Член-кор. проф. д.а.н. арх. Атанас Ковачев вече е Doctor Honoris Causa на Лесотехническия университет
Почетното звание Doctor Honoris Causa на Лесотехническия университет получи член-кор. проф. д.а.н. арх. Атанас Ковачев на тържествено заседания на Академичния съвет на ЛТУ. На тържествената церемония присъстваха изявени и уважавани деятели като митрополит Серафим Неврокопски, академици от БАН, проф. д-р Жулиета Манчева, зам.-ректор на УАСГ, арх. Лилян Николов, зам.-председател на САБ, ректори на висши училища, д-р Меглена Плугчиева, носители на почетното звание на ЛТУ, други изявени академични личности и общественици, колеги и приятели.
Отличието връчи ректорът на Лесотехническия университет доц. д-р Христо Михайлов като пожела на арх. Атанас Ковачев все така безкрайна енергия, ентусиазъм и благожелателно отношение към студентите. Проф. д-р Екатерина Иванова Тодорова, декан на Факултета по екология и ландшафтна архитектура, представи пред събралите се неизброимите заслуги на арх. Атанас Ковачев. Поздравления поднесоха митрополит Серафим Неврокопски, чиято дипломна работа е била рецензирана от арх. Атанас Ковачев, проф. д-р арх. Жулиета Манчева, зам.-ректор на УАСГ, арх. Илиан Николов от името на Съюза на архитектите в България. Поздравителни адреси бяха получени от Елиза Стефанова, председател на НАОА, от проф. Петър Христов, ректор на Варненския свободен университет, от Камарата на архитектите в България. Към поздравленията и пожеланията се присъедини и екипът на ГРАДЪТ Медиа Груп - дългогодишен партньор и приятел на арх. Атанас Ковачев с най-искрени пожелания за много здраве и бъдещи успехи!
Какво съм направил за Лесотехническия университет, какво съм създал в своето проектантско творчество - работя от първия си ден в ЛТУ, но нямам работен ден, а работата е моето хоби, , сподели в своето почетно слово арх. Атанас Ковачев. Устройствените планове на София, Пловдив, Варна, Бургас, Плевен, Кърджали, Момчилград, Свищов, Чирпан, Шабла, централните части на Велико Търново и Добрич, устройствените планове на Борисова градина, Северен парк разширение, парк Сандански, и много други са само някои от проектите на арх. Ковачев. Да бъдат възстановени изчезналите 35 манастира в околностите на София е само едно от ентусиазираните предложения на арх. Ковачев, отправено към митрополит Серафим Неврокопски. Специалната лекция, подготвена от арх. Атанас Ковачев, беше на тема "Суперурбанизацията в градоустройството и архитектурата (история на небостъргачите - тяхното минало, настояще и бъдеще)".
Златен медал на Руската академия на архитектурните и строителни науки, Почетен знак "Марин Дринов" на Българската академия на науките, Почетен професор на Варненски свободен университет, Почетен знак на УАСГ са някои от другите отличия, с които бе удостоен член-кор. проф. д.а.н. арх. Атанас Ковачев в годината на своята 70-та годишнина.
Арх. Атанас Ковачев завършва средно образование в гимназия „Васил Левски“ в Карнобат с пълно отличие, след което специалност „Архитектура“ във Висшия инженерно – строителен институт, София (УАСГ), и „Архитектура“ в Московския архитектурен институт (МАРХИ), Москва в с отличие, където по-късно е и докторант. Специализира „Ландшафтна архитектура“ в Белградския университет, „Териториално планиране“ и „Урбанизъм“ в Римския университет „Сапиенца”, „Урбанизъм“ и „Градска екология“ в МАРХИ, „Ландшафтна архитектура“ в Московския лесотехнически институт. Доктор по архитектура, доктор на архитектурните науки, професор, член-кореспондент на Българската академия на науките (2008). Чуждестранен член на Руската академия на архитектурата и строителните науки, професор на Международната академия на архитектурата, София, професор на Международната академия на архитектурата, Москва.
От 1985 г. до момента преподава в няколко университета. Разработва самотоятелно и изнася повече от 20 лекционни курса, адаптирани за различни специалности.
Изработва презентации за лекциите и картни основи за упражненията по „Градоустройство“, както и 24 теста по 30 въпроса за всеки от изпитите. Преподава в Лесотехническия университет, София (1985 – 2022) като редовен преподавател по „Градоустройство и териториално устройство“, преподава още във ВСУ „Черноризец Храбър“, във Висшия институт за архитектура и строителство, в Нов български университет, за ВСУ „Любен Каравелов“ е разработил 6 курса (лекции и упражнения) по градоустройствени дисциплини. Чел е лекции в МАРХИ, Московския лесотехнически институт, Московския държавен строителен университет, Иркутски държавен технически университет, Римски университет „Ла Сапиенца”, Белградски университет и др. Научен ръководител на 112 дипломанти и на 19 докторанта в различни университети, 15 от които са защитили трудовете си.
Основател и управител на архитектурно студио „Ковачев Архитекти” ЕООД. Един от учредителите на КАБ при възстановяването й през 1991 г. и при институционализирането й през 2003 г.
Самостоятелно или като ръководител на колективи разработва над 170 устройствени схеми и планове и инвестиционни проекти, повечето от които са реализирани.
Над половината са спечелени в различни конкурси от 1980 досега, сред които за София, Пловдив, Варна, Бургас, Кърджали, Плевен, Свищов, Правец, Шабла, Пирдоп, Чирпан и още над 10 общини. Някои от Подробните устройствени планове се разработват за първи път в 50-годишната история за промишлени мощности (АЕЦ „Козлодуй“) или в над 140-годишната история на Градски паркове (Парк „Борисова градина“ в София).
Сред паркоустройствените проекти, разработени под ръководството на проф. Атанас Ковачев, са структурна схема на Южен парк – III част в София и парк „Мир и дружба“ в София, парк „Казармите“ в Севлиево, парк „Арпезос-север и Бизнес-парк“ в Кърджали, парк „Сарафово“ в Бургас“, парк „Артилерийски“ в Стара Загора.
Разработва като ръководител колектив общо на 8 проекта по различни оперативни програми за университети, паркове и пешеходни зони в градовете София, Перник, Смолян.
Заемал е длъжността декан на Факултет „Екология и Ландшафтна архитектура” в ЛТУ и във ВСУ "Черноризец Храбър - декан на Архитектурен факултет, председател на държавни изпитни комисии, ръководител на експертни групи за институционални акредитации (Университет по архитектура, строителство и геодезия, София и Варненски свободен университет „Черноризец Храбър“, Варна), акредитации на професионални направления на специалности от регулираните професии, на хабилитационни съвети и на академични съвети на университети, и др.
Самостоятелно и в колективи носител на редица награди, между които и Национална награда „Сграда на годината“ в категория „Образование и спорт“ за проект „Модернизация на библиотечно-информационния център, въвеждане на мерки за енергийна ефективност и изграждане на достъпна архитектурна среда в Лесотехническия университет, София“.
Публикационната дейност включва 31 монографии, учебници, речници и справочници в България и чужбина, над 370 научни студии, статии и доклади. Сред най-цитираните публикации на български език са "Градоустройство. Част 1. Основи на теорията и практиката на градоустройството", "Зелената система на София. Урбанистични аспекти", "Териториално устройство" (второ основно преработено и допълнено издание), "Тезаурус по архитектура, урбанистика, териториално устройство, местно самоуправление, недвижима собственост" (съавторство с К. Калинков), и др.
Арх. Атанас Ковачев е почетен член на Украинската академия на архитектурата, почетен гражданин на Карнобат, почетен професор на МАРХИ. Носител на много почетни грамоти и дипломи, благодарствени адреси и други отличия и номинации в различни международни и национални конкурси.
Вижте специален албум с всички постижения в проектантската и творческа дейност на арх. Атанас Ковачев в приложения към публикацията файл.