82 са мерките на правителството за борба с кризата

Пакет 82 краткосрочни икономически мерки за възстановяване на българската икономика е разгледало правителството на днешното си заседание, съобщи на пресконференция министърът на финансите Симеон Дянков.
В програмата са включени и 32-те мерки, които бяха одобрени вчера от Националния съвет за тристранно сътрудничество (НСТС), като в продължение на една седмица всички мерки остават "отворени" за предложения от представителите на парламентарните групи, каза Дянков.
Мерките днес са изпратени в парламента и ще бъдат приети от правителството на следващото му заседание, информира финансист №1.
Краткосрочните мерки обхващат 9-месечен период. За следващия период има разработени мерки, които ще залегнат в управленската програма на кабинета. Тази програма ще бъде представена след няколко седмици, уточни министърът.
НСТС одобри вчера 32 мерки, които са две трети от всички предложения на синдикатите и работодателските организации, заяви социалният министър Тотю Младенов. Той съобщи, че ще продължи работата и по другите мерки, за които не е бил постигнат консенсус в рамките на НСТС.
Във всяко министерство работят отраслови съвети за тристранно сътрудничество с участието на работодателски и синдикални браншови структури, и се подготвят спешни антикризисни мерки на ниво бранш и отрасъл.
По мерките се работи и от областните съвети за тристранно сътрудничество, каза Младенов.
Краткосрочните мерки са в осем части.
В частта "Устойчивост на макроикономическата система" сред мерките са поддържане на балансиран бюджет за тази година, активизиране на дейността на България по присъединяването към механизма ERM2.
В частта "Устойчивост на финансовата система" се предвижда намаляване на неефективните разходи в структурите на държавния бюджет с 15 на сто, запазване на единната ставка на ДДС от 20 на сто, осигуряване на взаимен достъп до информационните системи на митниците и на НАП.
Третата част от мерките е свързана с подобряване на бизнес средата, четвъртата - с активизиране на аграрното производство, каза Дянков.
Той добави, че в краткосрочните икономически мерки подробно са посочени инфраструктурните проекти, които ще бъдат осъществени през този период.
Сред по-важните проекти министърът отбеляза реконструкцията и електрификацията на железопътната линия Пловдив-Свиленград. За първи път е включен анализ и за инфраструктурните проекти в областта на екологията и са посочени проектите, по които ще се работи в 9-месечния период на краткосрочните мерки, отбеляза финансовият министър.
Другите части от краткосрочните мерки са свързани със стимулиране на заетостта и социалното подпомагане, развитие на икономика, основана на знанието, ефективно управление на средствата от еврофондовете.
В отговорна въпрос министър Дянков каза, че до края на годината държавната администрация ще бъде намалена с 15 на сто. По думите му по-бързото връщане на ДДС дава резултат в реалната икономика и това ще се види в края на септември.
НАП, митниците и МВР ще работят заедно срещу контрабандата и това е заложено в предложенията по антикризисните мерки, каза Дянков в отговор на въпрос.
Социалният министър съобщи, че следващата седмица свиква два консултативни съвета - за обсъждане на пенсионната реформа и перспективите за развитие на пенсионния модел, както и за квалификацията на работната ръка. По думите на министър Младенов има пълно несъответствие между търсенето и предлагането на пазара на труда.