София е домакин на среща на екоминистрите от Черноморската конвенция
България е домакин на среща на министрите на околната среда, която е във формат дипломатическа конференция на страните от конвенцията за опазване на Черно море от замърсяване.
Форумът бе открит от вицепремиера и министър на външните работи Ивайло Калфин. Тази министерска среща има ранга на дипломатически форум, което ще позволи да се приемат изменения в конвенцията, подчерта той.
Министър Калфин посочи, че конвенцията за опазване на Черно море се нуждае от осъвременяване, предвид това, че е влязла в сила преди 15 години. Един от приоритетите на ЕС е засилването на сътрудничеството с черноморските страни за опазването на околната среда.
Външният министър каза още, че овластените представители на шестте страни от региона имат дълга да прилагат мерки, които да обърнат тревожната тенденция за замърсяване на Черно море.
Той подчерта и необходимостта за ангажиране на страните от Европейската общност за решаването на проблемите на региона. България и Румъния са предложили изменения на конвенцията, която да позволи на Европейската общност - като регионална организация за икономическа интеграция, да се присъедини към него, каза министър Калфин.
По думите му освен естествения, жизнен интерес, който черноморските държави имат към проблема, нарастваща заинтересованост проявяват и европейските страни.
Съществува доказана и очевидна нужда от европейско участие в общите усилия на опазване на Черно море, каза Калфин.
В програмата на форума е включен преглед и оценка на изпълнението на стратегическия план за действие за опазване на околната среда и рехабилитацията на Черно море, както и национални доклади на всяка страна.
Калфин подчерта интереса на България от приемането като неделима част от конвенцията на нов протокол за опазване на морската среда Черно море от наземни източници и действия, с който да се въведат нови принципи на екологичното право.
Министърът на околната среда Джевдет Чакъров посочи, че Черно море е уникален воден басейн. Сред проблемите му са нарушаването на местообитанието на видовете, свръхексплоатация, замърсяване, причинени от интензивен риболов, бурното развитие на крайморските зони, интензивния морски трафик.
Необходима е стратегия за адаптацията към изменението на климата, каза още министър Чакъров. По думите му изменението на климата ще повлияе по непредвидим засега начин на естествените ресурси в района. Той отбеляза нуждата от промени в конвенцията, свързани с резултати от това изменение, което поставя нови предизвикателства пред страните от Черноморския регион.
Очаква се на срещата да бъде обсъден напредъкът в прилагането на Конвенцията за опазване на Черно море и да бъде приет нов Стратегически план за действие за опазване на околната среда и възстановяване на Черно море.
Конвенцията по опазване на Черно море от замърсяване е подписана в Букурещ на 21 април 1992 година. Договарящи страни по нея са шестте държави от Черноморския регион - България, Грузия, Румъния, Русия, Турция и Украйна.
Тя създава условия за координирани действия по опазване на морската среда и живите ресурси, отчитайки икономическите, социалните и здравните аспекти на проблема. В нея са набелязани основните насоки на дейността за превенция, намаляване и контрол на замърсяването на морето, с оглед предотвратяване увреждането на живота в морето и на живите ресурси, запазване на биологичното разнообразие, поддържане и възстановяване на функциите на екосистемите.
Стратегическият план за действие за опазване на околната среда и възстановяване на Черно море се прилага от 1996 г. и в момента е в процес на актуализация. Той формулира ключовите принципи на управление, дългосрочните цели по качество на екосистемите, целите на управлението и приоритетите; участието на заинтересованите страни и институционалната организация.
За България прилагането на нов Стратегически план за действие за опазване на околната среда и възстановяване на Черно море е от съществено значение поради необходимостта от изпълнение на поетите задължения към ЕС за постигане на "добро състояние" на водите към 2015 година.
Чрез него ще се създадат по-добри условия за живот в крайбрежните райони, конкурентни условия за развитие на туризма, както и за опазване на уязвимите зони, местообитанията и биологичното разнообразие.