Нона Караджова: Вместо мораториум може да въведем по-строги изисквания за ВЕИ проектите

Временният мораториум за централите за възобновяема енергия е най-консервативният от шестте варианта, които са разработили експертите на Министерството на околната среда и водите. Това заявява в интервю за вестник "Дневник" министърът на околната среда Нона Караджова, като посочва, че това не е позиция на министерството.
Възможно е дори да няма временно спиране, отбелязва министърът и припомня, че проблемът е тръгнал от наказателната процедура срещу България (за многобройните вятърни паркове в "Натура" зони с лоши екооценки – бел.ред.), но се оказа, че е много по-сериозен.
Неправилно са разрешени редица проекти, подчертава Караджова.
Има огромен брой преписки за отчуждаване на земеделски земи, при това най-плодородните – в Добруджа, в района на Стара Загора, на Монтана. Много често вятърните или фотосоларните паркове са на разстояние от енергийната мрежа и се налага да се изграждат километри далекопроводи.
Проблемът, свързан с нас, с екологията - вече имаме такива случаи, е, че за всеки от тези проводи се преценява необходимостта от ОВОС, отбелязва екоминистърът.
Екоооценките трябва да са за целите проекти – не само на перките, но и на проводите, ако НЕК е решила да прокара такива. Затова предложихме да се изчака половин година, докато се направи планът за развитие на ВЕИ в България и неговата стратегическа екологична оценка.
Това ще улесни и нас като компетентен орган, когато гледаме заявленията на фирмите, и самите фирми, посочва Караджова, като подчертава, че временното спиране на работата по нови заявления за ВЕИ е само един от вариантите.
Ако се въведе временно спиране, то не може да касае само площта на зоните "Натура", обяснява тя. Ако в съседство с една зона за птици се изгради голям соларен парк, каквито проекти има в Източните Родопи и Сакар (където има гнезда на царски орли – бел. авт.), той ще ограничи ловната територия на тези птици, която е в радиус 60-70 километра. И независимо че са извън самите защитени зони, тези паркове пак пречат.
По думите на Нона Караджова в близките дни министерството ще излезе с решение дали временно ще преустанови приемането на нови заявления за такива проекти, или много бързо да се въведат изисквания за проекти, например вятърни паркове – когато се представя проектът, да се представят едновременно и задължителните по енергийната регулация едногодишни измервания на вятъра, и проектите за далекопроводи, одобрени от НЕК – всичко това трябва да се оценява заедно в екооценката.
Цялото интервю с министъра на околната среда Нона Караджова четете във вестник "Дневник".