РБК Daily: "Росатом" остава в България
Българското правителство възнамерява да продължи преговорите с "Росатом" за строителството на АЕЦ "Белене", пише електронното издание РБК Daily.
Препъни-камъкът в преговорите е въпросът за цената на строителството – българската страна залага 7 милиарда евро. Освен това България предстои да определи инвеститорите в проекта, като за тази роля претенции има самата "Росатом", а така също и Сърбия и Китай.
Възложителят на проекта - държавната енергийна компания НЕК ЕАД, се съгласи да удължи предварителния договор с руския "Атомстройекспорт", чийто срок изтече на 30 септември 2010 година.
От "Атомстройекспорт" заявиха, че по-рано са изпратили в НЕК проект на допълнително споразумение, удължаващо срока на договора, сключен в края на 2006 година.
Сега това допълнително споразумение трябва да бъде одобрено от собственика на НЕК – държавният Български енергиен холдинг. От руската компания се надяват, че до няколко дни ще има решение, посочва публикацията.
Засега нито от "Атомстройекспорт", нито от НЕК разкриват подробности за допълнителното споразумение.
Но министър-председателят на България Бойко Бориков преди дни заяви пред български медии, че главният нерешен въпрос е цената на строителството на АЕЦ-а. България разчита да получи известна отстъпка и да похарчи не повече от 7 милиарда евро.
Електронното издание припомня думите на Борисов, според когото Русия по-рано е предложила България да използва индексът на инфлацията в Руската федерация за индексация на стойността на проекта. Българската страна не се съгласи и предложи стойността да се индексира според един от индексите на Евростат.
Сега според Борисов България е предложила да се определи стойността на строителството на АЕЦ. От "Атомстройекспорт" засега не казват дали е взето решение за цената на проекта.
Проектът за строителството на АЕЦ в Белене бе фактически замразен в края на 2009 година. В началото заради излизането на стратегическия инвеститор RWE, а след това и заради смяната на българското правителство.
Русия дори предложи на България кредит от 2 милиарда евро за изграждането на съоръжението в замяна на дял в бъдещата електроцентрала. Но българското правителство отказа това предложение и започна да търси нови инвеститори.
Желание да участват във финансирането на строителството вече изявиха Сърбия и Китай.
Анализаторът от Rye, Man & Gor Securities Владимир Самородов предполага, че интересът на китайците към проекта е оправдан. Ако те не са убедени, че елекроенергията от тази АЕЦ ще се купува, не биха инвестирали.
Освен това интересът на китайците означава, че българското правителство вече е утвърдило тарифите, които ще осигурят доходност на проекта.