Без промени в управляващите органи по оперативните програми

Няма да се правят съществени промени в управляващите органи на оперативните програми Министрите си запазват правото да отстраняват служители, ако бъдат уличени в конфликт на интереси.
Това каза Юлияна Николова, ръководител на Секретариата към Съвета за управление на средствата от Европейския съюз на пресконференция след първото му заседание.
Правителството ще се стреми да осигури непрекъснатост на управлението на оперативните програми и на политиките, финансирани с европейски средства, посочи още Николова.
Европейската комисия е размразила 19 млн. евро от по програма САПАРД, съобщи вицепремиерът и министър на финансите Симеон Дянков след получена по обяд в понеделник информация.
Юлияна Николова заяви, че на заседанието е изработена обща позиция по някои основни въпроси, които ще бъдат акцент в разговорите при посещението на премиера Борисов и водената от него делегация в Брюксел. Проектите по програма ИСПА е един от тях.
Министърът на регионалното развитие и благоустройството Росен Плевнелиев посочи, че в Брюксел ще се иска удължаване на срока на програма ИСПА с 12 месеца, а за някои от проектите и 18 месеца.
Ще се търсят общи позиции с други държави по този въпрос, където има подобни проблеми, отбеляза министърът. Такива са Полша, Румъния.
Сред проектите, които не могат да бъдат изпълнени в срок, са Дунав мост 2, електрификацията и модернизацията на жп линията Пловдев - Свиленград. От трите проекта по ИСПА в регионалното министерство той определи водния в Русе като критичен, а за останалите два каза, че могат да бъдат обвладени. Министър Плевнелиев каза още, че има проблеми и с качеството на изпълнителите и качеството на договорите.
Отиваме в Брюксел, за да говорим проект по проект, със срокове и отговорници, добави Плевнелиев за проектите по програма ФАР.
Според него трябва да се подготвят повече проекти, въпреки трудната ситуация, в която ще бъде поставен бюджетът. По думите на Плевнелиев не е добра практика да не се дават пари за големи инфраструктурни проекти.
Министърът отбеляза също, че по голяма част от проектите има чисто бюрократично забавяне. Той даде за пример магистрала "Тракия", която все още няма разрешение за строеж, независимо че се е появявала в различни схеми на изграждане, включително и чрез концесия.
За работата по трите лота на аутобана все още не е изготвен график.
Виципремиерът Симеон Дянков и министърът на регионалното развитие Росен Плевнелиев поставиха въпроса за проджект-мениджмънта на инфраструктурните проекти. Сега не е ясно кой носи отговорността за развитието им.
Съветът за управление на средствата от ЕС беше създаден с решение на Министерския съвет на 13 август тади година.
Неговата цел е да координира мерките за изпълнение на правителствената политика за икономическо и социално развитие на страната, финансирани със средства от ЕС.
Той разглежда всички въпроси, свързани с програмирането, управлението, наблюдението и контрола на мерките, финансирани с европейски средства.
Председател на съвета е вицепремиерът и министър на финансите Симеон Дянков, а членове са министърът на външните работи Румяна Желева, министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков, министърът на регионалното развитие и благоустройството Росен Плевнелиев, министърът на труда и социалната политика Тотю Младенов, министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията Александър Цветков, министърът на околната среда и водите Нона Караджова, министърът на земеделието и храните Мирослав Найденов и заместник-министърът на вътрешните работи Павлин Димитров.