Rеѕіdеntіаl Fоrum 2022: Все по-качествен жилищен продукт и балансиране на пазара

Основните тенденции и предизвикателства пред жилищния строително-инвестиционен сектор, жилищнитe cгpaди и гpaдa, инвecтициoннaтa aĸтивнocт в ceĸтopa открои Rеѕіdеntіаl Fоrum 2022. Фокусът на opгaнизиpaния oт Гpaдът Meдиa Гpyп водещ cпeциaлизиpaн фopyм е жилищният ceгмeнт и тeндeнциитe пpи paзвитиeтo и peaлизaциятa нa мoдepни жилищни пpoeĸти oт нoвo пoĸoлeниe. Cъбитиeтo на 8 юни 2022, в Ѕоfіа Еvеnt Сеntеr, Lіvе іn-реrѕоn еvеnt, в 2 зaли и 8 пaнeлa пpeдocтaви пyбличнa професионална плaтфopмa нa инвecтитopи, apxитeĸти, cтpoитeли, ĸoнcyлтaнти, пpoeĸт мeниджъpи и дpyги eĸcпepти, aнгaжиpaни c peaлизaциятa нa нaй-знaчимитe и пpeдизвиĸaтeлни aĸтyaлни жилищни cгpaди и ĸoмплeĸcи c цeл дa cпoдeлят пocлeднитe тeндeнции в ceĸтopa. Водещи пpoeĸтaнти, дизaйнepи и дocтaвчици нa тexничecĸи peшeния представиха нaй-нoвнитe тeндeнции пpи пpoeĸтиpaнeтo и peaлизaциятa нa мoдepни жилищни cгpaди oт нoвo пoĸoлeниe.
Архитектурата е оставила най-трайни следи в цялата история на човешката цивилизация. Ние в „Артекс“ постоянно търсим форми и материали с доказано качество и произход за максимално качество на жилищния и строителен продукт с всички изисквания за здравословната среда като качество на средата, въздуха, водата, зелена среда и електромагнитна защита, изтъкна арх. Пламен Пламенов Мирянов, управител, "Артекс Инженеринг". Един отдавна замислен проект на компанията, който отговаря на тези най-високи стандарти, е комплекс „Озарения“ до столичния Околовръстен път – устойчив, екологичен, здравословен, уединен, планиран на основата на християнските ценности.
Цената на строителния продукт се превърна в голямо неизвестно, а строителните договори често не предвиждат актуализация или пък клаузите не се прилагат. Рисковете пред инвеститори и изпълнители са големи, а доходите на потребителите не нарастват достатъчно бързо. Едно от решенията е създаване на по-качествени жилищни проекти с висока добавена стойност, съобщи при откриването на форума Валентина Димитрова, оперативен мениджър, "Пи Ес Ес Строителство", като даде пример с проекта Kenar Residence.
Уникалният и високотехнологичен модерен жилищен продукт е все по-ключов в настоящата ситуация на предизвикателна инвестиционна среда. В този контекст ролята на системен доставчик на архитектурни системи като ЕТЕМ е особено важна за висок комфорт на обитаване, подчерта Тодор Фиданов, изпълнителен директор, ЕТЕМ БГ АД и ЕТЕМ Румъния.
Промените в ЗУТ – електронизация, предефиниране на отговорностите на участниците в инвестиционния процес и на строителния контрол
Инвестиционна среда 2022: Стимулиране на инвестиционната активност и повишаване на доверието в сектора чрез прозрачни правила и норми, бяха темите във фокуса на първия панел.
Проектът за изменение на ЗУТ е на Портала за обществени консултации. Ясно дефиниране на задълженията на одобряващия орган при одобряване на проектите – съответствие на закони и норми, спазване на сроковете за одобрение на проекта и възможност за еднократно връщане до 14 дни, оптимизиране на сроковете до 15 дни, възможност за предписания от ДНСК - това са някои от заложените предложения за спешна промяна. Работната група за последващия по-сериозни изменения на ЗУТ до 2 месеца ще предложи текстове. Елeĸтpoнизaцията е приоритет наред с връщане на фигурата на главния проектант, включване на застрахователя при висококатегорийни проекти, ясни признаци за категоризация и за регистрационен режим, повишаване на отговорността на консултанта и надзорника, съобщи арх. Стефан Аспарухов, заместник-министър, МРРБ.
Работим съвместно с работната група за промяна на ЗУТ и с МРРБ, представителите на професионалната общност в цялата страна са обединени около основните предложения за промени. Предстои да бъдат внесени в Народното събрание първите текстове, съобщи арх. Йордан Терзийски, зам.- председател на Комисия по регионална политика, благоустройство и местно самоуправление в Народното събрание.
Каква е отговорността на проектанта, на другите участници в инвестиционния процес и на застрахователите, каква е защитата на потребителя, запита арх. Здравко Здравков, председател на Постоянната комисия по устройство на територията и недвижимото културно-историческо наследство към НСОРБ. През 2018 Столична община регистрира пик с разрешения за строеж за 1.5 млн. кв. м, две трети от тях са за жилищни сгради.
Задължително включване в строителния процес на застрахователите, уточняване на обхвата на гаранциите и сроковете, уточняване на контролната роля на ДНСК, повишаване на качеството на продукта, роля и отговорност на отделните участници, повишаване на ролята на проект мениджъра, на консултанта и инженера по ФИДИК, като електронизацията е ключов фактор и катализатор за всички процеси.Създаването на единна електронна система е залегнала и в Плана за възстановяване и устойчивост.
Това са основните предизвикателства в сектора, които изтъкнаха участниците в панела Диляна Христова, Нова Сити Груп, Борислав Точевски, Домекс, арх. Цветан Петров, Асоциация на архитектите в България, инж. Борислав Павлов, СавантЕлбул, арх. Георги Савов, заместник председател, БАИИК.
Във фокуса на дискусиите в Green Hall е инвестиционната среда и пазарът на жилища 2022.
Прогнози: Успокояване на цените на строителните материали
Панел 1 - Real estate development trends 2022 разгледа реализацията на жилищни проекти в настоящата предизвикателна среда.
Ръстът на цените и инфлацията поставят предизвикателства пред създаване на качествен пазарен жилищен продукт и повишаване на производителността на труда. Инвеститорът често поема ценовия шок, но утвърдени компании в много случаи замразяват своите проекти. Неяснотите и очакванията в инвестиционния сектор са големи, необходимо е охлаждане на сектора. Финансирането на проекти е усложнено поради неясните цени. Увеличаване на лихвата от централните банки ще увеличи цената на кредитите. Очакванията са за балансиране на цените, 20% са инвестиционните сделки, в масовия случай клиентите сменят нови за стари жилища – по-големи, комфортни и в предпочитан район.
Това са няко от изводите на участниците в дискусията на Green Hall панел 1 – инж. Николай Чомаковски, Пи Ес Ес Строителство, Красимир Шалев, Бигла 3, Ивайло Митев, Idea Home, Асен Лисев, Bravo Development, Весела Илиева, Unique Estates, Мартин Янев, ACME, Никола Стоянов, Пощенска банка, д-р Константин Бобчев, Smart Consultants, Георги Киров, Colliers.
Пазарът на недвижими имоти: умерен оптимизъм и слаб ръст до края на годината
Residential market 2022 - прогнози, рискове и възможности - във фокуса на Панел 2.
Изминалата година беше най-активната на жилищния пазар след 2018 г. Жилищните имоти стават все по-големи, просторни, с площи за градина, често извън предела на големия град. Хората преоткриха терасите и партерните етажи, търсенето беше много динамично на къщи и парцели. Все повече се обръща внимание на качеството на строителството, купувачите са все по-квалифицирани, а природосъобразният начин на живот – все по-популярен. Лесният достъп до банково финансиране и инфлацията в началото на 2022 г. активираха допълнително купувачите. 2022 г. започна с ръст в сделките и на цените. Българите обичат да съхраняват своите пари в имоти, но повишиха своите изисквания към типа имоти. Средната сума за искан кредит е 81 хил. евро за 2021 г. Ръст на цените от 12% за миналата година и 14% за първото тримесечие на 2022 г. регистрират в сектора. Лихвените проценти в момента са исторически най-ниски. Очакванията до края на годината са за стабилност на жилищния пазар.
В панела участваха Иван Горанов, управляващ партньор, Smart Consultants, Румен Радушев, Пощенска банка, Невена Стоянова, Luximmo Finest Estates, Илинка Митева, Явлена, Явор Пердухов, Forton Homes, Даяна Каназирева, Okol Lake Park, Добромир Ганев, НСНИ.
Политики: Качествена среда на обитаване за качествени жилища
Панел 3 с фокус върху жилищните сгради и жилищната политика.
Създаването на жилищна политика, която да управлява и насочва развитието на обитаването, е свързано с активното включване на публичните власти в създаването на подходящи условия, чрез които да се осигуряват достъпни качествени жилища без това да изкривява имотния пазар. Смислената, работеща и устойчива жилищна политика не може да бъде осъществена без съдействието на другите актьори в сферата и без ясното разбиране за нейната значимост за качеството на живот в градовете.
В дискусията участваха Георги Павлов, Proptech.bg, Ася Добруджалиева, Habitat for humanity, Ирина Мутафчийска, НЦТР, Калоян Карамитов, Сдружение за градски политики.
BLUE HALL RESIDENTIAL PROJECTS SHOWCASE 2022
Фокусът на презентациите в рамките на Blue Hall е създаване на жилищни проекти от ново поколение - ключовите параметри на новото поколение жилищни проекти като устойчивост, благоприятна среда на живот, повече функции и обществени зони, висок клас материали и технологии. Как различните функционални нужди създават различни подходи при реализацията на жилищни сгради? Тенденции при проектирането и реализацията на многофамилните жилищни сгради в урбанизирана среда - модерният начин на живот като катализатор за развитие на жилищния продукт. Сградни технологии и решения от ново поколение, измеренията на „зеленото“ и „устойчивото“ в контекста на реализацията на жилищните сгради – това бяха основните акценти по време на представянията в Blue Hall.
В първата сесия участват арх. Лъчезар Данаилов, Артекс Проект, арх. Невена Данева, Иво Петров Архитекти – IPA, арх. Радо Тодоров, RT Consult, Момчил Бояджиев, KONE, Александър Тума, Alukönigstahl, Антон Иванов, Силико ООД, Swisspacer, Николета Кръстева, Extravagance Design.
Проекти, реализации, иновативни системи демонстрираха във втората част арх. Светослав Станиславов, STARH, арх. Радомир Серафимов, Ателие Серафимов Архитекти, арх. Стоимен Демерджиев, Студио Morphe, Яна Панайотова, New Estates, Леонид Елбърт, Huntsman Building Solutions, Орлин Пенков, ICN Bulgaria, Антон Иванов, Силико ООД, UKU Pure Earth, Виктор Кирянов, Saint-Gobain България.
В сесия 3 на RESIDENTIAL PROJECTS SHOWCASE 2022 участваха арх. Саня Ковачева, STARH, арх. Яни Вълканов, Урбитат, арх. Владислав Дечев, директор, SGI Architects & Masterplanners, арх. Мартин Ряшев, основател и главен проектант, DA Architects, арх. Павел Янев, ALL IN Студио, инж. Любомир Хаджийски, Амакс Газ, Георги Бельов, АББ България, Астер Хаджиев, Паркетен стил.
В четвъртата част на програмата в Синята зала проекти и решения представиха арх. Владимир Райновски, Студио Raynovski Architects, арх. Андрей Ходкевич, Студио HO_RA, арх. Милица Петрова, Spacemode studio, арх. Лъчезар Николов, НИКАРТ, арх. Александра Атанасова, студио Контрастер, л. арх. Добромира Лулчева, Landscape Design Studio.