Реализации на 2019: Zaha Hadid Architects - Международното летище в Пекин (ВИДЕО)
Излезе от печат новият брой 6 на сп. ГРАДЪТ

Пълния текст четете в брой 6 на сп. ГРАДЪТ
След приключването му международното летище Daxing International Airport в Пекин ще измести Истанбул от първото място в списъка с най-големите летища в света. Разположено върху 696 772 800 кв.м по проект още преди смъртта на незабравимата Заха Хадид, летището със сигурност ще стане причина за нова вълна при реализацията на големи транспортни проекти. Наблюдателят лесно може да бъде заблуден, че красивата позлатена, подобна на морска звезда, фигура от архитектурните изображения е фокусирана върху проекта и няма утилитарни функции. Структурата - мрежа от бетон, колони и стъкло, въвежда различни иновации - като например групиране на международните и вътрешните полети на различни нива, които помагат на пътниците да се придвижват в рамките на терминалите бързо и ефикасно.
Daxing International Airport е новото пекинско летище в района Daxing, на 46 км на юг от градския център (20 минути с експресната жп връзка). Основната цел е облекчаване на претовареното съществуващо летище, но освен това създаване на транспортен хъб за региона с най-бързо нарастващото търсене на международни пътувания при пълна интеграция с националната транспортна мрежа.
Плановете предвиждат обслужване на 45 млн. пътници дневно през 2020 г., 72 млн. - през 2025 г., до 100 млн. души и 4 млн. тона товари годишно в перспектива. Пътническият терминал със 700 хил. кв.м разгъната площ включва 80 000 кв.м транспортен център с директни връзки с Пекин, националната високоскоростна жп мрежа и локалния жп транспорт, което превръща проекта в катализатор за икономическото развитие на провинциите Tianjin и Hebei.
Следвайки принципите на традиционната китайска архитектура, която организира пространствата около централен вътрешен двор, проектът на терминала води всички пътници, независимо от техните зони на заминаване, пристигане или трансфер, винаги до централното пространство в центъра - мястото за срещи на няколко нива в самото сърце на терминала.
Шест обтекаеми колони достигат от сводестия таван на терминала до терена, крепят конструкцията, вкарват естествена светлина и насочват пътниците към централното вътрешно пространство. Естествената светлина навлиза в терминала през мрежа от линейни оберлихти, които осигуряват интуитивна система на ориентация в цялата сграда и насочват пътниците до и от техните терминали. Конструктивни светли отвори по 100 метра създават просторни публични пространства и осигуряват висока степен на гъвкавост за бъдещи реконфигурации.
Пълния текст четете в брой 6 на сп. ГРАДЪТ
Компактният радиален замисъл дава възможност максимален брой самолети да бъдат стационирани директно до терминала на минимално отстояние от центъра на сградата, което осигурява удобство за пътниците и гъвкавост на експлоатацията.
79 изхода с подвижни ръкави свързват терминала директно със самолетите и дават възможност за едновременно качване на борда на шест Airbus А380.
Шест лъча тръгват от центъра на терминала, където са разположени всички съоръжения за обслужване на пътниците, и дават възможност за сравнително кратки преходи в рамките на комплекса без необходимостта от транспорт. Намалени са разстоянията между зоната за регистрация за полета и изходите за качване в самолета, както и осъществяване на връзки за трансфер. Тази радиална конфигурация дава лесен достъп до най-отдалечените изходи в рамките на 8 минути пеша.
В целия комплекс е инсталирана фотоволтаична генерация с капацитет 10 MW. Централното отопление с горене на отпадъчни материали е комбинирано с термопомпи и осигурява адекватен климат в комплекса.
Предвидено е събиране на дъждовната вода, съхранение и водопречистване на до 2.8 млн. куб. м в новосъздадени влажни зони, езера и потоци като превенция на наводненията и избягване на ефекта на топлинните острови върху местния микроклимат.