Правителството отпусна 25 млн. лв. за реконструкцията на зала "Света София" в Партийния дом




До две години заседанията на народните представители трябва да се преместят в зала "Света София" в Партийния дом. Правителството гласува 25 млн. лв. на свое заседание като част от финансовото обезпечение за подготовка на българското председателство на Европейския съюз през 2018 г., от които 24 млн. лв. за СМР и 1 млн. лв. за оборудване. Това се налага заради предвидените общи пленарни заседания на националните парламенти на страните-членки.
50 млн. лв. бяха отпуснати за европейското председателство до момента - 9 млн. лв. за реконструкция на резиденция "Бояна" - Дом 2, хотелската част, лечебният център, закупуване на техника и оборудване за МВР, НСО и МВнР.
В края на 2011 г. и началото на 2012 г. бяха оповестени резултатите от четвъртия архитектурен конкурс за зала "Света София" - на първо място е класиран "Никонсулт" ЕООД с главен проектант арх. Владислав Николов, на второ - "Тилев архитекти" ООД с главен проектант арх. Димчо Тилев, с две поощрителни награди - за АТМ ЕООД с ръководител арх. Ивайло Мишев и за "Ес архитекчъръл тийм" ООД с главни проектанти арх. Владимир Михов и арх. Любомир Станиславов.
Това беше четвъртият поред конкурс за идеен проект за нова пленарна зала на парламента. Идеята за оформянето на нов депутатски комплекс в сградата на бившия Партиен дом, която в момента е част от Народното събрание, датира още от 1996 година.
Първият архитектурен конкурс за залата бе проведен през 1996 г., последваха още два - през 2003 г. и 2008 г.
Бившият Партиен дом в центъра на София е изграден по проект на колектив с ръководител арх. Пецо Златев. Строежът продължава шест години и окончателно е завършен през 1954 г. Сградата е се простира на около 40 000 кв.м застроена площ. Коридорите ѝ са дълги около 3 километра.
На първия етаж на сградата са разположени две големи зали - "Света София" с 900 места и Гербовата зала с размери 18 на 11 метра. Сградата е ремонтирана през 1999 г. за сумата от 410 млн. лв.
Проектът на "Никонсулт": Сградата на Народното събрание не е паметник на културата, но проектът я третира като такава. Новото качество в работната среда е постигнато с минимална строителна намеса и несъществени конструктивни промени. Концепцията може да бъде обобщена в пет основни точки. Обръщане на посоката Пленарната зала - достъпна за всеки Стъклен купол - "Окото на народа" Светлината - нов начин на комуникация с града Минимална намеса в екстериора |