Световната банка и ЕБВР предлагат антикризисни мерки за горите

Без бюджетна подкрепа в условията на криза държавните горски предприятия са изправени пред фалит, а България е заплашена от екологична криза.
Затова реформата в сектора трябва да продължи с активната подкрепа на държавата, като през следващите пет години бюджетът трябва да отпуска поне по 79 млн. лв.
Тези препоръки са направени в докладите на Световната банка и Европейската банка за възстановяване и развитие, изработени по поръка на агенцията по горите, които бяха представени на работна среща в Белоградчик в края на миналата седмица.
Експертите на двете финансови институции са анализирали развитието на реформата в сектора, започнала през 2007 г. Изводите им са, че преструктурирането на сектора не е завършило и при сегашната стагнация на пазарите горските предприятия трудно ще излязат на печалба дори да намалят разходите си наполовина.
През 2008 г. приходите от дърводобив са възлизали на 160 млн. лв., докато изчисленията за тази година са 60 млн. лв.
Дори при оптимистични прогнози за край на кризата през 2010 г. браншът трудно може да възстанови приходите си от миналата година. Причината е, че отрасълът се издържа основно от дърводобива, който носи 93% от приходите, без да се развиват алтернативни стопански дейности като туризъм, планински спортове, свободни продажби на парникови емисии, обясни Андрю Мичел, старши експерт на Световната банка.
Подробности четете във вестник "Дневник".