Само регистрирани етажни собствености ще могат да стопанисват площите около блоковете

Прилежаща земя частна собственост на Столична община ще може да се предоставя към сгради етажна собственост в квартали с комплексно застрояване само с изричното искане от етажните собственици.
Това каза в интервю за Dnevnik.bg главният архитект на София Петър Диков по повод подготвяната от него наредба, с която тротоарите и градинките в непосредствена близост до блоковете в жилищните комплекси ще могат да бъдат стопанисвани от етажните собственици.
За целта трябва да има и регистрирана етажна собственост, уточни арх. Диков.
В проекта за наредба е записано, че етажните собственици ще могат да поставят беседки, огради с височина до 50 см, да правят декоративни градинки и изобщо да благоустрояват около блока си.
Нямат право на рекламна дейност, както и да преотстъпват площта на трети лица. Включват се и задължения като ремонт на тротоарите или други настилки.
За поемането на грижите за прилежащите площи засега няма да има данъчни облекчения. Търси се по-добро качество на средата, което е по желание на собствениците. Те не го правят за други хора - те го правят за себе си, коментира главният архитект.
Той уточни, че границите на прилежащите площи, с които гражданите ще могат да се разпореждат, са в непосредствена близост до самите блокове. По примера на плана на жк. Младост, който вече е готов, може да се види как са оформени поземлени имоти за блокове.
По подобна схема ще бъдат направени и тези пространства.
Промените няма да важат за административни и бизнес сгради, а само за жилища в режим на комплексно строителство - жилищните комплекси като Младост, Люлин, където земята е общинска, а жилищата са частни, обясни Диков.
Общината ще продължи да се грижи за междублоковите пространства. Все още не са установени границите между двата вида пространства. Те ще се определят от Министерството на регионалното развитие и благоустройството.
Още по темата четете на Dnevnik.bg.