До края на годината ще бъде готова стратегията за водния сектор

До средата на април ще има одобрен вариант на проекта за Национална стратегия за управление и развитие на водния сектор. Това съобщи министърът на околната среда и водите Нона Караджова, която участва в международна конференция на тема "Интегрирано управление на водите на Балканите и в Източна Европа" в Пловдив.
Форумът, в който участват представители на 15 страни от Европа, е посветен на Световния ден на водата 22 март, чието мото е "Вода за градовете: в отговор на градското предизвикателство".
По думите на Караджова в момента експерти от министерствата на околната среда, на регионалното развитие и благоустройството, на земеделието, на здравеопазването и на финансите, се запознават с подготвения от консултанти дългосрочен документ, съдържащ задълбочени анализи и предложения за всеобхватното развитие на водната инфраструктура – ВиК мрежи и пречиствателни станции, напоителните системи, съоръженията за защита от наводнения и природни бедствия, язовирите, минералните извори, които са с незадоволителен капацитет и висока степен на амортизация.
На базата на експертните становища петимата ресорни министри ще трябва да се обединят около оптималния вариант на стратегия, в който да намерят място приоритетните водни проекти с възможните източници за финансиране.
Преди внасяне за одобрение в Министерски съвет проектодокументът ще дъде подложен на широко обсъждане с общините, научните среди, бизнеса и неправителствения сектор.
До края на годината Националната водна стратегия трабва да бъде утвърдена от Народното събрание, посочи министър Караджова.
До края на годината ще бъдат открити нови 8 пречиствателни станции за отпадни води, съобщи още екоминистърът.
Караджова подчерта, че за последните 18 месеца са въведени в експлоатация 9 пречиствателни съоръжения, които обработват над 35 милиона кубически метра отпадни води на населените места.
Министър Караджова уточни още, че през настоящата година екоминистерството заедно с общините ще работи по проекти, свързани с разширяването на канализационните системи и пречистването на отпадните води, чиято обща стойност надхвърля един милиард лева.
Според министър Караджова България е успяла да овладее замърсяването на реките от индустриални източници, но остава проблемът с изпускането на отпадни води от канализациите на населените места.
Фокус в работната програма на конференцията в Пловдив е сесията на тема: "Управление на градските води: ключови теми и приоритети за действие", която е обвързана с водещата тема на Световния ден на водата за 2011 г. - "Вода за градовете: отговор на градските предизвикателства". Темата кореспондира с обявеното през 2005 г. от ООН второ международно десетилетие за действие относно водата. Световният ден на водата е нужен, за да си припомнят хората, че водата е най-скъпоценният ресурс на планетата. Че през второто десетилетие на 21 век 1,1 милиарда души нямат достъп до питейна вода, а повече от 2,6 милиарда са без адекватна канализация.
С определената като водеща тема "Вода за градовете: в отговор на градското предизвикателство", организаторите на Деня на водата целят да фокусират вниманието върху проблемите, свързани с управлението на водите в градовете: увеличената необходимост от водоснабдяване и канализиране на нови територии; увеличаването на замърсяванията от заустваните битови и промишлени отпадъчни води; изменението на климата и непредвидените рискове и предизвикателства; свръхексплоатацията на наличните водни ресурси; подобряване на водоснабдяването на населените места.