Residential Forum 2021: Качеството на средата все повече определя комфорта на обитаване
Факт са тенденции за по-ясно сегментиране на проектите и повишаване на цената на строителните материали и услуги
Чист въздух, добра социална инфраструктура, умерен трафик - това са все по-важни фактори за превръщане на съвременния град в по-добро място на живеене. Home office моделът и повечето време вкъщи поставиха във фокус комфорта и средата на обитаване. Обитателите на модерния дом са все по-информирани и имат информация за все повече характеристики на качествения жилищен проект. Тенденциите при жилищната архитектура 2021 бяха коментирани с илюстрация от проекти и реализации под формата на case studies. Наред с все по-ясното сегментиране на проектите като висок и среден сегмент сред основните предизвикателства експертите откроиха повишаване на цената на строителните материали и услуги и съответно на крайния продукт. Част от проектите в строеж са с инвестиционна цел в отговор на отрицателните банкови лихви и облекченото ипотечно кредитиране с прогноза за продължаващ ръст на жилищното строителство. Това са някои от изводите от Residential forum 2021 - The market and the living environment trends, 2 юни, Sofia Event Center.
Икономическо развитие и пазар на жилища - фактори и перспективи, разгледаха участниците в ПАНЕЛ 1 - арх. Ивайло Петков, зам.-председател на Комисията за устройство на територията, архитектурата и жилищната политика, СОС, Георги Киров, директор "Оценки и инвестиции", Colliers International, Калоян Карамитов, урбанист транспорт, ОП „Софияплан“, Емил Христов, урбанист, ОП „Софияплан“, Иван Велков, председател, Fiabci България и БГФМА, член на УС, БСК, с модератор Георги Павлов, експерт недвижими имоти.
Средната доходност от жилищни имоти в София е 4.5% и такъв тип инвестиция се очертава като един от най-добрите финансови инструменти.
Населението на столицата вече не расте, механичният прираст спада, населението ще се увеличава в крайградските територии. Девет пъти повече от потребностите са жилищата, които се изграждат в момента - 9000 са жилищата със стартирало строителство през 2019 г. Действащият ОУП е със значително завишени параметри, наличностите на жилищни имоти в столицата са големи, част от тях се използват само като финансов актив, а данъчната оценка се различава до 10 пъти от пазарната стойност. Столицата има нужда не от ново строителство, а от обновяване - сеизмично, енергийно, за повече комфорт на средата, дори имиджово. Моделите са различни - чрез надстрояване и по този начин осигуряване на финансиране, според анализ на Софияплан като част от подготовката на Програмата за София (план за интегрирано развитие на община).
В дискусионен панел 2 ПАЗАРЪТ НА ЖИЛИЩА И ТЕНДЕНЦИИТЕ ПРИ СРЕДАТА НА ОБИТАВАНЕ участваха Румен Величков, „Резиденшъл Парк Лозен“ и „Резиденшъл Парк София“, Вутомир Павлов, Axe Capital, Иван Горанов, Smart Consultants, Smart Tower, Никола Стоянов, Stonehard — агенция за имоти ново строителство, Диляна Христова, Нова Сити Груп, Ралица Томова, Pipe System, Николай Лазаров, Пощенска банка, с модератор Свобода Коджаманова, Colliers International. Търсенето на градски и ваканционни имоти се увеличи значително през последната година на фона на отрицателните лихви по влоговете в банките и благоприятното ипотечно кредитиране.
Качественото жилищно строителство се оказва ключов фактор на пазара, наред с интерес към конкретна типология - малки къщи, партерни апартаменти, зелен кът, допълнителна стая за домашен офис.
Локация, локация, локация не е вече единственият фактор, клиентът се интересува и от най-малкия детайл - продукти, решения и системи, като определени висококачествени решения вече са стандартно решение. Какви са определенията за луксозен имот? Партерните апартаменти се оказаха сред най-желаните, половината от купувачите прибягват до банково финансиране. Таксата за парични наличности в банки ще ги извадят на пазара. Очакванията са за ръст на цените на жилищните имоти. Цената на основните строителни материали и на грубия строеж на строителството са се увеличили с повече от една трета за последната година, както и цените на строителните парцели. България е на едно от последните места в ЕС по съотношение на ипотечна задлъжнялост към разполагаем доход, което дава възможност за ръст на кредитирането в дългосрочен план. В момента прогнозите са за 20% ръст на ипотечното кредитиране.
Панел 3 с три части RESIDENTIAL PROJECTS SHOWCASE 2021: РАЗВИТИЕ НА ЖИЛИЩНАТА АРХИТЕКТУРА И SMART HOME ТЕНДЕНЦИИ 2021
демонстрира и коментира различни case studies, проекти и реализации - многофамилни сгради в урбанизирана среда, жилищни комплекси, тенденции при проектирането и реализацията на еднофамилни къщи. В рамките на панела са представени и технически решения - Building innovations: технологии и иновации за по-стойностни и устойчиви жилищни сгради, с цел постигане Smart Home като стандарт.
Жилищни типологии и функционални особености на различните проекти с оглед на актуалните пост-КОВИД тенденции представиха арх. Цветан Петров, Иво Петров Архитекти (IPA), арх. Ангел Захариев, АиА Архитекти, арх. Радо Тодоров, RT Consult, Александър Тума, Алукьонигщал, Димитър Марков, KONE България.
Във втората част актуални проекти коментираха арх. Владислав Дечев, SGI Architects & Masterplanners, арх. Павел Янев, ALL in STUDIO, арх. Павел Иванов, Арт ню вижън, Виктор Кирянов, Saint-Gobain България, Алекс Ковачев, Интериорно студио IDEA, Митко Цонев, Валкреа.Хаус.
В третата част участници са арх. Пламен Братков, Aedes Studio, арх. Георги Кътов, Студио I/O Аrchitects, арх. Светослав Станиславов, STARH, арх. Стоимен Демерджиев, Morphe.
Вижте повече информация за събитието и пълна програма с всички участници