Перки в плен на мрежата

"Токът в каварненското село Българево спря за час-два точно през уикенда, когато хората гледаха поредния мач. В сградата на общината в Каварна от три месеца оставаме почти всеки ден за малко без ток. Не знам дали вятърните паркове на територията на общината се виновни или мрежата на доставчика Е.ОN", оплаква се кметът на Каварна Цонко Цонев.
Районът е с най-много вятърни централи - вече има две работещи, и е едно от най-примамливите места за инвеститорите в екологична енергия.
А през ноември, когато трябва да започнат изпитанията на вятърните генератори на най-големия в страната парк "Свети Никола", собственост на американската компания Ей И Ес, проблемите с тока ще станат ежедневие, опасява се кметът.
Проблемите не са патент само на Каварна. Непостоянно напрежение и влошено качество на енергията заплашват потребителите във всички региони, където има мощности на вятърна енергия, ако НЕК и електроразпределителните дружества не инвестират в мрежата.
Липсата на стратегия за развитието на възобновяемите енергийни мощности, която да покаже перспективата им върху картата на България, пречи не само на инвеститорите, но и на плановете на преносните дружества.
Отделно държавната НЕК и частните ЧЕЗ, ЕVN и Е.ON се оплакват, че Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) досега не им позволява да инвестират достатъчно в развитието на мрежата, за да се удържат цените на тока за крайния потребител.
По данни на Електроенергийния системен оператор към средата на 2009 г. инсталираните мощности от вятърни генератори, фотоволтаични централи и малки водни централи е общо 280 мегавата.
Към преносната система на ЕСО е включен вятърният парк на "Калиакра уинд пауър", останалите са присъединени към мрежите на електроразпределителните предприятия.
Подробности четете във вестник "Дневник".