Започва преброяването на земеделските стопанства

Преброяването на 750 000 земеделски стопанства в България започва днес.
Общо 3000 анкетьори ще посещават стопанствата, за да съберат информация за обработваемите площи и за отглежданите животни.
Те ще записват данните, които стопаните ще им съобщават в специално изготвения официален въпросник на преброяването, съобщиха от Министерството на земеделието и храните.
От отдел "Агростатистика" в главна дирекция "Земеделие, гори и поземлени отношения" към Министерство на земеделието и храните заявяват, че вече обучените анкетьори и над 300 контрольори в цялата страна са готови за мащабната преброителна кампания, която ще продължи до 30 ноември.
Целта на преброяването е да се събере статистическа информация, като на база на обобщените данни от нея, ще се изготви позицията на България за Общата селскостопанска политика за новия програмен период от 2014 до 2020 година.
Преброяването е първото, което е напълно съвместимо с европейските критерии и показатели и е част от задължителната актуализация на данните, извършвана от Евростат на всеки 10 години.
Последната кампания за преброяване на земеделските стопанства у нас се е състояла през 2003 г., преди България да стане пълноправен член на Европейския съюз, припомнят от МЗХ.
От мистерството подчертават, че информацията, която ще се събира, е конфиденциална и няма доказателствена сила пред други институции.
Обобщените данни от коректно подадената индивидуална информация ще дадат възможност да се подпомогне процесът на планиране на финансовото подпомагане на земеделските стопанства и от националния бюджет, и от европейските фондове.
В този контекст непълното и неточно подаване на индивидуални данни ще се отрази пряко на оценката на състоянието на съответния подсектор, а косвено ще се отрази и на размера на финансовото му подпомагане.
Анкетьорите ще обхождат своите райони по график, като областните дирекции "Земеделие" към Министерството на земеделието и храните и кметовете по места ще бъдат информирани за тези графици, както и за имената на анкетьорите, за да не се допускат нередности при събирането на информацията.