Магистрала "Хемус" и мостовете над Дунав - козовете на Дунавската стратегия

Дунавската стратегия работи и доказателство за това е, че "Дунав мост" 3 и "Дунав мост" 4 между България и Румъния: Силистра - Кълъраш и Оряхово - Бекет, по предложение на двете страни вече са определени като проекти по стратегията.
Това заяви вчера министърът на регионалното развитие и благоустройството Росен Плевнелиев, при представянето на приоритетите на България по Дунавската стратегия на публична дискусия "ЕС през унгарското председателство и къде е България".
Форумът се организира от Паневропейски съюз - България и фондация Институт "Отворено общество".
Друго конкретно доказателство, че стратегията работи е очакването магистрала "Хемус" да стане част от новата актуализирана пътна мрежа на Европа. Това ще стане ясно през февруари, каза още регионалният министър.
По думите му ако това стане, ще бъде голям успех за правителството, тъй като то дава всичко от себе си по всички нива - министър-председателят, министърът, посланици, за да може да се защити "Хемус" като европейски приоритет.
Плевнелиев припомни, че ще се създаде държавна компания за управление на стратегически пътни проекти, което трябва да се случи с промяна в закона не по-късно от средата на 2011 г. Тя ще се занимава с трите най-важни проекта за периода 2014 -2020 г. - магистралите "Хемус", "Черно море" и "Струма".
В компанията ще бъдат интегрирани европейски специалисти, с които българската страна ще съгласува и ще работи по проектите.
Над 700 незаконни обекта край язовирите в страната са установени при проверките на ДНСК и МОСВ, съобщи още министърът на регионалното развитие, цитиран от БТА.
Той посочи, че до края на януари предстои обявяване на данните от проверките, от февруари до март ще се изготвят заповедите за премахване на незаконно строителство, а в края на април, след изкачване на евентуална реакция на заповедите, ще има още по-ясен и точен резултат.