КЦМ-Пловдив обновява производството си с екологични гаранции

На редовно заседание на Висшия експертен екологичен съвет беше одобрен Доклад за въздействие върху околната среда за инвестиционно предложение "Технологично обновление и разширение на производството на КЦМ-АД, гр. Пловдив".
Проектът предвижда пълна модернизация на оловното производство чрез замяна на остарялото технологично оборудване и схемата за производство на черно олово от концентрати и вторични оловосъдържащи суровини с нова, отговаряща на НДНТ (най-добра налична техника) инсталация за автогенно топене.
При реализация на инвестиционното предложение във всички подобекти на оловното производство се очаква да се постигнат реално по-добри технико-икономически показатели и екологични предимства, а именно:
Намаляване количествата на технологичните газове от топилния агрегат;
Редуциране на прахогазовите емисии (концентрация на серен диоксид и съдържание на прах) под нормите за ПДЕ, регламентирани в екологичното законодателство на страната и Европа;
Понижаване водопотреблението на промишлена вода в резултат на изграждането на оборотни охлаждащи цикли;
Оптимизиране на суровинния ресурс на оловно производство чрез осигурена технологична възможност за преработка на оловосъдържащи полупродукти и отпадъци от други производства, с по-ниски концентрации на сяра, което ще доведе до икономия на природен ресурс от първични оловни концентрати.
Предвидена е реконструкция и на инсталациите в цинково производство, която ще доведе до:
преминаване от периодичен към непрекъснат режим на извличане и очистка на разтворите;
повишаване степента на извличане на цинка от основните и вторични суровини и отпадъци;
ефективен контрол и автоматизация на процесите;
намаляване обема на генерираните отпадъци на единица продукция;
осигуряване на емисии на серен диоксид под нормираните в Наредба 1/2005 г.
Членовете на ВЕЕС прецениха, че посочените в инвестиционното предложение технологични схеми съответстват напълно в технологичното си и апаратурно оформление на изискванията на НДНТ и че не се предвижда промяна (освен намаляване) на специфичния разход на вода, горива и енергия, спрямо разрешените в действащото Комплексно Разрешително (КР) № 1/2007 г. на КЦМ, АД.
Също така те решиха, че не се предвижда промяна (освен намаляване) на емисиите във въздуха и водите, спрямо разрешените в действащото КР; не се предвижда промяна на количествата и вида на генерираните отпадъци спрямо разрешените в действащото КР при осигурена технологична възможност за преработката им в обновените и реконструирани производства.
В заседанието на ВЕЕС взеха участие като представители на неправителствения сектор професор Мария Златева, председател на федерация "Интереко 21" и Дончо Иванов, председател на УС на гражданско сдружение "Хармония".