България започна преговори с еврокомисията за парите до 2014 - 2020 г.
Европейската комисия се опасява, че България има структурен проблем с ниските бюджетни приходи. Това става ясно от изпратеното от комисията становище до българското правителство, с което официално започват преговорите по следващия програмен период 2014 - 2020 г.
Четири предизвикателства пред България 1. Структурно по-ниските бюджетни приходи и неефективните публични разходи, особено здравеопазването и образованието, застрашават публичните финанси. 2. Големите различия между селски и градски райони. 3. Огромните разлики между регионите, докато Югозападният има БВП на глава от населението 72.6%, от средното за ЕС, Северозападният има само 27%. 4. Несъответствия между търсено и предлагано на пазара на труда. |
В документа са извадени четири основни предизвикателства пред страната, като първото от тях е съчетанието от структурно ниски бюджетни приходи и неефективни публични разходи, по-специално в образование и здравеопазване.
В понеделник в България пристигнаха експерти от всички дирекции на комисията, за да проведат първите си работни срещи с българските власти по съдържанието на бъдещия договор, който страната трябва да подпише с ЕК. Техническите преговори ще продължат поне до средата на следващата година, като те трябва да уточнят броя на оперативните програми, процентът, който всяка от тях ще получи от парите, и основните условия, които България ще трябва да изпълни след подписването на договора.
"Не очаквам да бъдат дълги и тежки преговори", заяви оптимистично министърът по еврофондовете Томислав Дончев на пресконференция преди началото. "България има аргументи за всяко свое искане и виждане." Според него договорът може да бъде окончателно готов до средата на следващата година.
Българската подготовка обаче може да се окаже недостатъчна, ако преговорите за европейския бюджет не стигнат до съгласие за повишаването на бюджета на общността, каквато опасност има. Заради спорове в Брюксел, част от българските пари за догодина вече са под въпрос.
Оперативни програми за 2014 - 2020 г. Пет одобрени от МС: - Транспортна инфраструктура - Околна среда - Регионално развитие - Развитие на човешките ресурси - Иновации и предприемачество Под въпрос: - Административен капацитет и техническа помощ - Образование |
Изпратеният от ЕК документ е всъщност предложение от страна на комисията, на което България вчера е отговорила със своето предложение.
Разликите между двете са "нищожни" по думите на Дончев.
Сред тези нищожни разлики влизат например финансирането на второкласни пътища, които не водят до национални коридори, както и отпускането на пари за историческо-културно наследство, което според министъра не е сред любимите дейности на дирекцията по регионално развитие.
"Трябва да демонстрирате как такива проекти ще допринесат за икономически ръст и работни места", поясни Валтер Дефа, генерален директор на ГД "Регионална политика".
Предстои да стават ясни още различия между Брюксел и София, докато българското правителство проведе работните срещи по групи и формулира своите национални приоритети, които после ще трябва да защити в окончателния договор. Дафа нарече тази първа среща "сравняване на бележките".
Още по темата четете в Капитал Daily.