Развитието на индустриалните зони – ключов фактор за привличане на инвеститори с висока добавена стойност
Добрата локация, инфраструктурна изграденост, ефективно управление и качествени услуги, са основни предпоставки за ускорено развитие на индустриалните зони у нас като притегателен център за привличане на високотехнологични производства и логистични оператори. Основните пречки, които възпрепятстват по-бързата им експанзия и растеж са недостигът на квалифицирани кадри и тромавите административни процедури. Това беше основният фокус на откриващия Панел "Икономика и индустриални инвестиции 2017" на провеждащата се в Sofia Event Center Годишна конференция "Индустриално строителство и инвестиции 2017". Според служебния министър на икономиката доц. д-р Теодор Седларски държавата трябва да насърчава инвеститорите от една страна, и от друга – да стимулира младите образовани хора да се реализират в България.
"Tpaĸия иĸoнoмичecĸa зoнa" с над 140 предприятия и над 1 млрд. евро инвестиции
превърна Пловдив в най-развития индустриален център на страната, благодарение на успешното публично-частно партньорство между 9 общини - Пловдив, Асеновград, Калояново, Куклен, Марица, Първомай, Раковски, Родопи и Стамболийски, две сдружения - "Клъстер Тракия икономическа зона" и "Клъстер информационни и комуникационни технологии Пловдив", и бизнеса. Нашата цел е да не "докосваме" инвеститорите с българската бюрокрация и да даваме решения за безпроблемно и бързо реализиране на техните проекти, посочи инж. Емил Янков, мениджър "Бизнес развитие" на проект "Тракия икономическа зона". Само за последните две години инвестициите в ТИЗ достигат 300 млн. евро. Благодарение на създадената симбиоза се работи не само за привличането и задържането на инвеститори, но и за решаване на проблемите, свързани с професионалното образование и квалификацията на работната ръка. По експертни изчисления над 3000 работници ще са необходими на предприятията в ТИЗ през 2017 г. Затова "Клъстер Тракия икономическа зона" заедно с JobTiger, 6 индустриални компании е подела стратегическа инициатива за наемане на работници от населени места с висока безработица.
Стратегическото географско положение, както и наличната инфраструктура дават увереност на инвеститорите да изберат ТИЗ, която се оформя като логистично ядро и център на автомобилната индустрия. Тук са логистиките на "Кауфланд", "Шенкер", "Джъмбо". 8 предприятия произвеждат части за автомобилни компании, като две от тях са световни лидери - Magna Powertrain и Sensata Technologies. В първото тримесечие на тази година предстои да се финализират преговорите за три нови проекта в Индустриална зона "Марица" и един пореден немски инвеститор в ПТЗ "Куклен", посочи инж. Емил Янков. Благодарение на бурното си строителство през 2005-2011 г. Индустриална зона "Раковски" е почти на 100% изградена – 1 млн. кв. м. Като много перспективни се очертават другите три зони в ТИЗ - Индустриален парк Пловдив, Агроцентър Калояново и парк "Иновации". Като продължение на успешното развитие на проект Тракия икономическа зона е разширение на териториториалния му обхват в югоизточна посока – обединение на общините Хасково и Бургас, обяви инж. Емил Янков.
Изграждане на индустриални зони от модерен тип с държавна подкрепа
е водещата цел на НК "Индустриални зони", посочи нейният изпълнителен директор Стефан Стайков. Към момента портфолиото й се състои от 8 проекта с обща площ около 6.7 млн. кв. м. Три от тях са със статут на свободни зони - в градовете Русе, Видин и Свиленград. Още пет зони са в процес на развитие, като най-бързоразвиващи са Икономическа зона София – Божурище и Индустриален и логистичен парк – Бургас. Останалите три проекта – Телиш, Карлово и Варна-запад, са в начален етап, но с потенциал да се превърнат в атрактивни индустриални зони.
София – Божурище е най-големият проект за икономическа зона в България през последните години, на площ от 2 666 595 кв. м, от които 760 000 кв. м вече застроени. Изграждането на инфраструктурата й се извършва поетапно, в зависимост от привлечените до момента инвеститори, заяви Стефан Стайков. До момента в Икономическа зона София – Божурище са позиционирани 15 инвеститора от секторите автомобилна промишленост, високи технологии, складова и логистична дейност, като само за последната година и половина са привлечени 7 нови компании с общ размер на инвестициите от 268 млн. лв.
На територията на зоната собствен завод с РЗП 14600 кв. м изгради немската компания "Бер Хелла Термоконтрол" (BHTC), която вече планира удвояване на производствените си площи до края на 2018 г. и откриване на нови 150 рабтни места. Нов голям инвеститор, който стартира строителството на център за дистрибуция е JYSK. Обектът е със застроена площ 300 000 кв. м и 100 млн. евро инвестиция.
В Индустриален и логистичен парк – Бургас, който НКИЗ ЕАД развива съвместно с община Бургас, сме сключили договори с 12 български фир5,5 млн. евро инвестиции, допълни г-н Стайков. Той посочи, че само добре изградената инфраструктура сама по себе си не е достатъчно условие за задържане интереса на инвеститорите. Предимствата, с които трябва да се отличава една модерна индустриална зона, са много комплексни: стратегическо позициониране, висококвалифицирана работна ръка, атрактивни стимули и не на последно място по-облекчени административни процедури, които в момента сериозно затрудняват инвестиционния процес в България.
Индустриален парк Марково – нов проект с ключова локация
Разположен на площ от 158 000 кв. м на Южната дъга на околовръстния път на Пловдив, проектът предлага отлични условия за развитие на производствени, складови търговски и обществено- обслужващи дейности, обяви Стефан Карпузов, инвестиционен мениджър в Галакси Инвестмънт Груп – дивелъпър на зоната. Локацията на Индустриален парк Марково е изключително удобна и атрактивна за малки и големи производства и компании – в непосредствена близост с автомагистрала Тракия, Митница Пловдив, летище Пловдив, както и новия Интермодален терминал. Осигурена е инфраструктура, като сред основните предимства е възможността за газификация, което допринася на по-голямата ефективност на бъдещите производства. В процес на изграждане е и вътрешна пътна мрежа. Това прави проекта още по-атрактивен за инвеститорите, които предпочитат да закупят парцел, с осигурен безпроблемен достъп и развит до фаза, в която могат да стартират инвестициите си веднага, коментира Стефан Карпузов. Предлагат се и различни варианти за развитие на зоната, съгласно специфичните изисквания на инвеститорите.
Търсенето на индустриални и логистични имоти остава активно, бизнесът иска оптимизиране на инвестиционния процес
За съжаление привличането на инвеститори е като риболова – за всеки трябват различни такъми, така метафорично обясни какви са нагласите на големите компании за експанзия на нови пазари Владимир Гюрджиев, мениджър "Индустриални и логистични площи" във Forton. Истината е, че България все още не е конкурентен пазар като Румъния, Полша, Чехия и Унгария, за навлизане на стратегически инвеститори като Тесла, Гугъл и Майкрософт. Необходимо е да се обединят усилията и на държавата и на дивелъпърите на индустриални зони у нас, за да се даде ясен сигнал, че България не е дестинация на евтина работна ръка, а може да предложи високо квалифицирани средни и висши специалсти за R&D и IT индустрията. Положителна индикация дава заявения инвеститорски интерес към изграждане на DATA Center, както и на производствена база за самолетни части на Airbus.
Търсенето на индустриални и логистични имоти остава активно както в София, така и в страната, посочи Владимир Гюрджиев. Наемният пазар се активизира, завършваните към момента проекти са почти изцяло договорени с наематели още по време на строителството. През последното тримесечие на 2016 г. в района на столицата новонаетите площи са 26 хил. кв. м, като годишният обем на новоотдадените площи достига 46 хил. кв. м. Новопостроените индустриални площи в София са 881 000 кв. м. През миналата година в района бяха завършени значителни логистични проекти като първата фаза на "София Ийст" - 10 600 кв.м, и започна изграждането на нов етап със същата квадратура. Първият етап на "София Ринг" на Bulgarian Property Development край Кривина с 9600 кв.м излезе на пазара и се предвижда втора фаза. "Глориент Инвестмънт БГ" планира старт на трета фаза от Logistic Park East Ring с 12 800 кв.м площи под наем, предните две фази вече са отдадени.
В отговор на засиленото търсене се подготвят и нови проекти за индустриални паркове край София - в района на Равно поле, Елин Пелин, Нови Хан и Мусачево. Според Владимир Гюрджиев се засилва интересът към Плевен и районите в Северозападна България, в Южна България - към Хасково и Димитровград.
Всички актуалните сградни проекти и компаниите, свързани с тях, са част от новата система PDS.BG | Projects database system, която бе представена по време на форума. Информация за проектите се намира на pds.bg