РДНСК спря строеж на ограда около градинката до Руската църква
Районната дирекция за национален строителен контрол в София е отменила разрешението за строеж на ограда в градинката до Руската църква в центъра на София. Това съобщи главният архитект на София Петър Диков в интервю за БНР.
Столична община няма средства за отчуждаването на терена до Руската църква, но може да предложи равностойно обезщетение, заяви по-късно заместник-кметът на София Минко Герджиков. Според него е възможно "Абротеа интернешънъл" да получи общинския дял от 25% в "Централни хали" АД, тъй като притежава останалите 75%. Ако това не удовлетворява дружеството, можем да преговаряме и за предоставянето на терен от "Софийски имоти", добави Герджиков. |
Теренът, на който се намираше прочутото Писателско кафене, разрушено през 70-те години, е частна собственост. Главният архитект на район "Средец" е издал разрешение за издигане на прозрачна плексигласова ограда, след като израелската фирма собственик - "Абротеа Интернешънъл", е спечелила редица съдебни дела срещу общината.
Арх. Диков уточни, че има съдебно решение за издаване на такова разрешение, но то е отменено поради пропуски.
Разрешителното за строеж на оградата, издадено на 21 декември, е отменено със заповед на директора на столичната РДНСК от 30 декември 2009 г.
Според Общия устройствен план на София и на базата на Закона за устройство и застрояване на Столична община този терен е предвиден за озеленяване и поради тази причина на него не може да се строи нищо, обясни главният архитект на София.
Той съобщи още, че е предал документите по случая в прокуратурата и тя трябва да се произнесе по законността на реституцията и създаването на самия имот.
По думите на Диков общината ще отчужди имота, когато има финансов ресурс за това. Той коментира, че собствениците най-вероятно ще обжалват заповедта на РДНСК, но заяви, че независимо от процедурите, които се опитват да стартират те, няма как са получат виза за строеж.
Не само няма да се строи на това място, но и собствениците няма как да получат високо обезщетение, тъй като в площите, предвидени за озеленяване не може да се строи – те могат да служат единствено за озеленяване, категоричен и заместник-председателят на Столичния общински съвет Мартин Заимов.
Според кмета на район "Средец" Маргарита Гутева, цитирана от вестник "Монитор", "Абротеа Интернешънъл" има намерение да реализира проект за строеж на 4-етажен бизнес център в частта от градинката, която е нейна собственост.
Припомняме, през пролетта на 2008 година Домът на Москва в София също поиска да строи 3-етажна сграда върху терен в градинката, който е бил даден на общината в руската столица чрез заменка по времето на мандата на Стефан Софиянски. След силен обществен натиск действията на културния център обаче бяха замразени.
През 1994 г. теренът с площ 1200 кв. м, който се намира в градинката до Руската църква на ъгъла на ул. "Раковски" и бул. "Цар Освободител", е реституиран от наследници на рода Балабанови.
Те го продават за 1.5 млн. долара на регистрираната в България "Абротеа интернешънъл", дъщерна фирма на групировката "Аштром", която нашумя със скандалната продажба на столичните Хали по времето на Стефан Софиянски.
През 1999 година "Абротеа интернешънъл" получава разрешение за строеж на сграда с 4 надземни и 2 подземни етажа в терена. След обществен натиск тогавашният главен архитект Стоян Янев го отменя, а общината предлага на израелците замяна с елитен терен в "Зона Б-5".
На въпрос бившият кмет Стефан Софиянски отговори, че сделката все още не е осъществена поради нежеланието на израелската фирма. Въпреки това намерихме начини да спрем строителството, каза той.