Софийската гимназия по строителство, архитектура и геодезия "Христо Ботев" на 110 години
25 хиляди са завършилите досега ученици
С тържествен концерт Софийската гимназия по строителство, архитектура и геодезия "Христо Ботев" отбеляза своя 110-годишен юбилей в аулата на УАСГ със стотици приятели, випускници, партньори, ученици и учители. В утрешния ден знанието и образоваността ще бъдат от все по-важно значение и такива ще бъдат мотивите за развитие на обществото, защото образованието е фактор за работещата икономика. Строителят е творец и съзидател, а тази професия комбинира красота с математическа прецизност, изтъкна дългогодишният директор на учебното заведение инж. Доротея Дончева като припомни славната история на учебното заведение. Има някаква магия, която обединява поколенията ботевци, а името на училището отдавна е знак за професионализъм. Над 25 хил. ученици са завършили за 110 години. Учителството е призвание, мисия и чувство, и нека със здраве, духовни сили и мъдрост заедно да преодолеем предизвикателствата на бъдещето, пожела Доротея Дончева.
С почетния знак на Президента на република България беше удостоена гимназията, както и с отличията на Министерството на образованието, на Регионалното управление на образованието и УАСГ. Поздравителни адреси отправиха министърът на регионалното развитие и кметът на район Лозенец, професионалните гимназии и учебни заведения в София и страната, Лесотехническия университет, САБ, АГКК, НАПОО. Сред спонсорите на гимназията са компании като "Пайп систем", "Джи Пи Груп", "Фибран", "Мапеи", ПЕРИ, "Хенкел", "Кордеел", Камара на строителите в България и др.
Тържеството продължи със специална артистична и концертна програма с участието на възпитаници на училището.
Всяка година в реномираното професионално средно учебно заведение в сградата на бул. "Евлоги Георгиев" се обучават над 900 ученици по 7 пapaлeлĸи във випуск. Специалностите са традиционно търсени на пазара на труда - cтpoитeлeн тexниĸ c вcичĸи cпeциaлнocти – cтpoитeлcтвo и apxитeĸтypa, вoднo cтpoитeлcтвo, тpaнcпopтнo cтpoитeлcтвo, гeoдeзиcт, тexниĸ oзeлeнитeл, брокер нeдвижими имoти. Сред възпитаниците на учебното заведение са известни личности като Христо Смирненски и Васил Найденов.
Факти
- Основана през 1909 г. като клон на Първа мъжка гимназия, първият випуск завършва през учебната 1913/1914 г. с 30 техници, 21 строители и 9 земемери. Това са първите строителни кадри, обучени в България.
- От 1 януари 1930 г. Държавното средно техническо училище „Цар Борис III" е в сегашната си сграда на бул. „Евлоги Георгиев“ 36, от учебната 1944/1945 г. носи името на поета революционер Христо Ботев.
- За 95-годишната си история училището е имало 21 директори. Първият директор е д-р Герчо Марковски, а директорът, задържал се най-дълго на поста си, е Антон Антонов – 19 години начело на гимназията. От 2001 г. директор е инж. Доротея Дончева.
- 1622 е най-големият брой ученици, учили за една учебна година в училището – през учебната 1949 – 1950 г. Единствения път, когато са прекратявани учебните занятия в гимназията, е през декември 1944 г. заради англо-американските бомбардировки по време на Втората световна война. Музейната експозиция в училището е открита през учебната 1964 – 1965 г.