Residential Forum 2023: Устойчиви "зелени" проекти, нормативни промени за по-качествена среда
Rеѕіdеntіаl Ехро & Rеѕіdеntіаl Fоrum 2023 събраха водещи експерти и инвеститори на 8 юни в Ѕоfіа Еvеnt Сеntеr
Жилищният сектор е най-сериозният инвестиционен сегмент в България в момента с най-голяма социална значимост и въздействие върху финансовата среда в държавата, както и предпочитан масов инвестиционен актив. Качеството на жилищните проекти продължава да бъде важен приоритет за клиенти, предприемачи и проектанти, но ролята на средата става все по-важна за високия комфорт на обитаване. Очакванията на строително-инвестиционния сектор са държавата да осигури адекватни нормативни и финансови инструменти и промени като гаранция за създаване на успешен жилищен продукт на световно ниво. Haй-гoлямoтo cъбитиe зa жилищния и cтpoитeлнo-инвecтициoнния ceĸтop в Бългapия Rеѕіdеntіаl Forum 2023 събра нa eднo мяcтo вoдeщи eĸcпepти и инвecтитopи на 8 юни в Sofia Event Center.
За първи път форумът се проведе съвместно с Rеѕіdеntіаl Expo 2023. Първото по рода си мащабно изложение на избрани жилищни имоти представи най-доброто от пазара на едно място и срещна инвеститори и клиенти. 30 водещи компании представиха над 100 жилищни проекта - атрактивни нови къщи, апартаменти и затворени комплекси, изпълнени с високо качество на световно ниво със съвременна архитектура, енергийна ефективност, smart технологии, високо качество на строителството и довършителните работи и отлично разработени общи и екстериорни пространства. Изложението даде възможност за лични консултации, пpeфepeнциaлни ycлoвия и eĸcĸлyзивни oфepти.
Вижте повече за Residential Expo 2023
След 2020 и 2021 г. през 2022 г. пазарът на жилища в столицата се възстанови, а през 2023 г. се утвърждава тенденция за търсене на нискоетажни еднофамилни жилищни сгради. Успешното развитие на столични проекти като Трети градски ринг - "Тодор Каблешков", "Филип Кутев", "Мими Балканска", СОП - бул. "България" - АМ "Люлин", булевардите "Копенхаген" и "Източна тангента" дава нови перспективи и основа за развитие на успешни жилищни проекти, изтъкна в откриващата презентация главният архитект на столицата арх. Здравко Здравков. В България сроковете и процедурите за издаване на разрешения за строеж не са толкова бавни в сравнение с региона на Централна и Източна Европа, показа сравнително изследване на Colliers.
Диалогът между парламента, общините и неправителствените организации в строително-инвестиционния сектор са основен път към устойчивото градско развитие и решаване на предизвикателства като устойчива градска среда, дигитализация, културно наследство и оптимизация на сроковете на процедиране на проекти. Държавният и частният сектор търсят начини за успешно финансиране на съвместни инициативи за градската среда за инфраструктура и облагородяване на общите части извън имотите. Сертифицираните по "зелени" стандарти проекти не само увеличават своята стойност, но подобряват обществената среда. Повишаването на данъците е начин за ефективно стимулиране на сертификацията и на енергийната ефективност, смятат представителите на бизнеса. Децентрализацията е свързана с капацитета на общините, а зонирането поставя риск от създаване на нови спални райони. Ясните условия са възможност за въвеждане на световни практики като т. нар. "бонус" площи при инвестиционни проекти.
В откриващия панел участваха арх. Йордан Терзийски, народен представител, арх. Здравко Здравков, главен архитект, Столична община, Атанас Гаров, Garitage Investment Management, Адина Уелш, RPHI, BGBC, Борислав Точевски, Green district, Петър Ганев, ИПИ, Иван Горанов, Smart Consultants, Георги Киров, Colliers International.
В панел АЛФА 1: URBAN DEVELOPMENT TALKS - The Market 2023, дискусията беше на тема пазара на жилища - инфлация, доходи, ликвидност, двигатели и предизвикателства.
Прогнозите за развитието на жилищния пазар са оптимистични, обединиха се участниците в дискусията. Представителите на агенциите за недвижими имоти определят пазара като стабилен, с балансирано предлагане и разумни купувачи. Клиентите са все по-информирани и взискателни, връща се интересът към новото строителство и сделките на зелено. Очакванията са до края на годината да има покачване на цените около 5 процента. При лихвите по ипотечните кредите прогнозата е за ръст с бавни темпове, който няма да попречи на клиентите да обслужват задълженията си и да планират инвестиции. Все по-голям е интересът към подобряване на качеството на живот. Пазарът на луксозните имоти не е повлиян от кризата, а концепцията buld-to-rent ще става все по-интересна. Всички инвеститори ще се насочат към висококачествени материали заради повишените изисквания на пазара, а зеленото сертифициране ще се наложи не само за офисните, но и за жилищните сгради, прогнозират експертите.
В панела участваха Константин Бояджиев, Галакси Инвестмън Груп, Диляна Христова, Нова Сити Груп, Румен Радушев, Пощенска банка, инж. Костадинка Канурова, KMV Property Management, Ани Ле Велкова, MBL, Невена Стоянова, Luximmo Finest Estates, Весела Илиева, Unique Estates и New Estates, Явор Пердухов, Forton Homes, Иван Велков, ФИАБСИ България.
Как се създават жилищни сгради, които въздействат и обогатяват визуално публичната среда и показват устойчивост в дългосрочен план, дискутираха експерти и инвеститори в панел АЛФА 2: RESIDENTIAL DEVELOPMENT TRENDS 2023 - Реализация на жилищни проекти от ново поколение.
Градската среда и качественият жилищен проект е необходимо да вървят с еднакви скорости на развитие, за да бъде един проект част от комфортна жилищна среда. Съвременният купувач е все по-информиран, строителните материали са с по-достъпни цени, отколкото по време на кризата, недвижимите имоти засега остават отлична алтернатива за инвестиция. Себестойността е трудна за определяне величина в период на криза и инфлация, а клиентите трябва да продължат да бъдат образовани за добавената стойност на продукта. Все повече са очакванията към администрацията за реформиране на административния процес и за повишаване на качеството на процедурите. Инструментите за "зелено" строителство адресират теми като инфраструктурата, планирането на проектите и енергийната ефективност. Модерните млади купувачи оценяват все повече качествената поддръжка на жилищните сгради и комплекси. Жилищата в България в момента са на достъпни нива, но приемането на страната в Еврозоната ще даде достъп до нови финансови инструменти с очаквания за повишаване на цените според някои експерти. Недостигът на качествен продукт е причина за високия потенциал за устойчивите жилищни сгради и за перспективите за неговото нарастване.
В панела участваха Асен Лисев, Браво Пропърти Фонд АДСИЦ, Ивайло Митев, Idea Home, д-р Константин Бобчев, Smart Consultants, Сергей Койнов, Емблема, Владимир Темелков, Bauland, Валентина Димитрова, Пи Ес Ес Строителство, Маноел Попов, Делта 3 Риъл Естейт, Делта 3 Анализи, Весела Вълчева-Макгий, Triple Green Building Group Bulgaria.
В панел АЛФА 3: URBAN DEVELOPMENT TALKS 2023 - Модели за градско развитие и постигане на синергия между публичен и частен сектор в контекста на градската трансформация, градските лидери обсъдиха визията и приоритетите за устойчиво развитие на София.
Публичният сектор и процедурите, свързани с общественото строителство, изостават от частните инвестиции, които се случват по-лесно и по-бързо. Често държавата и общините нямат възможност да финансират собствените си намерения. Нужни са нормативни изисквания, които да оказват по-силно въздействие върху строителството и инвестиционния процес, смятат районните кметове. Налага актуализиране на Общия устройствен план, като в него е необходимо да се заложат твърди, но и гъвкави елементи, както и инструменти, които да гарантират неговото изпълнение и привличането на частния сектор. Предизвикателството е да се планира интегрирано, а не на парче – секторно или териториално, и да се отчита в реално време, цифрово, динамиката в обществото. Местните данъци и такси трябва да са елемент на общинската политика, необходима е диференциация и децентрализация на приходите, както и актуализиране на техните размери, за да се поддържа съвременна градска среда.
В панела участваха Константин Павлов, кмет на столичния район Лозенец, Теодор Петков, кмет на район Витоша, Ангел Стефанов, кмет на район Овча купел, Трайчо Трайков, кмет на район Средец, арх. Жоржета Рафаилова, Софияплан, арх. Любо Георгиев , Екипът на София, Нурхан Реджеб, урбанист, Place Make.
В PROJECTS SHOWCASE 2023 зала Бета бяха представени актуални и интересни жилищни проекти от ново поколение - от идеята до реализацията, интериорни концепции и дизайн, устойчивост и зелени стандарти, нови технологии и системи за реализация.
В PROJECTS SHOWCASE 2023 панел Бета 1 участваха арх. Светослав Станиславов, Студио STARH, Румен Иванов, Хьорман, арх. Ангел Захариев, съосновател, АиА Архитекти, инж. Георги Маринов, Мапеи България, Елица Нейкова, Алумил България, Петър Ландека, Schiedel Adriatic, Явор Кубатов, Schiedel България Алекс Ковачев, Интериорно студио IDEA, арх. Любомир Станиславов, S ARCHITECTURAL TEAM.
В PROJECTS SHOWCASE 2023 панел Бета 2 се включиха арх. Николета Балабанова, RT Консулт, арх. Нели Кирова, ИПА, арх. Никола Георгиев, SGI Architects and Masterplanners, арх. Милена Нанова, Studio 17,5-m, инж. Любомир Хаджийски, Амакс Газ, Любомир Милчев, ΕΤΕΜ, инж. Фади Саламат, Saint-Gobain България, Христофор Христов, Solid Doors Center.
В PROJECTS SHOWCASE 2023 панел Бета 3 направиха презентации арх. Марина Кенарова-Андреева, Ателие Серафимов Архитекти, арх. Борислав Богданов, студио Амфион, проф. д-р арх. Валери Иванов, студио АТЕК-ВД, арх. Георги Кътов, I/O architects, Христо Щерев, Конформа, Костадин Янчев, АББ България, Венцислав Димитров, Мега Електроникс, Деница Пенева, Артефино.
В PROJECTS SHOWCASE 2023 панел Бета 4 участници бяха арх. Даниела Ангелова, ИПА, арх. Саня Ковачева, Студио STARH, арх. Мартин Ряшев, ДА архитекти, арх. Милица Петрова, Spacemode studio, Йордан Велев, Гранитекс, Астер Хаджиев, Паркетен стил, Радим Сенк, Nebesys, арх. Християн Костов, Солиформ.