Второ място: Арх. Асен Мерджанов и екип
Проектантски колектив: арх. Асен Мерджанов ("Архитектура"), инж. Соня Попова ("Конструкции"), инж. Асен Мишев (ЕЕ и ОВК), инж. Йордан Чемишев (ВиК), инж. Мая Славова-Минкова (Ел.), инж. Стефан Стефанов (ПБ)
Проектната разработка предлага семпло, изчистено, но елегантно и не скъпоструващо решение на поставената задача за създаване на нов естетически облик и подобряване на функционалните характеристики на бившия Партиен дом в Пловдив.
Предвижда се префасадиране на сградата без големи конструктивни намеси, като в най-общ план се залага на изчистените линии и класическото "бяло", което се постига чрез подмяна на дограмата с елементи от окачената стъклена фасада (структурна фасада с възможност за отваряемост на места за естествена вентилация) от опушено стъкло с т.нар. силиконова фуга и преоблицоване на плътните участъци с композитни панели в бяло. Използваните форми за тях импонират на някои елементи от фасадата на пощата. Като цяло се запазват пропорциите и формата на сградата без драстични преструктурирания, независимо от появата на нов покривен, панорамен етаж. Минимални, почти само декоративни са намесите в ниското тяло. Единственият нов елемент е остъклението около новия панорамен асансьор и фоайетата на типовите етажи, което цели да внесе повече вертикализъм по северната фасада и да приобщи новото асансьорно тяло с новия покривен етаж.
Плановата схема
На партерния етаж се оформя лесно достъпен от площада фронт офис. Едноетажно се застроява съществуващия вътрешен двор. Застройката съдържа голяма зала за пресконференции и анекси според заданието. Западната част на партера, под еркерното излизане на високото тяло, се затваря, като се оформя фоайе-преддверие за панорамния асансьор с лесен достъп отвън и което служи като виндфанг за фоайето към асансьорите за работните етажи. Фоайето към асансьорите за работните етажи е с контролиран достъп с електронна система. От фронтофиса се осъществява свободният достъп на граждани до второто ниво по съшествуващата стълба, към която ще бъде монтирана сгъваема електронна платформа за инвалиди. На това ниво са предвидени двете малки зали за пресконференции, които могат да се обединяват и приемното фоайе.
Панорамният асансьор е ориентиран на север и има перфектна 240-градусова гледка към площада, главната улица, тепетата и западната част на града. Той има само две спирки – на партерно и на последно ниво, иводи до новосъздадения етаж, който съдържа панорамно кафене.
Последният етаж ще бъде конструиран от метални елементи след премахване на подпокривния етаж, оформящ сегашния топъл покрив. Етажът предлага на посетителите на заведението прекрасен 360-градусов изглед към всички части на града и Родопите. Откритите тераси на север и запад са предназначени за ползване.
Типовите етажи са организирани като open space. Интериорите са ведри, елегантни и отморяващи. Пространственото разделение е чрез стъклени прегради от триплексно стъкло и частично плътни преградни зидове, запазвайки съществуващите конструктивни шайби.
Предложено е и ефектно LED осветление на цялата сграда, както и идея за използване на северната фасадна плоскост като екран за прожекции. Разработени са и детайлни разработки за подобряване на топлотехническите показатели на сградата, ефективността и комфорта на нейната експлоатация.