Обявиха финалистите за наградата за устойчива архитектура

Наградата Global award for sustainable architecture, основана от парижкия център по архитектура и културно наследство (Cité de l’architecture et du patrimoine) и немския архитект Ян Риведин, се присъжда за трета поредна година.
Името на победителя ще стане известно през октомври, но до тогава петима кандидати ще вземат участие в симпозиума, посветен на проблемите на архитектурата на "устойчивото развитие".
За творчеството на всеки ще се заснеме документален филм, който след това ще се излъчи по френската национална телевизия.
По този начин ще се достигне основната цел на премията – да се популяризира идеята за екологическа архитектура по примера на най-добрите работи на финалистите, явяващи видни деятели на "зеленото" движение.
За наградата ще претендират Томас Херцог (Германия), Сами Ринтала (Норвегия), Диебедо Франсис Кере (Буркина Фасо), Биджой Джаин (Индия) и Патрик Бушен (Франция).
Немският архитект Томас Херцог (комплексът Solar-City в Линц) е привърженик на течението "климатична архитектура", изучаващо посоката и силата на вятъра, интензитета на слънчевите лъчи и други за използването на тези енергии и неутрализация на негативните влияния.
Той е автор на биоклиматични постройки с минимални загуби на материали в Германия, както и на екосъоръжения в развиващите се страни от южното полукълбо.
Сами Ринтала (Hotel Kirkenes в Киркенес, Норвегия, 2005 г.) развива линията на архитектурата, близка до природата и ленд-арт. Той се осланя на опита на традиционната архитектура и се стреми към използването изключително на местни материали, съхранявайки характерния за конкретната област облик на постройките.
Диебидо Франсис Кере (Лицеят в Дано - Буркина-Фасо, 2007 г.) използва в своите постройки похвати от националната архитектура и занаятчийското производство стараейки се да въвлече в реализацията на своите социални проекти бъдещи "ползватели" на тези съоръжения. Особено внимание той отделя на архитектурното образование.
Индийският архитект Биджой Джайн (Домът на Тара в Кашид - Махараштра, Индия, 2005 г.) също се ориентира от опита на националната архитектура – както в сферата на създаване на оптимален микроклимат в сградата, така и в процеса на избор и икономии на строителни материали.
Патрик Бушен (Академия за конни представления - Версай, 2002 г.) се обявява против безразсъдното разхищение на ресурси, характерно за съвремието на Запада. Той използва в своите проекти материали като цистерни от бензин, дървени рибарски принадлежности и др., опитвайки се да минимизира разходите за строителство, активно се занимава с проблемите на социалните жилища за бедните слоеве от населението.