необходими за постигане на интересна визия за да се получи по-различен образ за индустриален тип сграда в резултат на комбинация от различни строителни елементи. Дистрибуторския център на "Софарма Трейдинг" във Варна беше използван за илюстрация от арх. Светослава Андрейчин, проектантско бюро "План 31". Компанията е със специализация в проектиране на индустриални сгради от 20 години. Екипът на бюрото се състои основно от 15 конструктори и 6 архитекти. Индустриалните сгради имат характерни особености - едроплощни едноетажни сгради с вградени междинни нива със специфична функция, със зона за зареждане и за експедиция. Тази проста функция предопределя не особено сложната архитектура. Има възможности за подобряване на архитектурния образ, което е свързано с постигането на предизвикателни конструктивни решения.
Технологията определя особеностите на сградата от този тип, след което идва мястото на аритекта за създаване на характерен образ. Арх. Андрейчин представи и бъдещия проект за "Луфтханза Техник" с неговите предизвикателства.
Концепция за цялостно фасадно решение за създаване на архитектурна идентичност на индустриалния фонд на пивоварна "Загорка" представи арх. Иван Киряков от "Як Студио". С цел постигане на енергийноефективни качества е използвана система на ЕТЕМ вариоламела, което дава възможност за постигане на окачена вентилируема фасада и за постигане на желаните цветове. Крайната цел на проекта е пълна модернизация на сградния фонд с обща корпоративна визия и хомогенност.
Втория представен проект в рамките на комплекса е за административната сграда от 1947 г. на входа на зоната с използвани цветни клинкерни плочи и ламели със спайдерно окачване като ремонтът е направен без да се прекъсва работата на хората в сградата.
Реконструирани са още производствена сграда на линия 1 с характерни слънцезащитни елементи. "Светът на Загорка" е музейна експозиция с интеграция вътре в работещата фабрика с четири спирки, входен инструктаж, историческа експозиция с етикети и бутилки през годините.