Петър Диков: Единствено ПУП може да спаси Студентски град от презастрояване
Единствено приемането на подробния устройствен план за Студентския град може да го спаси от презастрояване.
Това обяви главният архитект на София Петър Диков, който представи пред комисията по околна среда на Столичния общински съвет проекта на подробен устройствен план на района.
Този план е от преди повече от 2 години, но все още не е приет, напомни главният архитект и призова съветниците да го придвижат по-бързо до окончателно гласуване на сесия на общинския съвет.
Целта на предложения проект е да защити територията на учебните заведения и да обособи студентските обжещития в кампуси. Освен това трябва да се повиши и качеството на транспортното обслужване в този район, което до момента не е много добро, отбеляза Диков.
Той припомни, че подробният устройствен план е минал през три обществени обсъждания, като съпротивата от страна на собствениците на реституирани имоти е голяма.
По думите му с плана са "спасени" терените на Националната спортна академия, парк "Мир и дружба" и зелената зона около спортната зала на УНСС.
Презастрояването през последните 15 години е направено основно чрез сделки, гласувани от Столичния общински съвет, като става въпрос предимно за заменки, обясни Диков, цитиран от вестник "Дневник".
Първоначално е била създадена общинска фирма "Студентски пазари", в която са апортирани имоти в района, после тя е преименувана на "Пазари Изток" и от нея се отделя фирма "Кампус".
Чрез тези три структури почти са подарявани терени в Студентски град, твърди главният архитект. Ставало въпрос за близо 300 сделки.
Той обеща да качи информацията за тези замени на сайта на дирекция "Архитектура и градоустройство". Това е единственото, което мога да направя, от правна гледна точка сделките са неоспорими.
Диков напомни, че инцидентът с убития на 5 декеври 2008 г. студент Стоян Балтов пред дискотека "Амнезия" е "светнал прожектора" върху големите проблеми със строителството в района.
Студентските вълнения след този случай на нас като проектанти много ни помогнаха да спасим чрез устройствения план всичко което може да се спаси от Студентския град, каза главният архитект.
В началото на подготовката на плана много активни бяха студентите, но после по-активни станаха собствениците на имоти, допълни той.
Притежателите на терени, които все още не са получили разрешение за строителство, лобирали всячески на най-високо ниво за спиране на новия устройствен план на района.
През последната година проектът за подробен план на Студентския град непрекъснато е атакуван пред администрацията на район "Студентски" от собственици на терени в квартала.
В повечето случаи те имат документ за имоти, които по план са предвидени за университетски кампуси. Това означава, че терените могат да се използват само за общежития, уточни главният архитект на София.
На въпроси относно собствеността на терените в Ботаническата градина на Лесотехническия университет главният архитект посочи, че там има четири урегулирани поземлени имота, които са придобити със сделки, извършени от Столичната община преди години, издадени са строителни разрешителни от бившия главен архитект на район "Студентски" и няма правна възможност за промяна на плана, защото сделката е гласувана от общинския съвет тогава.
Според Диков възможността е СОС да ревизира решението си, като юристите трябва да посочат дали това е възможно.
Другият вариант е да се използва възможността, че през тази територия минава канализационен колектор, което също може да е мотив за преразглеждане на сделката.