Световните производители - с нови решения за IFAT 2014
Водещият световен панаир за технологии за околната среда се провежда от 5 до 9 май в Мюнхен

IFAT е водещият панаир за управление на води, канализация, отпадъци и материали, където водещите участници в сектора представят последните си продукти, решения и услуги. През 2012 г. той постави своеобразен собствен рекорд - 2939 от 54 държави върху 215 000 кв.м изложбена площ. Посетителите са 125 000, от които 75 000 от Германия и 50 000 от чужбина. Сред страните на произход на изложителите най-активни са Австрия, Италия, Швейцария, Русия, Холандия, Дания, Чехия, Турция, Полша и Испания.
Панаирът покрива целия обхват на екологични технологии и услуги и включва голям брой паралелни събития и прояви. Изложителите включват производители, частни търговски и експлоатационни дружества, инженерингови компании, консултанти и доставчици на услуги,
правителствени агенции, общински дружества, образователни и изследователски институции, браншови организации и НПО.
Паралелната програма включва над 300 конференции и семинари с 16 хил. участници - възможност за презентации, технически дискусии и др.
Мотото на панаира е resources. innovations. solutions. Германската федерация на индустрията за управление на отпадъци, отпадни води и материали (BDE) остава ключов партньор на форума.
Фокусът е върху думата "ресурси" - отпадъците и отпадните води все повече се разглеждат като ресурс и нов, динамичен сектор на икономиката.
Messe München International е сред водещите панаири в света с около 40 търговски изложения за капиталови и потребителски стоки и ключови високотехнологични индустрии, над 30 000 изложители и около два милиона посетители. През последните години нараства тенденцията за организиране на нови търговски панаири в Азия, Русия, Близкия изток и Южна Америка.
Системите за пречистване на отпадните води и за дезинфекция са най-актуални
Добиването на вода, третирането на отпадните води и канализацията са основните теми на изложението. Обемите на световния пазар на системи за дезинфекция за вода и отпадни води се очаква да достигне 3 млрд. долара през 2019 г. по оценка на консултантите Frost & Sullivan, за 2012 г. оценките са за 2 млрд. долара с прогноза за годишен ръст от около 6%.
Причините за този тренд са глобалната урбанизация и индустриализация с акцент върху интензивно използващите вода индустрии като електропроизводството, производството на храни и напитки и фармация.
Друга причина за тези тенденции са по-строгите регулационни мерки за питейната вода, за третирането на отпадните води в Европейския съюз и САЩ. В момента около 60% от продажбите в този сектор са към общини и 40% на индустриални потребители.
Хлориране, озониране, електролиза, ултравиолетово облъчване, микрофилтрация, термично третиране - широка гама от решения и техники за унищожаване на бактериите.
Високите инвестиционни и експлоатационни разходи за някои от системите пречат на тяхното по-широко въвеждане, особено в развиващи се страни, за сметка на качеството - страните от Азиатско-тихоокеанския регион, Африка и Близкия изток все още широко използват тази технология.
Канализацията - ремонт или подмяна
Загубите на вода от водопроводни течове създават редица проблеми - замърсяване на почвата и подпочвените води, навлизане в канализацията и смесване с отпадните води, пропадания на почвата, инфраструктурата и зданията. На пазара вече има редица ефективни решения.
Германската канализационна мрежа е 562 хил. км, но около 20% от нея е с проблеми по оценки на Германската асоциация за води, отпадни води и отпадъци. При провеждането на търговете за подмяна или ремонт на тръбите особено полезно може да бъде използването на сертифицирани от асоциацията продукти.
Лошото качество на въздуха е глобално предизвикателство
Всяка година над 2 млн. души умират в света в резултат на лошото качество на въздуха по данни на University of North Carolina - от болести на сърдечно-съдовата и на дихателната система. Най-засегнати са гъсто населени райони на Индия и Югоизточна Азия и страните от бившия Съветски съюз. И броят на тези случаи ще нараства и дори ще надхвърли проблемите от замърсената питейна вода и пречистването на отпадните води. Сред решенията особено популярни са системите за възстановяване на енергия или добиване на допълнителни продукти от отпадните газове. Продажбите на технологии за контрол на замърсяването на въздуха за индустриални цели от германски компании са над 2 млрд. евро годишно.
Енергийният потенциал на отпадъците
Пречистването на отпадните води вече е само едно начало - нараства интересът към енергийния потенциал на отпадните материали, води и газове.
В европейската директива за депонирането от 1999 г. декларираната цел е максималното намаляване на депонираните отпадъци. През 2012 г. европейският пазар за когенерация достига 4.22 млрд. долара, а до 2016 г. - 4.94 млрд. долара. Великобритания и Полша са разглеждани като най-атрактивните и активни пазари, следвани от Германия, Франция и Скандинавия - пионери в сектора, които вече започват модернизация на своите мощности.
През следващите пет години се очаква да започнат експлоатация общо 125 съоръжения с
капацитет от 40 млн. тона отпадъци годишно.
Друг важен процес е използването на метан от преработката на отпадъците.
В Германия през 2013 г. над 1200 гВтч електричество са генерирани от ПСОВ - колкото е необходимо за 360 хил. домакинства годишно, като само 1200 от общо 10 хил. ПСОВ в страната използват когенерационни технологии.
Дори преди да бъде използвана за когенерация, енергията от отпадните води може да бъде използвана чрез система за термообмен поради постоянната й температура между 12 и 20 градуса, която може да бъде използвана за охлаждане или отопление на сгради - до 6% от всички сгради в Германия. В момента там функционират около 35 подобни инсталации.
По същия начин може да се използват и изгорелите индустриални газове.
Продуктов обхват на изложението
- Вододобив
- Третиране на питейна и канализационна вода
- Водоснабдяване и канализация
- Брегозащита и борба с наводненията
- Депониране на отпадъци и рециклиране
- Енергия от отпадъци
- Улично почистване, поддръжка и зимно обслужване
- Третиране на стари сметища
- Третиране на отпадъчни газове
- Борба със замърсяването на въздуха
- КИП и А, лабораторни технологии
- Научноизследователска дейност и технологичен трансфер
- Услуги във ВиК и сектора на отпадъците.
Очаквания за IFAT 2014
- 5 - 9 май, Международен панаир, Мюнхен
- Над 3000 изложители
- 230 хил. кв.м изложбена площ
- 56 колективни представяния от 13 държави.
IFAT по света
- IE Expo - Шанхай, 20 - 22 май 2014, очаквани 900 изложители
- IFAT Индия - Мумбай, октомври 2014
- IFAT Евразия - Истанбул, октомври 2014.
Николай ТОДОРОВ
Какво ще покажат компаниите на IFAT 2014
Изложителите на IFAT имаха възможност да се срещнат с представители на специализиранат преса от цял свят на 7 и 8 януари в Международния конгресен център. |