През 2010 г. България получава 400 млн. евро за "Белене"
Около 350-400 млн. евро за тази година и още 1-1.5 млрд. евро за следващата година могат да бъдат отпуснати от руска страна, за да продължат дейностите по строителството на АЕЦ "Белене".
Това заяви вчера пред журналисти генералният директор на "Росатом" Сергей Кириенко след съвместната му среща с министъра на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков и руския министър на енергетиката Сергей Шматко.
Той не уточни откъде и под каква форма ще бъдат предоставени средствата.
Участниците в срещата решиха да бъде създадена проектна компания за изграждането на АЕЦ "Белене". Бъдещата проектна компания ще финансира изграждането на АЕЦ-а до избора на стратегически инвеститор в централата. Целта e да бъде ускорена работата по проекта в следващата година и половина.
За това време се очаква да бъде избран нов стратегически инвеститор, след като бъдещият консултант преструктурира проекта, така че той да е атрактивен за бизнеса.
Проектната компания за изграждането на АЕЦ "Белене" ще бъде финансирана от руската страна на чисто търговска основа, без държавна или корпоративна гаранция от българската страна.
На по-късен етап вложените средства ще бъдат възстановени на руската страна от бъдещия стратегически инвеститор.
Проектът "Белене" според нас е изгоден, затова сме готови да го финансираме временно до избора на стратегически инвеститор, подчерта след срещата Сергей Кириенко.
Готови сме да влагаме част от необходимите средства на временна основа, като разбираме, че в момента, в който българското правителство избере стратегическия инвеститор, той ще ни върне парите, които сме вложили до този момент, уточни той.
Част от средствата сме готови да влагаме и като постоянна вноска до постигане на акционерен дял, който българското правителство реши за уместен да ни предостави, добави той.
Обсъдихме финансово-юридическия инструментариум, който може да бъде използван за осъществяването на тези наши намерения.
Договорихме се до края на март да решим тези технически въпроси и да бъдат взети необходимите решения, така че да започнем практическа дейност, посочи генералният директор на "Росатом".
Министър Трайчо Трайков съобщи, че ще трябва да се направи оценка на българския апорт - стойността на активите, които са на площадката АЕЦ "Белене", стойността на самата площадка, както и направените вече от българска страна разходи за материални и нематериални активи.
Когато се създаде дружество с този капитал в него, то ще може да ползва дългово финансиране и да увеличава капитала си на база акционерно участие, поясни Трайков.
Това зависи от избора на инструментариум, финансите са много развита наука, има различни начини за структуриране на финансирането, добави той.
Ще гледаме да използваме начин, по който проектът да бъде привлекателен за стратегически инвеститор, заяви Трайков, цитиран от БТА.
Вчера Българският енергиен холдинг обяви конкурс за избор на финансов консултант. Кандидатите ще могат да подават оферти до 25 март. Очаква се консултантът да бъде избран до средата на юни.
Консултантът ще подготви документацията за избор на стратегически инвеститор и ще участва в избора на инструментариум за финансирането на проекта, заедно с руските ни партньори, каза министърът.
На въпрос дали да очакваме през март строителството на новата централа да започне, Трайчо Трайков отговори, че не може да започва строителство на централата без лиценз от Агенцията за ядрено регулиране.
Сергей Киренко заяви, че съгласно разчетите на "Росатом", за 2010 г. е необходимо финансиране на дейностите по строителството на АЕЦ "Белене" от 700-800 млн. евро. Тъй като вече е краят на февруари, а става въпрос за начало на дейност към края на март, ние виждаме, че изпълнителите няма да могат да осъществят такъв обем от дейности за посочените суми и затова нашата оценка е, че за 2010 г. вече ще бъде необходимо финансиране от 350-400 млн. евро, посочи Кириенко.
Това включва и плащане на следващи етапи от изготвянето на необходимото оборудване, което се произвежда в Русия, а също и в Германия и във Франция, добави той. Сумата включва и организирането на дейността на площадката на АЕЦ "Белене".
Финансовите нужди за 2010 г. зависят от това какъв обем от дейност ще бъде извършена през тази година, но по наша оценка необходимото финансиране за догодина ще бъде 1-1.5 млрд. евро, отбеляза Кириенко.