Симеон Дянков: Ще спестим 300 млн. лв. от съкращаване на администрация

Трите най-важни икономически задачи за мандата са лесни за дефиниране - излизане от кризата с безработица под 10%, влизане в еврозоната и построяване на колкото може повече километри магистрали.
Последното зависи и от това как ще рестартираме еврофондовете и ще подготвим бюджета.
Това заявява новият финансов министър Симеон Дянков в интервю за вестник "Дневник".
От днес стартира изпълнението на т. нар. "Пакт за стабилност I", който съдържа 15 мерки, чиято цел е бързо да бъде овладяна кризата и да се запазят колкото се може повече работни места, както и да се разкрият нови.
По мои изчисления тези краткосрочни мерки ще запазят 100 000 работни места, коментира финансист №1.
След този пакет от 15 краткосрочни мерки ще подготвим и втори - "Пакт за стабилност II."
Той ще съдържа мерки за влизането на страната в еврозоната, както и по-широки, които трябва да доведат до увеличаване на производителността в България. Те ще засягат образованието, строителството на пътища, екологията и усвояването на еврофондовете. Вторият пакет ще е готов през септември.
"Пакт за стабилност I" предвижда поетапно намаляване на осигуровките с 5%. Най-вероятно разпределението ще е 2-1-1-1 през годините, в рамките на мандата е по-разумно по време на кризата, коментира Дянков.
Вече са предприети стъпки за възстановяване на доверието в България и на плащанията по европейските фондове и има принципно съгласие, каза още Симеон Дянков.
Специална структура към Министерски съвет ще отговаря за еврофондовете. В нея ще се концентрират хората, които работеха досега с Меглена Плугчиева; хората, които бяха с тези функции в Министерството на държавната администрация, може би и част от хората в Министерството на финансите.
Всички министерства, които имат оперативни програми, също трябва да си организират идентични еврозвена.
Министерството на финансите ще представи идеите си за бюджета на първото заседание на Министерски съвет. Целта е да стигнем не балансиран бюджет, а излишък в размер на 0.5% от БВП, категоричен е финансовият министър.
Затова е необходимо да се съкратят 2.1 млрд. лв. от планираните разходи. От тях близо 1 млрд. ще дойдат от спестяване на капиталови вложения, така че тази част е сравнително лесна за намиране.
Другият милиард е по-труден. Част от него ще дойде от съкращаване на администрация - премахваме две министерства, някои държавни агенции ще си отидат, някои дирекции в министерствата ще се закрият.
Това ще се отрази много по-сериозно върху бюджета за следващата година, но и през тази според изчисленията ще доведе до икономия от около 300 млн. лв.
Другите спестявания трябва да дойдат от съкращаване на текущи разходи на министерствата. Екип от Министерството на финансите вече е минал по другите министерства и агенции и е набелязал кое може да се спести, без да пречи на основните им задължения.
"Пакт за Стабилност I" 1. Преглед на разходите с цел приключване на бюджета за 2009 г. с положително бюджетно салдо. По предварителен анализ това означава съкращаване на разходи на стойност 2.1 млрд. лв. 2. Намаляване броя на министерските кресла с две и на административните разходи с 15% след функционален анализ на административните звена и структури. 3. Създаване на процедури за ускорено възстановяване на ДДС (до един месец). 4. Вливане на още 250 млн. лв. в Българската банка за развитие тази година с цел увеличаване на кредитите за производство. Тези пари ще са от фискалния резерв 5. Намаляване на социалноосигурителната тежест с 2% пункта за 2010 г. и по 1% пункт за всяка следваща година от мандата на правителството (общо 5%). 6. Свързване на информационните системи на Агенция "Митници" и НАП. 7. Преобразуване на БЕХ в публично дружество и листване на 10% от акциите на борсата. Това ще осветли финансовите резултати на дружеството. 8. Сключване на договори за строителство до края на 2009 г. на два лота от магистрала "Тракия" и на още един лот през 2010 г. Сключване на договори за строителство на два лота на магистрала "Марица" до средата на 2010 г. 9. Създаване на специализиран държавен орган за централизирано управление на концесионната дейност при строги правила за контрол (към МИЕ). 10. Приемане на нови разпоредби на Закона за обществените поръчки с оглед премахването на противоречивите и непрозрачни процедури и премахване на понятието малки обществени поръчки, засилване на ролята и правомощията на Агенцията за обществени поръчки. 11. Анализ на икономическата изгодност от АЕЦ "Белене" и на нуждата от нови енергийни мощности на Балканите. 12. Съсредоточаване на мажоритарните и миноритарните дялове на държавата в холдингови структури с професионално и прозрачно управление. 13. Намаляване броя на лицензионните режими с 30%. 14. Намаляване на минималния начален капитал за регистрация на ООД до 1 евро. 15. Улесняване на чуждестранни инвестиции в България чрез одобряване на услугата "обслужване на едно гише" на Българската агенция за инвестиции; увеличаване на правомощията на агенцията в посока по-активно взаимодействие с министерствата; и намаляване на прага за инвеститори, чиито проекти могат да се подпомагат от държавата. |
Подробности четете във вестник "Дневник".