Софийската архитектурна седмица събира участници от цяла Европа
14 изложби, 12 лекции, 7 работилници, 8 дискусии, 3 теми с посещение на специални обекти, 2 музикални партита, работни срещи, презантации, 4 филмови прожекции и други ще търсят отговор на въпроса "Архитектура с неограничени възможности?" по време на четвъртото издание на софийската архитектурна седмица.
Фестивалът, който се организира за четвърта поредна година, ще се проведе от 1 до 6 ноември в София, с основна локация Перформ Бизнес Център на пл. "Позитано" 2.
Програмата на днешния първи ден на събитието предвижда: прожекция на филма "Много думи за модерно", интерактивна изложба "Архитектура от чисто злато", откриване на изложбата "Тараметричен басейн", изложба "Образите на града", която има амбицията да събере, сравни и създаде различни визии за градската среда в София.
Гостите на SAW 2011 могат да видят и изложбата "Нов живот за панелните комплекси", която представя резултатите от конкурс, организиран от ArchModule. Селектираните предложения сa част от пилотен проект, в който ще бъдат анализирани техните финансови параметри и възможностите за реализацията им в някои панелни сгради.
Предвидени са и презентации на конкурса на KNAUF България и на Асоциацията на студентите по архитектура в България.
Единствената платена част на Sofia Architecture Week 2011 са лекциите. 11 архитекти от 11 държави ще представят своята конпецпия за възможностите на съвременната архитектура да променя света около нас:
Фриц Хаег е първият лектор на SAW 2011 и ще засегне темата за перспективите за развитие на архитектурната професия. Той е тясно ангажиран с промяната на застроената среда, както и с промяната на гледната точка спрямо нея. Лекцията му е на 1 ноември от 20.00 до 21.00 ч.
Алберто Яковони се интерeсува от обществени пространства. Според него те имат огромен потенциал, който надхвърля настоящата им употреба. Лекцията му е на 2 ноември, от 20.00 до 21.00 ч. Алберто Яковони ще вземе активно участие в работилницата на студио Funkt за изграждане на Мобилна градска обществена станция.
Томас Конг е многократно награждаван архитект в Сингапур. Той е и преподавател, силно обвързан с проекти, които разглеждат "другата", не-строителна, страна на сградите. Стратегиите за архитектурна намеса, които предлага, не произвеждат архитектура в буквалния и познат смисъл.
Лекцията на Томас Конг е в четвъртък, 3 ноември, от 20.00 ч. Той ще вземе участие и в работилницата на архитектите от Whata, които ще работят заедно с доброволци за "Идеалната детска площадка".
Георги Станишев е един от най-изтъкнатите български архитекти. През 2008 г. е бил куратор на българския павилион на Венецианското биенале на архитектурата. Има изяви като независим експерт за фондация Мийс ван дер Рое и ред публикации в световни издания. Лекцията на Георги Станишев е на 5 ноември, от 11.00 до 12.00 ч.
На 5 ноември от 10.00 до 19.30 ч., в лекции ще изнесат още:
испанецът Хавиер Пеня, преподавател с 12 годишна практика, който изследва алтернативните решения отвъд традиционната архитектура и урбанистика;
Саня Галич и Игор Грозданич, от сараевското студио Non Stop, специализирали в градското планиране и обществените сгради;
Феликс Клаус – съосновател на едно от най-успешните холандски студия в Европа с офиси в Амстердам и Париж – Claus en Kaan Architecten;
румънският архитект и редактор на сп. "Цепелин" – Щефан Генчулеску и други.