Тридесет години архитектурно издателство „АРХ & АРТ“

Доц. д-р арх. Мария Давчева, гл. редактор на сп. Архитектура / 2013-2019, р-л Сектор Архитектура, ИИИзк, БАН / от 2016, управител на "Миодизайн" от 2005 г.
Преминавайки с достойнство през Христовата възраст полифоничният екип на „Арх & Арт“ със заслужена удовлетвореност може да направи равносметка за съграденото до момента и да очертае нови хоризонти в отговор на общоприетото очакване за преломност точно в този момент.
През изминалите 30 години „Арх & Арт“ и българската архитектурна гилдия създадоха синергитична връзка, която ги оформи паралелно и мотивира развитието им в градивна посока. В диалогичност се дефинираха основни репери в съвременната архитектурна критика, публицистика и реализации. Двете им периодични издания се превърнаха в национална платформа, динамично трансформираща се според актуалността и контекста на времето, мястото, проблематиката. Екипът на „Арх & Арт“ едновременно проектанти, изследователи и издатели образуваха един от гръбнаците на съвременната българска архитектура.
Фирма „Арх & Арт“ СД е създадена през ноември 1989 г. от специалисти, проектиращи в тогавашните организации КНИПИАТ „Главпроект“, „Спортпроект“ и такива на свободна практика. Днес зад гърба им са над 90 архитектурни проекта и реализации в България и чужбина. Част от тях са във важен сегмент, в който българската архитектура няма опит, което ни дава основание да смятаме, че са не само пионери, а и визонери в областта на реставрацията и социализацията на недвижими културни ценности. Едни от успешно реализираните обекти са част от сградите в дворцовия комплекс Евксиноград, археологически резерват „Улпия Ескус“, „Аладжа манастир“, Средновековен град „Кастрици“, Мелнишкият конак, Административна сграда на ул. "Позитано" 1 в София и др. В портфолиото на „Арх & Арт“ има и много научни проекти, в това число и по международни програми – ПОУ за археологически резерват „Античен град Аполония“ и „Историческо селище „Старинен Созопол“ (Българо-турски, по програма на ЕС), „TYPHABOARD als Innendämmung bei Mehrfamilienhäusern mit Eigentümergemeinschaften in Bulgarien“ (Немско-български, по програма на Немската държавна фондация за наука – DBU, с Научния институт за строителна физика от системата „Фраунхофер“), „Черноморската къща“ (Немско-български, по програма на Немската държавна фондация за наука – DBU) и др.
През 1991 г. е основано едноименно Архитектурно издателство, което от 1992 до 2014 г. реализира над 1100 броя на ежеседмичното специализирано издание „Арх & Арт форум“. Първият главен редактор е журналистката Пепа Николова, а художник Георги Деведжиев. Следващите главни редактори са журналиста Ленко Петков и арх. Милена Михайлова.
От 2003 година до момента АИ „Арх и Арт“ реализират и 63 книжки на интердисциплинарното реферирано списание „Паметници Реставрация Музеи“. Главен редактор е проф. д-р арх. Николай Тулешков, за художествения дизайн отговарят Георги Деведжиев и Юлиан Тулешков, а редакционният съвет се състои от утвърдени учени с разнообразна специализация по темите на изданието: чл. кор. проф. дин Иванка Гергова - изкуствовед, проф. д-р арх. Николай Тулешков - архитектурна история, реставратор, проф. д-р Валентин Тодоров - технолог реставратор, проф. д-р Елена Генова - изкуствовед, проф. д-р арх. Маргарита Харбова - архитектурна история, проф. д-р Пламен Павлов - историк - Средновековие, проф. д-р инж. Дончо Партов - конструктор, реставратор, доц. д-р Стефан Белишки - художествена реставрация, доц. д-р Петър Балабанов - археолог - тракийска и антична археология, д-р Светла Петрова - археолог - антична и средновековна археология.
Големи са заслугите през годините към списанието на незабравимите съратници †акад. проф. дин Димитър Овчаров - археолог, †проф. дин Стефан Дойнов - историк - Българско Възраждане.
От 1994 г. АИ „Арх & Арт“ стартира издаването на архитектурна книжнина, която с днешна дата наброява близо 100 единици.
С първата книга, събрала студиите на Стефан Бояджиев „Християнска гробнична архитектура в Сердика през ІІ – VІ век“, на Стефан Стамов „Синтезът във възрожденската къща“ и на Николай Тулешков „Крайпътна архитектура на късното средновековие“, е поставено началото на поредицата „Българско архитектурно наследство“. В нея през следващите години се издават над 20 книги, едновременно фундаментални и иновативни за българската архитектурна история и изкуствознание. Едни от разпознаваемите заглавия са „България 1900, европейски влияния в българското градоустройство, паркове и градини 1878 - 1918“ на Христо Ганчев, Григор Дойчинов и Иванна Стоянова, „Крепостното строителство по българските земи“ на Петър Балабанов, Стефан Бояджиев и Николай Тулешков, „Сецесионът и българската архитектура“ на Петър Йокимов, сборниците „Първомайстор Никола Фичев, творец на Възраждането“ и „Храм Успение пресветия Богородици в Търговище“ и др.
Втората поредица в издателската дейност на „Арх & Арт“ се оформя към края на 90-те в отговор на бързо навлизащите материали и технологии, променящите се законови и нормативни уредби, появата на нови типове сгради и съоръжения. Поредицата е наречена „Справочник на проектанта строителя и инвеститора“ и всъщност е пъстра палитра от разнообразна информация - инструкции за прилагане на нови материали („Покриване с Бардолин“, „Гидовете“), сборници със законови нормативи („Застрояване в регулация“, „Закон за устройство на територията“), специализирана документация за проектиране („Хотели и ресторанти“, „Наръчник за православно храмово строителство“), регламентиране на достъпна среда („Универсалното решение, планиране и дизайн за всички“, първата „Наредба за изграждане на общодостъпна среда в град София“, „Тетрадка за одит по достъпност на средата“).
Други значими теоретични разработки са „Дизайнът на мебели, фактори и аспекти в съвременното развитие“ на Светослава Анев, „Жилището като удоволствие“ на проф. Стефан Попов, „Градини и паркове на България“ на известния български ландшафтен архитект Лидия Фомина, и др.
Третата поредица „Стари текстове за българските земи“ събира и отпечатва непубликувани книги за българските земи на автори от времето на османското владичество. Началото е поставено с публикуване на статии и студии на акад. Феликс Каниц с приложение цветната карта разработвана от самия Каниц в периода 1860- 1882 година. С отличаващи се визия и графичен дизайн, илюстрирани с архивни снимки и непубликуван авторски графичен материал са „Йохан фон Хан, Албания, Македония, Поморавието, Пътеписи и карти от 1858 и 1863 година“, „Фелиск Каниц. Студии и статии“, „Архитектура на средновековния християнски и ислямски свят“ и др.
Издателството има в активите си и цветни луксозни албумни книги като „Църковните приложни изкуства от ХV – ХІХ век в България“ от Елена Генова, както и двуезичните „София, архитектурни забележителности“ от Кирил Русков и Чавдар Ангелов“. Други издания с висока научно-популярна и полиграфическа стойност са „Първомайстор Никола Фичев“ и поредицата „Мостовете на древния и средновековния свят“ на Николай Тулешков.
Макар и не като част от тези три поредици АИ „Арх & Арт“ в корелация с „Научен институт по архитектура, строителство и градоустройство“ на БАНИ, издава пет сборника с доклади от мащабни международни научни конференции по темата за архитектурата и опазването на недвижимото културно наследство.
Важна година в развитието на „Арх & Арт“ и българския архитектурен живот е 1994 г., през която е поставено началото на ежегодното връчване на наградата „Архитект на годината“ (със статуетката на скулптора Борис Андреев - Реджо), а две години по-късно и на „Студент по архитектура на годината“.
За „Арх & Арт“ би могло да се пише още много, но не е необходимо, защото многобройните издания, инициативи, проекти и реализации част , от които вече бяха споменати поставят еднозначно висока оценка за професионализъм, научна и социална ангажираност, отговорност към миналото, настоящото и бъдещото развитие на българската архитектура и опазване на недвижимото културно наследство.
Да поздравим с юбилея всички членове на архитектурно издателство „Арх & Арт“ и да им пожелаем здраве и още много творчески успехи!