Ще спират временно проектите за възобновяема енергия

Министерството на околната среда обмисля временно преустановяване на одобряването на проекти за производство на енергия от възобновяеми енергийни източници като вятърни генератори, фотоволтаици и водно-електрически централи до приемането на новата Енергийна стратегия на Република България до 2020 г. и на Националния план за действие за възобновяеми енергийни източници (ВЕИ).
При разработването на тези два документа ще се извърши оценка на кумулативния ефект и ще се определят територии, граници и квоти за съответните енергийни обекти, като по този начин ще се осигури стратегическото планиране по отношение на производството на електроенергия от ВЕИ в национален мащаб.
Това се казва в съобщение на Министерството на околната среда и водите.
След като се анализира картата на климатичния потенциал и картата на чувствителните територии в страната (защитени територии, защитени зони, миграционни коридори), при отчитане на всички разрешени проекти, очакването е да се идентифицират "червени зони" и да се дадат конкретни препоръки към бъдещото планиране на проекти за производството на електроенергия от ВЕИ в тези територии.
Обмисля се временна забрана и за преустановяване приемането на заявления за издаване на разрешителни за водовземане с цел производство на електроенергия в случаите, в които се отклонява вода от реката.
За последните 5 години от басейновите дирекции са издадени 840 разрешителни за малки ВЕЦ-ове.
Целта на подобна временна мярка е да се въведе ред в досегашната практика и да се изработят ясни правила и сигурност за инвеститорите.
Европейската комисия нееднократно е предупреждавала България за липсата на стратегическа визия при одобряването и изграждането на съоръжения за производство на енергия от ВЕИ.
Комисията стартира и наказателни процедури срещу България, свързани с одобряване на проекти "на парче", без задълбочена оценка на въздействието върху околната среда и адекватна оценка на кумулативния ефект.
На няколко поредни срещи, последната от които на 19 ноември, за пореден път от страна на комисията беше подчертано, че най-приемливата мярка, предложена от страната ни, е въвеждане на временен мораториум върху одобряването и изграждането на подобни инсталации, до приключване на процедурите по стратегическа оценка.
На тези срещи страната получи индикация, че това решение трябва да бъде взето в най-кратки срокове, за да можем да разчитаме на положителни резултати в хода на наказателните процедури.
Припомняме, миналата седмица министърът на околната среда Нона Караджова обяви, че напоследък възникват все повече проблеми с големия брой проекти за изграждане на вятърни генератори и инсталации за производство на енергия от слънчева светлина, не само заради практиката такива проекти да се осъществяват в защитени територии, но и заради изключително многото подадени молби за отчуждаване на земеделски земи.
Тя съобщи, че е получила сигнали от Министерството на земеделието и храните, че освен вече отчуждените земи за инсталациите да производство на енергия от слънчева светлина, които заемат огромни територии, има и подадени голямо количество нови заявления.