Логистичен хъб SEG - Кривина: Естетика, комфорт и функции извън представата за логистичен проект
"Сграда на годината 2019": Специална награда за логистичен център в категория „Производствени и логистични сгради“
Проектът е носител на награда в Национален конкурс "Сграда на годината 2019"
Специална награда за логистичен център в категория „Производствени и логистични сгради“
Oбeĸт – Логистичен хъб SEG - Кривина
Mecтoпoлoжeниe – c. Kpивинa, Cтoличнa oбщинa
Инвecтиция – нaд 7 млн. лв.
Инвecтитop – (ЅЕG) Ѕресіаl Еvеntѕ Grоuр
Πpoeĸтaнт – "Ивo Πeтpoв – Apxитeĸти", арх. Цветан Петров, арх. Надя Дончева
РЗП сграда – 5632 кв.м
ЗП сграда – 3324 кв.м
Складова площ - 3470 кв.м
Производствена част – работилници – 750 кв.м
Административна част – 1412 кв.м
Пълния текст четете в брой 6 на сп. ГРАДЪТ
Logistic Hub SEG Krivina е проект в с. Кривина, Софийска област, възложен на ”Иво Петров - Архитекти” от SEG (Special Events Group), един от най-големите доставчици в събитийния мениджмънт. Инвестицията надхвърля 7 млн. лв. На площ 5632 кв.м са разположени логистичен комплекс с офиси клас А, работилници за декори и инсталации, склад за мебели, шоурум за тестване на готови инсталации, декори и изделия. Целенасочено е търсен ефектът за естетична първокласна сграда, която излиза от рамките на представата за склад.
“Топлина в центъра”
е философията, която екипът на „Иво Петров - Архитекти“ следва oще от идейната фаза на проекта. Топлината и светлината, които влизат през куполите на 12-метровата сграда, и медната основна облицовка посрещат топло и комфортно служителите. Така обикновеният склад се превръща в сграда, която заживява свой собствен живот сред Софийското поле.
Освен топлината и комфорта, осигурени за работния процес, сградата осигурява и 360-градусова зареждаща гледка към езерата в съседство, както и към Стара планина, Витоша и Люлин.
В логистичния център на SEG ще се произвежда всичко необходимо за провеждането на едно събитие – от сцени до мебели, декорация, сложни инсталации и конструкции. Обектът се състои от обширна складова част с площ 4220 кв.м във височина 12 м и административна част 1412 кв.м. Колаборацията между отделните производствени и административни звена налага архитектурния проект да реши взаимодействието им елегантно, чрез топла връзка между склада и частта с офиси клас А. Специално проектиран вътрешен балкон осигурява визуален преглед отвисоко от офиса на мениджмънта, към общото хале.
Компенсирайки отдалечеността от града, екипът на архитектите е помислил за работещите, предвиждайки кантина с остров кухня на самообслужване, помещения за отдих, игри и социален живот, стаи за сън и почивка, външни зони за оперативки на открито в паркова среда. Стилистиката на интериора е издържана в изчистени тонове видим бетон, антрацитни таванни покрития и подове и мебели от дърво, а интериорният дизайн е силно повлиян от фън шуй.
Пълния текст четете в брой 6 на сп. ГРАДЪТ
Минималистичната сграда
се намира в една от най-предпочитаните за логистика зони на София - индустриалната част на Кривина, далеч от шума на града, но в близост до Околовръстен път.
В посока на облагородяване на средата се предвижда изграждане на обходни улици за лeĸи и тeжĸoтoвapни aвтoмoбили, пapĸинги, oзeлeняване и залесяване с над 200 дървета, включително изграждане на няколко специални озеленени зони, силно повлияни от идеята за „японска градина“.
Съвременният дизайнерски почерк е изчистен екстериор на хъба, постигнат с медния обем, остъклената фасада и слънцезащитните перфорирани пана.
Вътрешното пространство на комплекса е организирано така, че да даде възможност за осъществяване на процеса на подготовката на събития. Сградното пространството е разделено на складова и административна част, като взаимодействието между тях е изцяло улеснено посредством връзка между помещенията.
В складовете и работилниците за декори на площ 4220 кв.м екипът на SEG ще изработва мебели и декор елементи, сцени за конференции, ще подготвя техническо оборудване, конструира щандове за изложения и т.н.
Административната част е решена на 3 нива. Първото ниво включва главното фоайе, модерен шоурум/презентационна зала, уъркшопове и санитарно-битови салони. Кантината на втория етаж е с излаз на панорамна тераса за отдих на служителите. На третото ниво са разположени стилни отворени офис пространства за ръководните и административните екипи, конферентни зали и стаи за рекреация.
Конструкцията на сградата е смесена. За складовата част са използвани сглобяеми стоманобетонови колони и стоманен покрив с цел преодоляване на по-големи подпорни разстояния. Административната част е с монолитна конструкция с предварително напрегнати стоманобетонови елементи, което позволява оформянето на голям офис тип open space с колони единствено по периферията.
Пълния текст четете в брой 6 на сп. ГРАДЪТ
Системи и продукти
Използваните материали за фасадата подчертават разликата във функциите на двата обема. За административната част са използвани алуминиеви композитни панели с меден цвят, стъклена окачена фасада от най-висок клас и подвижни перфорирани слънцезащитни пана. Складовата част е изпълнена с термопанели в светлосив цвят. Всички материали са с високи топлотехнически параметри.
В проекта е заложено необходимото оборудване, така че над целия покрив на складовата част да се разположат фотоволтаични панели - над 3000 кв.м, които ще обезпечат енергийно цялата сграда и дори да генерират енергия за комерсиални цели.
Предвидени са озеленени зони за рекреация на нивото на терена в предната част на имота, в парковата зона зад сградата и на просторната покривна тераса. Терасата е замислена да стане център и зона за забавления и почивка за екипите на SEG и за техните гости. В близост до офисите са разположени стаи за почивка.
Предвидени са електрически станции за автомобили, като плановете на компанията са след време всички използвани от тях автомобили да са електрически.
За работилниците и администрацията и всички общи представителни части е използвано водно подово отопление, осигуряващо комфортна работна среда. Охлаждането е с VRF система.
Осветлението е решено с едно от най-модерните решения в света - Green warehouse - саморегулиращо се интелигентно осветление, което усеща движение във всяка зона и активира подобаващо интензитета на светлинните тела.
Както за осветителната, така и за системите за отопление и вентилация е предвидено управление чрез BMS, позволяващо активно регулиране на всички системи. Чрез него ще могат да се управляват системите от разстояние, да се задават режими на работа и да се следят потреблението на енергия и изправността на съоръженията.