Унгарска история: криза или не, в Будапеща строителството не спира
Унгарската икономика е една от най-слабо представящите се в Европа в последните пет години. Но по горните снимки на строителството на офис и търговски обекти това изобщо не й личи.
Заради масираното правителствено харчене тя се развиваше бавно дори когато съседите й изживяваха най-бурния си период на растеж. Брутният вътрешен продукт се е свил с 6.3% миналата година и се очаква да изгуби още 0.1% тази.
Въпреки централното си местоположение в Централна и Източна Европа Будапеща загуби бизнес, след като много мултинационални компании избраха да останат във Виена, да отидат в Прага или Варшава до огромния полски пазар с регионалните си централи. Пазарът на имоти е в окаяно състояние, след като обезценката на форинта спрямо еврото потопи в дългове теглилите заеми в чуждестранна валута унгарци.
Но както се вижда от снимките, предприемачите продължават да виждат стойност в Будапеща, която е скрита за външния наблюдател.
Горната снимка показва (едва първия) етап на строителството на бизнес парка "ТоПарк", около 200 хил. кв.м разгъната застроена площ и инвестиция на стойност 138 милиона евро. С 93 хил. кв.м офиси за отдаване под наем той е съпоставим с основната част на "Бизнес парк София" (без корпоративните сгради в периферията му). Проектът, в който до 2020 г. трябва да бъдат вложени 2.4 милиарда евро, включва още огромен шопинг мол и изложбен център, чието строителство се предвижда на следващите фази.
Миналата година съществуващите съвременни офис площи в Будапеща са се разширили с повече от 300 хил. кв.м. Незаетостта на офисите в края на миналата година е била над една пета от наличните малко над 2.4 млн. кв.м, или повече от 500 хил. кв.м по данни на глобалната консултантска фирма CB Richard Ellis.
Според конкурента Colliers International почти една четвърт от наличностите, които може да се определят като клас А, са стояли празни при наеми между 9 и 13 евро на кв.м месечно.
Продажбите на дребно се движат на негативна територия от 2007 г. насам и не се очаква да започнат възстановяване преди началото на следващата година. Само през 2009 нехранителният сектор е изгубил 7.5% от оборотите си в сравнение с миналата година. Наемите за магазини са паднали с между 10 и 30% от върховите си нива в периода 2007-2008 г.